Mentorzy i Mentorki edycji 2021
-
Agnieszka Noszczyk-Nowak
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu -
Anna Mazurkiewicz
Uniwersytet Gdański -
Anna Michalska-Ciechanowska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu -
Anna Żaczek
Gdański Uniwersytet Medyczny -
Anna Ziomkiewicz-Wichary
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ -
Artur Oziębło
Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych -
Beata Bochorodycz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -
Dagmara Kociuba
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -
Dominika Janiszewska
Łukasiewicz-Instytut Technologii Drewna -
Eliza Przeździecka
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie -
Grzegorz Liśkiewicz
Politechnika Łódzka -
Izabela Madura
Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny -
Joanna Talewicz
Uniwersytet Warszawski -
Jolanta Jaśkowska
Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki -
Jolanta Zuzda
Politechnika Białostocka -
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa -
Katarzyna Matras-Postołek
Politechnika Krakowska -
Krzysztof Hoffmann
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski -
Magdalena Antosiak
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN -
Małgorzata Kujawska
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu -
Marcin Moskalewicz
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu -
Marcin Waligóra
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum -
Marcin Wrzosek
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu -
Marek Postuła
Warszawski Uniwersytet Medyczny -
Mariusz Barczak
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG -
Michał Pajdak
Wyższa Szkoła Bankowa -
Monika Kaczmarek
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN -
Paweł Frelik
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW -
Piotr Mamcarz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II -
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna -
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR -
Sławomir Łukasiewicz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II -
Szymon Szufa
Politechnika Łódzka -
Wojciech Michnik
Uniwersytet Jagielloński
Agnieszka Noszczyk-Nowak
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Anna Mazurkiewicz
Uniwersytet Gdański
Obszar naukowy: historia, amerykanistyka, studia migracyjne
BIO: Historyczka, amerykanistka, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka czterech monografii, artykułów, redaktorka prac zbiorowych wydawanych w kraju i za granicą. Absolwentka programów Fulbrighta (Stanford), Fundacji Kościuszkowskiej i in., wykładała m.in. na Notre Dame University, State University of New York (Buffalo), Valdosta State University. Była również prezeską Polish American Historical Association.
Obecnie prowadzi badania dotyczące uchodźstwa politycznego, amerykańskiej polityki w czasie zimnej wojny, ze szczególnym uwzględnieniem soft power, relacji dyplomatycznych amerykańsko-polskich oraz zimnowojennej działalności informacyjno-propagandowej rządu USA.
Oferowane wsparcie
Pomogę w przygotowaniu propozycji artykułu/monografii do publikacji poza granicami kraju – w opracowaniu projektu, wniosku i praktycznych przygotowaniach do wielomiesięcznego wyjazdu naukowego. Znajdę Twoje mocne strony i podpowiem, jak można je wykorzystać w dalszym rozwoju na ścieżce akademickiej. Podzielę się również dobrymi praktykami w zakresie wystąpień publicznych, które mogą się przydać w czasie konferencji, bądź gościnnego wykładu – także, a może zwłaszcza, na forum międzynarodowym.
Anna Michalska-Ciechanowska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Obszar naukowy: technologia żywności i żywienia
BIO: Absolwentka biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, obroniła pracę doktorską w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Absolwentka 18 miesięcznego stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Badań Stosowanych (University of Applied Sciences and Arts Western Switzerland Valais – HES-SO Valais-Wallis; Sion) w Szwajcarii w ramach stypendium SCIEX. Tam też prowadziła badania dotyczące wpływu procesów przetwórczych na jakość proszków owocowych. Odbyła szereg staży naukowych m.in. na Uniwersytecie Miguela Hernandeza (Hiszpania), Norweskim Uniwersytecie Technologicznym (Norwegia), Uniwersytecie Stanforda (program Top 500 Innovators) oraz w Institute of Industrial Fermentations – CSIC (Hiszpania) i na Uniwersytecie Hacettepe w Turcji. Autorką 55 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz czterech rozdziałów w książkach z dziedziny technologii żywności i żywienia człowieka. Jest laureatką nagród naukowych m.in. „Pro Scienta et Vita”. Jej badania zostały ponad 7-krotnie nagrodzone na konferencjach międzynarodowych i krajowych w ciągu 5 ostatnich lat. Laureatka licznych stypendiów, w tym: programu „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz polskiej edycji programu L’Oréal dla Kobiet i Nauki organizowanego we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, MNiSW oraz PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, związana z Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywności. Aktualnie uczestniczka kilku projektów badawczych, opiekun naukowy w projekcie PRELUDIUM. Kieruje 2 grantami przyznanymi przez Narodowe Centrum Nauki, w tym projektem pt. Interakcje związków bioaktywnych z nośnikami podczas procesu suszenia soków owocowych w ramach konkursu ALPHORN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze.
Oferowane wsparcie
Zainteresowanym osobom oferuję wsparcie merytoryczne w zakresie technologii żywności, w tym w projektowaniu produktów o określonych właściwościach funkcjonalnych, zwłaszcza tych poddawanych obróbce termicznej. Wsparcie dotyczyć może również prowadzenia interdyscyplinarnych badań w międzynarodowym zespole. Podpowiem jak skutecznie zdobywać środki na badania naukowe. Oferuję też wsparcie w napisaniu własnego projektu badawczego lub publikacji naukowej.
Anna Żaczek
Gdański Uniwersytet Medyczny
Obszar naukowy: onkologia translacyjna, biologia nowotworów, diagnostyka molekularna
BIO: Naukowiec i wykładowca na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od września 2020 r. pełni obowiązki prodziekana odpowiedzialnego za rozwój i umiędzynarodowienie wydziału. Jest autorką ponad 100 prac i doniesień naukowych, recenzentką w czasopismach z listy filadelfijskiej, promotorką kilkunastu prac magisterskich i kilku doktorskich. Jako kierownik i wykonawca brała udział w realizacji wielu projektów naukowych, w tym polsko-chińskiego projektu NCBiR, SONATA BIS NCN, LIDER NCBiR, Iuventus Plus MNiSW, Mistrz FNP. Stypendystka programu Top 500 Innovators: Science Management Commercialization, w ramach którego odbywała staż na Uniwersytecie Stanforda. Uczestniczyła także w programie StarShip pod auspicjami EIT Health, który prowadzony był przez University of Coimbra, IESE Business School i Royal Institute of Technology (KTH). Obecnie prowadzi zespół badawczy, w którego skład wchodzi czterech doktorów i ośmiu doktorantów. Była także mentorką w poprzedniej edycji programu TopMinds i w programie Fundacji Perspektywy Girls Go Start Up Academy.
Oferowane wsparcie Staram się tworzyć inspirujące środowisko dla współpracujących ze mną ludzi, w którym będą mogli realizować swoje pasje i podążać za własnymi marzeniami, nie tylko naukowymi. Chętnie podzielę się wiedzą, doświadczeniem i siecią kontaktów w zakresie pracy naukowej, zwłaszcza w obszarze biotechnologii medycznej. Doradzę przy przygotowywaniu publikacji, wystąpienia na konferencję czy prezentacji biznesowej. Pomogę w planowaniu ścieżki kariery oraz wesprę starania w konkursach o stypendia, granty czy wyjazdy naukowe. Jestem otwarta na dyskusje i burze mózgów nie tylko w zakresie badań. Chętnie porozmawiam o łączeniu pracy zawodowej z życiem osobistym, ale również o tym, jak organizować działania i pracować w zespole interdyscyplinarnym, jak łączyć badania podstawowe z aplikacyjnymi w onkologii, jak funkcjonować na styku świata naukowego i klinicznego.
Anna Ziomkiewicz-Wichary
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
BIO: Jestem badaczką i wykładowczynią na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymałam stopień doktora habilitowanego w dziedzinie biologii medycznej. Jestem zainteresowana biologią rozmnażania u kobiet, a zwłaszcza wpływem stresu psychologicznego na jego przebieg. Jako laureatka stypendium programu Fulbrighta (2013-2014) na Uniwersytecie Yale badałam związki pomiędzy tempem rozmnażania i starzenia się u kobiet. Odbyłam stypendium a następnie pracowałam na Uniwersytecie w Lejdzie badając wpływ stresu okołoporodowego na psychologiczny rozwój dzieci.
OFEROWANE WSPARCIE: Chcesz napisać projekt badawczy lub artykuł naukowy i nie wiesz jak się do tego zabrać? Albo dostałaś(eś) już projekt i nie wiesz jak go ugryźć? Cierpisz na nadmiar obowiązków i nie wiesz co jest dla Ciebie najważniejsze? Chętnie pomogę!
Artur Oziębło
Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Obszar naukowy: inżynieria materiałowa, ceramika, biomateriały
BIO: Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 2005 roku obronił doktorat dotyczący kompozytów ceramika-metal. Od 2003 związany z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) w Warszawie. Przechodził wszystkie szczeble kariery zawodowej: stażysta, technolog, adiunkt, kierownik zakładu, dyrektor oddziału.
Zarządzanie przedsiębiorstwem i współpracę nauka-przemysł zna z praktyki. W l. 2015-2018 pełnił funkcję prezesa w spółce A+ Ceramics, której był współwłaścicielem, następnie w roku 2018 powrócił do Instytutu na stanowisko Dyrektora Oddziału.
Do obszarów jego zainteresowań badawczych należą przede wszystkim: ceramika, kompozyty oraz biomateriały. Posiada praktyczną wiedzę związaną z ekspertyzami materiałowymi. Ukończył ponad 20 kursów zaawansowanych technik badawczych. Od 2010 r. rozwija kompetencje w obszarze transferu technologii i komercjalizacji. Zrealizował roczny kurs komercjalizacji badań naukowych na Uniwersytecie Łódzkim, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej na kierunku “Menedżer Innowacji”. W roku 2013 brał udział w programie Top 500 Innovators na Uniwersytecie Kalifornijskim.
Jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych, współautorem patentów oraz laureatem nagród za osiągnięcia wynalazcze. Posiada doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych i infrastrukturalnych. Prowadzi działalność doradczą i ekspercką, zasiadając w radach programowych instytucji otoczenia biznesu oraz stowarzyszeń branżowych.
Oferowane wsparcie
Zawodowo zajmuję się prowadzeniem badań o charakterze aplikacyjnym z dziedziny inżynierii materiałowej. Głównie: ceramika, szkło, metalurgia proszków, kompozyty, wyroby medyczne. Od lat działam na pograniczu nauki i biznesu, ściśle współpracując z partnerami gospodarczymi. Mam doświadczenie w transferze technologii i scoutingu technologicznym oraz budowaniu zespołów badawczych. Skutecznie ubiegam się o granty. Pełniłem funkcje menedżerskie w jednostkach zajmujących się badaniami i rozwojem. Chętnie podzielę się zdobytymi doświadczeniami.
Beata Bochorodycz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Obszar naukowy: nauki o polityce, stosunki międzynarodowe, japonistka
BIO: Pracuję na stanowisku profesora uczelnianego w Instytucie Orientalistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Jestem absolwentką japonistyki UAM oraz prawa (specjalność nauki o polityce) Uniwersytetu Kyushu w Japonii. Doktorat oraz habilitację uzyskałam w Instytucie Studiów Politycznych PAN (nauki o polityce i administracji). Wśród moich najważniejszych osiągnięć są publikacje, stypendia oraz nagrody naukowe (np., wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, 2019; nagroda Rektora UAM, 2019). Jestem stypendystką Międzynarodowego Klubu Rotary Japan Program (1993-1994), japońskiego Ministerstwa Edukacji (1996-2001), Fundacji Japońskiej (2013, 2021) oraz Programu Fulbrighta (2019). Odbyłam staże badawcze na Kyushu University, Yokohama National University, School of Oriental and African Studies (SOAS), National Graduate Institute for Policy Studies (GRIPS) w Tokio, George Washington University. Prowadzę projekty i prace badawcze.
Obecnie realizuję grant NCN OPUS-21 (2021-2025) pt. „Problem baz wojskowych na Okinawie w relacjach amerykańsko-japońskich od zakończenia Zimnej Wojny a wewnętrzne determinanty polityki zagranicznej”. Brałam udział w projektach: „Polityki zdrowotne w dobie pandemii COVID-19” (2020-2021) na WNPiD UAM pod kier. prof. R. Fiedlera; JSPS Global “Social Infrastructures for Multicultural Democracy” (2017-2019) pod kierunkiem prof. Oga Toru, Kyushu University, Japonia.
Moje najważniejsze publikacje to: Japan’s Foreign Policy Making (wspólnie z K. Żakowskim oraz M. Sochą; 2018), Fukushima and Civil Society (Routledge, 2022).
Oferowane wsparcie
Oferuję pomoc w planowaniu ścieżki kariery badawczej, pozyskiwaniu grantów na finansowanie badań, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz nawiązywaniu relacji w środowisku akademickim. Mogę również podzielić się wiedzą dotyczącą polityki japońskiej.
Dagmara Kociuba
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
BIO: Jestem adiunktem w Katedrze Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Po studiach zdobywałam doświadczenie w zakresie tworzenia przedsiębiorstw i zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem. Założyłam i przez 8 lat prowadziłam firmę oferującą usługi kartografii cyfrowej i wsparcie dla wydawnictw edukacyjnych. Po studiach doktoranckich rozpoczęłam pracę naukową na UMCS. Jestem autorką ponad 60 publikacji z dziedziny studiów miejskich, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz polityki spójności UE. Odbyłam staże naukowe w Czechach i w Niemczech. Realizuję projekty naukowe i popularnonaukowe. Jestem członkiem zarządu ERSA – Polish Section oraz członkiem CPnet. Współpracuje jako ekspert z instytucjami rządowymi oraz władzami regionalnymi i lokalnymi, z którymi współtworzę strategie i plany rozwoju JST, a także projekty zagospodarowania przestrzennego przestrzeni publicznych. Byłam kierownikiem CTWT UMCS. Jestem ekspertem ds. ewaluacji w krajowych programach operacyjnych i NAWA. Uczestniczę/łam w projektach międzynarodowych (URBACT II, Interreg Europe), programach stażowych (SIMS, Top 500 Innovators, 40.10 Cambridge). Od 2018 r. w TopMinds.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej i biznesowej, przygotowaniu wniosków grantowych i konkursowych, pisaniu artykułów naukowych, rozwijaniu kompetencji miękkich (zarządzanie czasem, autoprezentacja, radzenie sobie ze stresem). Potrafię zmotywować do działań zakończonych sukcesem.
Dominika Janiszewska
Łukasiewicz-Instytut Technologii Drewna
Obszar naukowy: technologia chemiczna, inżynieria materiałowa, drzewnictwo
BIO: Doktor nauk chemicznych (Politechnika Poznańska), posiada 15-letnie doświadczenie w obszarze R&D. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję zastępcy Dyrektora ds. Badawczych w Łukasiewicz-Instytucie Technologii Drewna. Jest stażystką Uniwersytetu Stanforda w USA oraz Instytutu CNR-IVALSA we Włoszech. Współautorka i współtwórczyni kilku patentów krajowych i międzynarodowych, realizatorka kilkunastu projektów naukowo-badawczych, prelegentka oraz uczestniczka licznych konferencji w Polsce i za granicą.
Beneficjentka Programu LIDER w ramach VII edycji konkursu NCBR. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce Top 500 Innovators oraz konkursu Kuźnia Talentów, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Absolwentka Leadership Academy for Poland. W latach 2012-2016 pełniła funkcję członka Komitetu Zarządzającego akcji COST FP1105. Członek SITLiD, Forest Products Society oraz Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Od lat zaangażowana w prace B+R, usługowe, eksperckie, organizacyjne oraz upowszechniające osiągnięcia Ł-ITD.
Oferowane wsparcie
Chętnie pomogę w planowaniu ścieżki kariery zawodowej, porozmawiam nt. możliwości i wyzwań związanych z pracą naukową, podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem nt. pozyskiwania środków na badania, aplikowania i realizacji projektów badawczych, budowania zespołu interdyscyplinarnego, kierowania grupą badawczą, doradzę przy przygotowaniu wystąpień naukowych i publikacji, zachęcę do udziału w stażach zagranicznych, nawiązania współpracy międzynarodowej i networkingu. Podpowiem jak doskonalić kompetencje miękkie i zadbać o rozwój osobisty.
Eliza Przeździecka
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Obszar naukowy: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości
BIO: Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2001), doktor nauk ekonomicznych (2006), doktor habilitowana nauk ekonomicznych (2018). Pracuje na stanowisku profesora uczelni w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz jako kierownik badań ekonomicznych w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Od 2015 r. wykłada w Collegium Civitas. W latach 2009-2018 była wykładowcą wizytującym w Uniwersytecie w Trewirze. Jest członkinią Rady Fundacji Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Autorka wielu publikacji o tematyce bezpośrednich inwestycji zagranicznych, globalnych łańcuchów wartości i handlu międzynarodowego.
Stypendystka programów Marie Curie, Erasmus, Erasmus Plus, CEEPUS oraz Fulbrighta. Odbyła liczne staże badawcze i dydaktyczne (ponad 400h wykładów) w zagranicznych ośrodkach akademickich, m.in. Duke University, ZHAW School of Management and Law, Toulouse School of Business, Aarhus University, ICN Business School Nancy, Wirtschaftuniversität Wien.
Oferowane wsparcie
Pomogę w obszarach takich jak ścieżka kariery naukowej, wyjazdy zagraniczne, rozwój kompetencji w zakresie analizy i wizualizacji danych czy też współpraca nauki z biznesem.
Grzegorz Liśkiewicz
Politechnika Łódzka
Obszar naukowy: inżynieria, mechanika, przemysł 4.0
BIO: Jestem badaczem, przedsiębiorcą, popularyzatorem nauki związanym z Instytutem Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Pracuję nad systemami bezpieczeństwa sprężarek – maszyn używanych przez każdego z nas (odkurzacze, suszarki do rąk, klimatyzacja) oraz w większej skali (silniki lotnicze, przemysł chemiczny, przemysł ciężki, elektrownie). Moim celem jest uczynienie sprężarek bezpieczniejszymi i bardziej ekonomicznymi.
Pracowałem lub odbywałem staże na University of Strathclyde, University of Leeds, University of Oxford, University of Cambridge, Aalborg University, General Electric. Pełniłem funkcje pełnomocnika Rektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej, Członka Zarządu Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Spółki Celowej Politechniki Łódzkiej. Jestem współzałożycielem polskiej edycji konkursu dla licealistów F1 in Schools (www.f1inschools.pl).
Uczestniczę i często koordynuję zadania w projektach naukowych poświęconych: mechanice płynów, inteligentnemu przemysłowi, gospodarce cyrkularnej, monitoringowi stanu pracy maszyny (min. projekty europejskie FLEXindustries, FRONTSH1P, EDIH, czy projekt LIDER).
OFEROWANE WSPARCIE: Naukowo mogę pomóc w obszarach: inżynieria, aerodynamika, przemysł 4.0, energetyka. Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla młodych naukowców: pisanie publikacji, prezentacje, efektywny udział w konferencjach, relacje z przemysłem. Jestem introwertykiem, lubię słuchać i pomagać innym rosnąć.
Izabela Madura
Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny
BIO: Jestem absolwentką i pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Prowadzę zajęcia ze studentami z różnych wydziałów, w tym także z uczestnikami programu Erasmus. Obecnie jestem zaangażowana w tworzenie programu studiów międzynarodowych we współpracy z czołowymi uczelniami europejskimi. Zajmuję się badaniami naukowymi na pograniczu chemii, fizyki i biologii, związanymi z analizą budowy związków chemicznych o znaczeniu biologicznym w fazie krystalicznej. We współpracy z farmaceutami projektuję i patentuję nowe formy leków.
Jestem stypendystką programu Fulbrighta (2014-2015, Lawrence Berkeley National Laboratory) oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW (2012, University of Ferrara). Działam aktywnie na rzecz środowiska akademickiego oraz społeczeństwa m.in. w ramach Polskiego Towarzystwa Chemicznego (w latach 2016-2019 byłam wiceprezeską Zarządu Głównego). Organizuję m.in. konferencje, spotkania z ludźmi nauki, kultury i sztuki, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży.
OFEROWANE WSPARCIE: Myślisz o pracy naukowej? Chcesz aplikować na ciekawy program naukowy? Jesteś na studiach doktoranckich i szukasz wskazówek, jak to „ogarnąć”? Organizujesz konferencję naukową i potrzebujesz wsparcia? Lubisz pracować z ludźmi i chcesz być pomocny dla społeczeństwa? Chętnie pomogę!
Joanna Talewicz
Uniwersytet Warszawski
Obszar naukowy: nauki o kulturze i religii, nauki socjologiczne, nauki o polityce i administracji
BIO: Doktor Antropologii Kulturowej. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz współpracuje z Instytutem Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doradczyni akademicka w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Absolwentka Historical Dialogue and Accountability na Columbia University w Nowym Jorku (2018), a także Leadership Academy for Poland (2016). Stypendystka Programu Fulbrighta (2015-2016), Tom Lantos Institute (2017), programu Komisji Europejskiej: Marie Curie – Conferences and Training Courses on Multi-Disciplinary and Cross-National Approaches to Romani Studies (Central European University, 2009) oraz programu Departamentu Stanu USA International Leadership Visitor Program-Women Leadership (2012).
Autorka i współautorka książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce romskiej ze szczególnym uwzględnieniem romskiego Holokaustu. Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej i tygodnika Newsweek.
Oferowane wsparcie
Chętnie pomogę w obszarze związanym z prawami człowieka, różnorodnością, mniejszościami i przeciwdziałaniem dyskryminacji. Bliskie są mi również tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii w kontekście społecznym i prawoczłowieczym.
Jolanta Jaśkowska
Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
Obszar naukowy: chemia organiczna, związki bioaktywne, farmacja
BIO: Studia magisterskie ukończyła na Politechnice Krakowskiej, natomiast studia doktoranckie w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie. Jest także absolwentką studiów podyplomowych – Menedżer Badań Naukowych i Prac Rozwojowych na Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta naukowo-dydaktycznego w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Ma doświadczenie w zakresie prowadzenia projektów naukowych oraz we współpracy z przemysłem farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym. Posiada wiedzę z zakresu komercjalizacji badań, zdobytą podczas licznych szkoleń organizowanych przez centra transferu technologii, agencje rozwoju przedsiębiorczości czy też Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wiedzę w tym obszarze miała także okazję poszerzyć podczas stażu na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, który odbyła w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators.
W ramach pracy naukowej prowadzi badania mające na celu poszukiwanie nowych związków bioaktywnych, ze szczególnym uwzględnieniem ligandów receptorów serotoninowych. Ponadto interesuje się reakcjami prowadzonymi w warunkach bezrozpuszczalnikowych, zaliczanych do „green chemistry”.
Oferowane wsparcie
Jeśli interesuje Cię chemia organiczna, szczególnie w aspekcie poszukiwania nowych związków bioaktywnych lub metod ich pozyskiwania i wiążesz swoją przyszłość z pracą w branży life science – to chętnie podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami zawodowymi. Jeśli szukasz kolejnych wyzwań naukowych lub potrzebujesz wsparcia przy pozyskiwaniu lub realizacji projektów, to również możesz na mnie liczyć.
Jolanta Zuzda
Politechnika Białostocka
Obszar naukowy: nauki o zdrowiu, inżynieria biomedyczna, kinezyterapia
BIO: Ukończyłam studia magisterskie w AWF w Warszawie i Politechnice Białostockiej. W 2011 r. uzyskałam tytuł dr n. med. na Uniwersytecie Medycznym. W 2022 r ukończyłam studia podyplomowe Master of Business Administration. Uczestniczyłam w programie szkoleniowo-stażowym „TOP 500 Innovators”. Od 2021 roku jestem w Akademii Efektywnej Współpracy PACTT – Pfizer. Posiadam uprawnienia w zakresie wdrażania zasad projektowania uniwersalnego, pedagogiki leczniczo-terapeutycznej oraz certyfikaty ukończenia szkoleń: Body ART, Pilates, Step Reebok, uzyskane podczas staży i kursów w Polsce i zagranicą (Irlandii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Portugalii, Słowenii i Białorusi).
Jestem autorką i współautorką 3 książek, 52 publikacji naukowych, 4 patentów i innowacyjnych programów ćwiczeń stawu skokowego i biodrowego jako profilaktyki i leczenie dysfunkcji tych obszarów oraz programów: Odetchnij po Covid-19 – ćwicz z PB! i Wakacyjny Reset. Uczestniczyłam w projektach naukowo-dydaktycznych dotyczących problematyki aktywności fizycznej jako elementu profilaktyki zdrowotnej oraz sprawności fizycznej jako kluczowego miernika zdrowia, realizowanych w ramach badawczej i dydaktycznej współpracy przedstawicieli naukowych Polski, Portugalii i Białorusi w latach 2008–2022. Więcej w filmie.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu ścieżki kariery naukowej. Podczas spotkań mogę pokazać, w jaki sposób osiągnąć wyznaczone cele. Podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem niezbędnym mentorowanemu we wzmacnianiu jego kluczowych kompetencji, siły i wiary w siebie, aby osiągnąć sukces
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa
BIO: Jestem adiunktką w katedrze kultury i mediów Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W latach 2008-2012 byłam asystentką, a w latach 2012-2019 adiunktką w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Byłam Stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i Narodowego Centrum Nauki oraz dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta (Junior Research i Slavic Award), uczestniczką (jako kierowniczka zespołu i Work Package) projektu w ramach Horizon2020 (2018-2021). Od 2023 roku Kieruję Centrum Porównawczych Badań Kultur Pamięci.
Jestem współzałożycielką i redaktorką pisma naukowego Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej (www.pismowidok.org), a także członkinią rady naukowej serii wydawniczej Wystawianie Teorii WUJ. Interesuję się relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, sztuką kobiet oraz teoriami pamięci kulturowej. Jestem także autorką licznych tekstów i przekładów. Obecnie realizuję indywidualnie grant NCN Opus „Żony Lota. Kobiece formy pamiętania, zaświadczania i patrzenia na przeszłość” . Aktywnie współpracuję z badaczkami i badaczami z całego świata. Jestem członkinią Memory Studies Association oraz jako krytyczka sztuki międzynarodowego stowarzyszenia AICA.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w tym, jak nie ograniczać swoich pasji, prowadzić badania prawdziwie transdyscyplinarne, współtworzyć humanistykę samoświadomą i zaangażowaną, nie bać się wychodzić ze swojej akademickiej strefy komfortu, sprawdzać się w polu krytyki artystycznej, łączyć pracę i przyjaźń.
Katarzyna Matras-Postołek
Politechnika Krakowska
Obszar naukowy: chemia, inżynieria materiałowa, nanotechnologia
BIO: Jest przede wszystkim naukowcem, z wykształcenia chemikiem, absolwentką Politechniki Krakowskiej. Pracę doktorską z zakresu nanomateriałów dla optoelektroniki realizowała na Münster University of Applied of Sciences w Niemczech w międzynarodowym zespole badawczym. Tam, pracując jako naukowiec, była głównym wykonawcą kilku projektów R&D, realizowanych z jednym z największych niemieckich przedsiębiorstw chemicznych, firmą Evonik Industries AG. W 2013 r., po prawie 7 latach pracy w Niemczech, wróciła do Polski na Politechnikę Krakowską w ramach programu Homing Plus finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie pracuje jako profesor na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Równocześnie realizuje prace badawcze z zakresu funkcjonalnych nanomateriałów dla optoelektroniki i fotokatalizy w ramach kolejnych projektów, takich jak np. Lider (NCBiR). Jest laureatką kilku nagród oraz stypendiów, w tym stypendium naukowego dla doktorantów z Funduszu im. Stanisława Pigonia Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003), stypendium naukowego dla wybitnych polskich doktorantów przebywających w Niemczech DAAD (2007), stypendium FNP w ramach projektu Homing Plus (2013-2015) oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2016). Stypendystka programu Top 500 Innovators. Od 2014 r. jest również profesorem wizytującym na University of Jinan w Chinach.
Oferowane wsparcie
Doradzę w obszarach dotyczących kariery naukowej, mobilności, czy też współpracy z przemysłem.
Krzysztof Hoffmann
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Obszar naukowy: literaturoznawstwo, krytyka literacka
BIO: Doktor literaturoznawstwa, wykładowca akademicki, krytyk literacki, tłumacz. Pracuje w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej UAM.
W czasie studiów brał udział w programie Akademia „Artes Liberales” oraz odbył semestralne staże w Szwecji (Uniwersytet w Uppsali), Francji (Biblioteka Polska w Paryżu) i Grecji (Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach). Dwukrotnie uczestniczył w programie postdoc na paryskiej Sorbonie. W 2014 wykładał na University of Michigan w USA (Fulbright Slavic Award). Jest współtwórcą kierunku „sztuka pisania” (UAM).
Od kilku edycji członek zespołu organizującego międzynarodowy festiwal Poznań Poetów. Związany z redakcjami czasopism „Czas Kultury” (redaktor wykonawczy) i „Przestrzenie Teorii” (sekretarz). Współpracownik Ośrodka Badań nad Awangardą (UJ).
Tłumaczył artykuły lub książki takich autorów jak m.in.: J. Baggini, H.U. Gumbrecht, J. Hillis Miller, R. Gashé, R. Eshelman, K. Goldsmith, R. Felski. Jego główne zainteresowania badawcze to: literatura współczesna, awangarda, creative writing, filozofia literatury.
Oferowane wsparcie
Chętnie podzielę się wiedzą o literaturze współczesnej. Pomogę w planowaniu i przygotowywaniu publikacji w zakresie literaturoznawstwa i dyscyplin pokrewnych, projektowaniu kariery na styku nauki i kultury. Jestem wielkim zwolennikiem transferu wiedzy i dobrych praktyk oraz tworzenia siatki kontaktów poprzez wymianę międzynarodową – pomogę w zaplanowaniu efektywnego wyjazdu stypendialnego. A jeśli interesujesz się zbyt wieloma sprawami naraz i czasem nie wiesz, w którą stronę pójść, opowiem o podobnych dylematach, na które sam natrafiałem.
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
BIO:
Jestem kulturoznawczynią, historyczką kultury, Zastępczynią Dyrektora ds. Naukowych oraz adiunktką w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierującą specjalizacją „Kultura wizualna”. Szczególnie interesują mnie polityki reprezentowania klas społecznych i konfliktów klasowych, a także praktyki wizualnego konstruowania tożsamości – w życiu codziennym oraz sztuce. Prowadzę zajęcia poświęcone m.in. przemianom struktury klasowej w dwudziestowiecznej Polsce, antropologii kultury wizualnej i współczesnym teoriom tożsamościowym. Otrzymałam stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2017-2020) oraz Nagrodę Naukową Polityki w dziedzinie nauk humanistycznych (2017). Jestem także dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta (Junior Advanced Research Award i Senior Award) oraz Narodowego Centrum Nauki (granty Preludium i Sonata). Od 2024 roku jestem członkinią Komitetu Polityki Naukowej, ciała doradczego MNiSW.
W mojej pierwszej książce – „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” (2016) – analizowałam kulturę wizualnę okresu transformacji ustrojowej oraz jej wpływ na wprowadzanie w Polsce systemu kapitalistycznego. W drugiej książce – „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (2023) – przywracam pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRLu. Jestem również współredaktorką tomu „Visual Culture in Postindustrial Europe” (2024).
OFEROWANE WSPARCIE:
Poza wsparciem merytorycznym, pomogę w usytuowaniu badań osoby mentorowanej na interdyscyplinarnej mapie współczesnej humanistyki. Doradzę w rozeznaniu się w czasopismach naukowych, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz przygotowywaniu wniosków grantowych.
Magdalena Antosiak
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN
Obszar naukowy: biotechnologia, inżynieria medyczna, biomateriały
BIO: Jestem absolwentką Politechniki Warszawskiej na kierunku Biotechnologia. Moje zainteresowania badawcze obejmują problematykę dotyczącą inżynierii biomedycznej. Prowadzę badania związane z opracowaniem układów membranowych prowadzących do powstawania spersonalizowanych produktów medycznych. Uczestniczyłam/ę w projektach naukowo-badawczych dotyczących leczenia cukrzycy, ksenotransplantacji, immobilizacji mikroorganizmów do produkcji czynników przeciwnowotworowych oraz tworzenia biomateriałów kompozytowych i nanomateriałów. Uczestniczyłam/ę w projektach międzynarodowych (BitMap, BosomShields); programach stażowych (SIMS, Top 500 Innovators – na Uniwersytetach Cambridge oraz Oxford). Ponadto uczestniczyłam w kursach dotyczących, m.in. efektywnej komunikacji w tym komunikacji naukowej, zarządzania zespołem, negocjacji z partnerami biznesowymi. Aktualnie łączę pracę naukową z działalnością związaną z koordynowaniem pracami Zespołu ds. projektów naukowo-badawczych oraz komercjalizacją wyników badań w obszarze inżynierii biomedycznej.
Jestem autorką publikacji naukowych oraz ekspertem oceniającym wnioski w jednostkach finansujących badania naukowe. Jestem osobą energetyczną i nie boję się nowych wyzwań. Moje wykształcenie i zainteresowania umieściły mnie w przestrzeni między dziedzinowej na pograniczu nauk technicznej i medycznej. Mogę współpracować z adeptami obydwu dziedzin nad określeniem ścieżki kariery lub nawiązaniu współpracy.
OFEROWANE WSPARCIE: Oferuję wsparcie w planowaniu ścieżki kariery, podzielę się zdobytymi doświadczeniami w przygotowywaniu wniosków w konkursach o granty lub wyjazdy naukowe. Porozmawiam nie tylko o tym jak ważne jest budowanie zespołów interdyscyplinarnych.
Małgorzata Kujawska
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Obszar naukowy: farmacja, toksykologia, choroby neurodegeneracyjne
BIO: Dr hab n. farm. Małgorzata Kujawska jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku farmacja oraz studiów podyplomowych Menadżer Projektów Badawczych realizowanych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowo zajmuje się poszukiwaniem substancji pochodzenia naturalnego przeciwdziałających chorobom cywilizacyjnym.
Kieruje projektem realizowanym we współpracy z Uniwersytetem w Bordeaux dotyczącym działania ochronnego urolityny A – metabolitu powstającego pod wpływem bakterii jelitowych, w modelu choroby Parkinsona. W ramach konsorcjum „Bioaktywna żywność” prowadziła badania nad składnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby zapalne przewodu pokarmowego wraz z ocenę bezpieczeństwa ich stosowania.
Jest laureatką japońskiego programu stażowego MIF2020 i rządowego Top 500 Innovators. Odbyła staż w NASA w Ames Research Center w laboratorium Synthetic Biology, gdzie nauczyła się poszukiwać rozwiązań dla „crazy ideas”. Na Uniwersytecie Stanforda uczestniczyła w warsztatach m.in. z Design Thinking, przywództwa, tworzenia innowacji, a na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie w zakresie komercjalizacji wiedzy w dziedzinie Life sciences. Jest także laureatką nagrody Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości oraz dwukrotną laureatką zagranicznej nagrody Top Peer Reviewer (Publons). Pełni rolę ekspertki oceniającej wnioski w polskich i zagranicznych agencjach finansujących badania i rozwój oraz jest członkinią zespołów redakcyjnych czasopism naukowych indeksowanych w bazie JCR.
Oferowane wsparcie Jeśli masz pomysł na projekt w dziedzinie Life sciences, ale nie wiesz od czego zacząć, jesteś już na etapie jego wdrożenia i szukasz wsparcia, lub po prostu potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu ścieżki swojej kariery zgłoś się. Chętnie pomogę.
Marcin Moskalewicz
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Profesor Uczelni w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych UMP
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
BIO: Profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Pracowni Filozofii Zdrowia Psychicznego w Katedrze Nauk Społ. i Humanistycznych UMP oraz sieci badawczej Phenomenology and Mental Health w Centre for Values-Based Practice w St. Catherine’s College w Oksfordzie. Zajmuje się badaniami transdyscyplinarnymi z pogranicza humanistyki i nauk ścisłych, w szczególności filozofią psychiatrii i psychoterapii, a także humanistyką medyczną. Studiował na UAM w Poznaniu, University of California w Berkeley oraz Rijkuniversiteit Groningen (Holandia). Posiada doktorat europejski z filozofii historii (2009) oraz habilitację z obszaru fenomenologii zdrowia psychicznego (IFiS PAN 2018). W ostatnich latach pełnił funkcję Fellow m.in. Politechniki Federalnej w Zurychu, Texas A&M University, University of Oxford. Aktualnie pracuje przy projektach dotyczących m. in. doświadczenia czasu w chorobie nowotworowej oraz w zaburzeniach psychicznych.
Oferowane wsparcie
Obszar: Publish or Perish – ścieżka do publikacji w czasopiśmie; czy mój pomysł nadaje się na artykuł? strategia wyboru czasopisma
Dziedzina nauki: filozofia, psychiatria, psychologia
Oferuję wsparcie w zakresie prowadzenia i współpracy w obszarze badań inter- i transdyscyplinarnych z pogranicza humanistyki oraz nauk medycznych i o zdrowiu, w tym zdobywania środków na badania, staży zagranicznych oraz przygotowywania międzynarodowych publikacji. Humanistom podpowiem jak przetrwać w świecie naukowym zdominowanym przez nauki ścisłe.
Marcin Waligóra
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
BIO: Jestem Prodziekanem ds. Rozwoju Naukowego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Harvard Fulbrighter (Harvard Medical School Center for Bioethics 2017/18).
Zajmuję się etyką badań naukowych w biomedycynie. Kieruję projektami badawczymi finansowanymi przez Komisję Europejską i NCN.
Byłem stypendystą Leadership Academy for Poland (2018/19), Komisji Fulbrighta (Senior Award, 2017), MNiSW (2014), the NIH-Fogarty (2009), The Nippon Foundation (2006), Florentyny Kogutowskiej (2005), The International Academy of Philosophy (2005).
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w opracowaniu strategii rozwoju kariery naukowej, przygotowaniu wniosku grantowego/stypendialnego i artykułu naukowego.
Marcin Wrzosek
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
neurologia, neurochirurgia, modele zwierząt, medycyna translacyjna
BIO: Europejski dyplomowany specjalista z zakresu neurologii i neurochirurgii weterynaryjnej, współzałożyciel pracowni tomografii komputerowej dla zwierząt „Vet Imaging” w Krakowie, Przewodniczący sekcji neurologii weterynaryjnej PSLWMZ, członek Europejskiego Stowarzyszenia Neurologii Weterynaryjnej ESVN, profesor uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, związany z Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.
Koordynator ds. naukowych Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych UPWr.
Zajmuje się projektami z zakresu medycyny translacyjnej, głównie z dziedziny neurologii, neurochirurgii oraz chirurgii kręgosłupa. Doktorat oraz praca habilitacyjna z zakresu elektroencefalografii u zwierząt z padaczką. Promotor trzech doktoratów z zakresu wykorzystania elektrodiagnostyki (EEG, EMG, ENG, RNS oraz BAER) u zwierząt, na modelu zwierzęcym. Obecne projekty obejmują tematykę zastosowania wolumetrii MRI mózgowia u zwierząt z padaczką, korelacji zmian elektroencefalograficznych ze zmianami objętościowymi mózgu w przebiegu padaczki na modelu zwierzęcym, analizy parametrów tensora dyfuzji (DTI) rosnącego rdzenia kręgowego oraz korelacji parametrów DTI ze stopniem kompresji i uszkodzenia rdzeniowego oraz prace nad modyfikacją stabilizatora kręgosłupowego typ Shiela w leczeniu skoliozy u dzieci, na modelu zwierzęcym. Zainteresowania naukowe obejmują również rozwój techniki druku 3D w zastosowaniach medycznych, tworzenie wszczepów scaffoldowych, szczególnie w aspekcie neurologii oraz neurochirurgii na modelu zwierzęcym.
Oferowane wsparcie: Konsultacje i pomoc w ukierunkowaniu badań naukowych i rozwojowych z zakresu nauk weterynaryjnych, medycyny translacyjnej, neurologii neurochirurgii i weterynaryjnej oraz wszelkich pochodnych tych dziedzin. Pomagam w znalezieniu kontaktów krajowych oraz międzynarodowych w zakresie w/w dziedzin. Wsparcie dotyczące możliwości ukierunkowania ścieżki kariery naukowej.
Marek Postuła
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Obszar naukowy: kardiologia, nowe biomarkery, miRNA, badania kliniczne
BIO: Profesor farmakologii kardiologicznej, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz kardiologii. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jest kierownikiem Pracownii Farmakogenomiki.
Jego badania koncentrują się na nowych biomarkerach chorób układu sercowo-naczyniowego, wpływie czynników genetycznych na działanie leków, medycynie prewencyjnej i diagnostyce spersonalizowanej chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Zajmuje się również badaniami nad stylem życia, długowiecznością i procesami starzenia się. Doświadczenie zdobywał m.in. na stypendium Fulbrighta w Laboratorium Genetyki Okołooperacyjnej Kliniki Anestezjologii w Penn State College of Medicine w Hershey (USA). Obecnie kontynuuje swój rozwój osobisty studiując w London School of Economics na kierunku Executive MSc in Health Economics, Outcomes and Management in Cardiovascular Science. Jest zdobywcą wielu grantów badawczych, a swoje badania prowadzi we współpracy z wieloma naukowcami z Austrii, Włoch, Japonii, Brazylii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Ma ogromne doświadczenie w planowaniu i prowadzeniu badań klinicznych, badaniach czynności płytek krwi i analizie genetycznej skupiającej się na miRNA jako biomarkerze diagnostycznym i prognostycznym w chorobach układu krążenia. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy badawczej I-COMET (International Cardiovascular and Cardiometabolic Research Team).
Oferowane wsparcie
Pomogę w obszarach takich jak: rozwój osobisty, planowanie kariery naukowej w medycynie, planowanie badań klinicznych, udział w najnowocześniejszych badaniach klinicznych.
Mariusz Barczak
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Obszar naukowy: chemia, nanotechnologia, ochrona środowiska
BIO: Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestniczył w wielu stażach i stypendiach w różnych ośrodkach naukowych, m.in. Dublin City University, Universidad de Granada, Stanford University, NASA Ames Research Center, The City College of New York. Jest laureatem programów Fulbrighta oraz Top 500 Innovators. Interesuje się szeregiem zagadnień związanych m.in. z chemią materiałową, nanotechnologią, metodą zol-żel, usuwaniem zanieczyszczeń, hydrożelami, sensorami optycznymi i szeregiem innych obszarów nauki. Jego intensywna współpraca naukowa zaowocowała do tej pory wieloma projektami, np. z firmą ASTRIUM, przy tworzeniu wytrzymałych materiałów do elementów pojazdów kosmicznych, czy jednym ze start-upów zajmującym się opracowaniem sensorów do małoinwazyjnego i szybkiego wykrywania nowotworów. Aktualnie pełni rolę ambasadora Programu Fulbrighta w Polsce. W wolnych chwilach gra w szachy i pokera oraz dużo czyta – ostatnio próbuje zgłębiać historię Andaluzji, w której stara się bywać jak najczęściej.
Oferowane wsparcie
Jeśli interesuje Cię chemia, nanotechnologia, ochrona środowiska, sensing, innowacje i wiesz już, że z nimi wiążesz swoją przyszłość, to po pierwsze gratuluję, a po drugie chętnie opowiem Ci o moich doświadczeniach zawodowych w tym zakresie. Jeśli szukasz nowych wyzwań naukowych, kontaktów w Polsce i za granicą lub chcesz współpracować z przemysłem czy dowiedzieć się, jak pozyskiwać środki na badania naukowe – również służę pomocą. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czym dokładnie chciałbyś się zajmować, to także chętnie podzielę się z Tobą moimi dylematami, które sam kiedyś miałem.
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG
BIO:
Jestem absolwentem Automatyki i Robotyki na Politechnice Łódzkiej. Podczas staży w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych (CERN) napisałem pracę magisterską oraz doktorat dotyczące modelowania nadprzewodzących magnesów stosowanych w akceleratorach cząstek elementarnych (otrzymałem IEEE CSC Graduate Study Fellowship in Applied Superconductivity, stypendia MNiSW). Obecnie zajmuję stanowisko Senior Scientific Software Developer w Roche pracując przy projekcie cyfrowych biomarkerów.
Jako Senior Research Fellow w CERN stworzyłem platformę do analizy danych oraz detekcji anomalii w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pracując na stanowisku Senior Researcher na ETH Zürich, opracowałem nowe metody optymalizacji komponentów używanych w akceleratorach cząstek elementarnych. Od lat współpracuję z Lawrence Berkeley National Laboratory, Stanford Linear Accelerator, Paul Scherrer Institute, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare. Na początku kariery odbyłem staże w międzynarodowych korporacjach (ABB, Procter&Gamble Gillette i Raytheon jako stypendysta Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności). Uczestniczyłem w kursach podyplomowych na Uniwersytecie Harvarda, Stanforda oraz MIT. Chętnie angażuję się w działania charytatywne i społeczne jako wolontariusz oraz współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Fundacji Baseballu i Softballu.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w aplikowaniu o staże zagraniczne, w przygotowaniu wystąpień publicznych, zarządzaniu projektami jak również w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie badań. Podzielę się wiedzą z obszaru metod numerycznych, inżynierii oprogramowania, metod sztucznej inteligencji.
Michał Pajdak
Wyższa Szkoła Bankowa
Obszar naukowy: marketing, innowacje, komercjalizacja nowoczesnych technologii
BIO: Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (studia magisterskie i doktoranckie). Certyfikowany trener, coach biznesowy, coach innowacji oraz mentor. Laureat programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators.
Zajmuje się komunikacją z klientem, sprzedażą i komercjalizacją innowacyjnych technologii IT. Karierę zawodową rozwijał w firmach związanych z technologią, branżą spożywczą i logistyką. Współtwórca aplikacji BLIX, integratora promocji handlowych. Obecnie zarządza spółką Appgration Sp. z o.o. działającą w obszarze integracji danych w chmurze.
Przewodniczący kapituły nagrody Sports Start Up Project, konkursu Log Up i nagrody innowacyjności Targów Outsourcingu. Mentor w programie Top Minds, Huge Thing i międzynarodowym EUXCEL.
W 2012 pełnił funkcję sędziego w Polish National Sales Award. Jest członkiem stowarzyszenia Top 500 Innovators, Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Wykładowca i ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w obszarach marketingu i innowacji.
Oferowane wsparcie: w tworzeniu narzędzia IT i komercjalizacji.
Monika Kaczmarek
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN
BIO: Jestem absolwentką Biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a obecnie kieruję Laboratorium Biologii Molekularnej w Instytucie Biologii Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Mam wszechstronne zainteresowania badawcze, często na pograniczu dyscyplin, które skupiają się głównie na poznaniu molekularnych mechanizmów interakcji zachodzących między potomstwem a matką podczas ciąży i w okresie postnatalnym. Prowadzę również projekty z zakresu onkologii, biologii komórki, a nawet entomologii. Swoje badania realizuję we współpracy z badaczami z różnych stron świata – Izrael, Niemcy, Szwajcaria, Tajwan, USA.
Jestem beneficjentką wielu nagród i stypendiów, m.in. z Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Fundacji Aleksandra von Humboldta i Hertie, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kierowałam kilkoma projektami finansowanymi ze źródeł krajowych i zagranicznych. Pasję naukową łączę z działalnością popularyzatorską i organizacyjną. Jestem członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Rady Narodowego Centrum Nauki. Do tej pory opublikowałam ponad 70 artykułów naukowych i kilka rozdziałów w książkach. Wygłosiłam szereg wykładów na zaproszenie w kraju i za granicą. Więcej informacji na www.kaczmareklab.pl.
OFEROWANE WSPARCIE: Rozważasz podjęcie ścieżki międzynarodowej kariery naukowej a może już tam jesteś? Przed Tobą trudne decyzje. Nie wiesz czy kariera naukowa, akademicka jest dla Ciebie. Brakuje Ci pewności i chcesz określić swój krótko/długofalowy plan rozwoju. A może zastanawiasz się jak poprawić warsztat prezentacji, wystąpień publicznych lub pisania publikacji naukowych i wniosków grantowych? Pomogę Ci uwierzyć w siebie!
Paweł Frelik
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW
BIO: Jestem profesorem w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuję się mediami audiowizualnymi, gatunkami popularnymi oraz ich politycznością.
Napisałem ponad 150 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach. Jestem członkiem rad redakcyjnych Science Fiction Studies (USA), Extrapolation (USA/UK) i Journal of Gaming and Virtual Worlds (UK) oraz współredaktorem serii New Dimensions in Science Fiction (University of Wales Press, UK). Kierowałem bądź kieruję trzema grantami OPUS NCN i grantem NPRH; jestem PI w konsorcjum grantu Horizon Europe. W latach 2011-12 byłem Senior Fulbright Scholar na University of California, Riverside, w 2017 – Visiting Professor na Florida Atlantic University, a w 2023 – Visiting Professor na Oregon State University. W latach 2012-14 piastowałem stanowisko Prezesa Science Fiction Research Association jako pierwszy członek spoza Ameryki Północnej w historii SFRA, w latach 2014-18 wiceprezesa European Association for American Studies, a w 2022 zostałem prezesem International Association for the Fantastic in the Arts (USA), jako pierwszy nieanglofoński badacz na tym stanowisku.
W 2017 roku otrzymałem Thomas D. Clareson Award (USA) za działania na rzecz badań nad science fiction, a w 2023 roku Innovative Research Award, przyznawanym przez SFRA (USA). W obydwu przypadkach byłem pierwszym laureatem spoza USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w tworzeniu wniosków grantowych i publikacji artykułów za granicą. Podpowiem, jak budować swoją karierę w środowisku międzynarodowym. Poradzę, jak znaleźć swoją tożsamość naukową.
Piotr Mamcarz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
psychologia, nauki o zdrowiu, zarządzanie
BIO: Jestem adiunktem w Katedrze Psychologii Emocji i Motywacji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończyłem polsko-amerykańskie podyplomowe studia Master of Business Administration oraz studia w zakresie analiz statystycznych, psychoterapii, zarządzania zasobami ludzkimi, psychologii transportu i pedagogiki. Jestem certyfikowanym coachem i trenerem kompetencji miękkich. Byłem stypendystą programu Top 500 Innovators i ukończyłem studia z komercjalizacji i zarządzania na Stanford University. Odbyłem staże badawczo-naukowe, m.in. w Rice University w Houston, USA, Fraunhofer w Niemczech, Max-Planck Institute w Niemczech, IBM Thomas J. Watson Research Center w USA oraz University of Massachusetts.
Byłem kierownikiem projektów badawczych w obszarze grywalizacji i gammifikacji, a obecnie prowadzę projekty naukowe w obszarze psychologii pozytywnej we współpracy z naukowcami z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch, USA, Słowacji, Litwy i Czech. Dodatkowo, jestem kierownikiem studiów podyplomowych w dziedzinie psychologii transportu, psychotraumatologii i psychoonkologii. Posiadam czternastoletnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i diagnostyce. Moje publikacje naukowe mają charakter interdyscyplinarny, łącząc psychologię z innymi dziedzinami naukowymi. W 2021 roku miałem przyjemność być mentorem programu TopMinds.
Publikowałem m.in. w Transportation Research, Plos One, International Journal of Environmental Research and Public Health.
Oferowane wsparcie: Pomogę w rozwoju kompetencji potrzebnych w karierze naukowej oraz w przygotowaniu do publikowania w międzynarodowych czasopismach. Oferują również wsparcie w obszarach związanych z wielowymiarowym rozwojem osobistym, budowaniem marki własnej, rozwojem kompetencji przywódczych oraz zarządzaniem projektami badawczo-rozwojowymi.
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna
BIO:
Jestem naukowcem, mężem i tatą trójki dzieci. Przez ponad dwadzieścia lat byłem żołnierzem zawodowym. Ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Następnie wyjechałem na doktorat do Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych. Od 2009 r. pracuję w Instytucie Optoelektroniki WAT, gdzie obecnie jestem kierownikiem Laboratorium Technologii Cienkich Warstw. Zajmuję się technikami próżniowego wytwarzania stosów wielowarstwowych (filtry, zwierciadła – trochę jak kolorowe szkiełka), plazmonicznych nanostruktur i kompozytów metaliczno-dielektrycznych i ich laserową modyfikacją. Przez kilkanaście miesięcy pracowałem w dziale badawczo-rozwojowym VIGO Photonics nad nowymi rodzajami detektorów podczerwieni.
Osiągnięcia: stypendium Fulbrighta (Senior Award 2018-19), doktorat w Purdue University, stypendium dla wybitnych młodych naukowców, wypromowanie kilku magistrantów.
Jestem absolwentem programu Top 500 Innovators (Stanford, 2015). W ramach stypendium Fulbrighta odbyłem staż w Purdue, gdzie zespołowo pracowaliśmy nad laserowo kontrolowanym kolorem nanostruktur metalicznych –kolorem plazmonicznym.
Moje publikacje możesz znaleźć tu.
OFEROWANE WSPARCIE:
Wyjaśnię meandry kariery naukowej na uczelni, czy w dziale R&D w firmie. Pomogę zaplanować karierę naukową, zidentyfikować szansy i zagrożenia. Pomogę w pisaniu projektów i publikacji. Wesprę merytorycznie w obszarach: optoelektronika, technologie cienkich warstw i plazmonika.
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Informatyki
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
BIO: Jestem informatykiem i menedżerem, kształciłem się na Politechnice i Uniwersytecie Szczecińskim, Stanford University, University of Groningen i University College London. Specjalizuję się w e-biznesie, interakcji człowiek-komputer, CRM i machine learning. Działam w funduszach inwestycyjnych i prowadzę doradztwo IT oraz B+R. Oceniam projekty unijne i rządowe, m.in. w zespole programowym NCN i NCBR Tango, jestem Przewodniczącym Komitetu Sterującego Hydrostrateg. Byłem członkiem Rady NCBR, ekspertem ds. nowych technologii w Kancelarii Prezydenta RP, laureatem programów takich jak SAS Ambassadors, Primus Inter Pares Ekspert, SIMS, Masters of Didactics oraz stypendystą ministra edukacji.
Członek Rady Top500 Innovators, b. (wice)prezes organizacji charytatywnej Solidarité-Luxemburg i edukacyjnej Toastmasters Int’l. Zajmowałem się projektami IT w Komisji Europejskiej, odbyłem staże m.in. IBM Research HQ w Nowym Jorku, Fraunhofer MOEZ i TU Dresden. Prowadzę zespół badawczy Customer Intelligence.
Współpracuję z zespołami m.in. z UK, Australii i Holandii. Kierowałem grupą w projekcie NCN i komercyjnymi projektami B+R, byłem wykonawcą w projektach finansowanych z UE i in. W TopMinds jestem od samego początku – jako organizator, współautor podręcznika do mentoringu i mentor każdej z 6 edycji programu. Założyłem też lokalny program mentoringowy – Szkołę Orłów ZUT. Pasjonuję się nauką, sportem (street workout/lifting), tańcem, emisją głosu, przemawianiem i teatrem, zwłaszcza brytyjskim.
OFEROWANE WSPARCIE: Chcesz pogodzić studia z realizacją marzeń? Rozwinąć pasję? Zastanawiasz się, jaką wybrać ścieżkę rozwoju? Interesujesz się IT w medycynie lub biznesie? Pomogę w rozwoju osobistym, e-biznesie, HCI i AI. Uwierz w siebie! Make it happen! Zapraszam do współpracy! 🙂
Sławomir Łukasiewicz
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Obszar naukowy: historia, nauki o polityce, studia europejskie
BIO: Dr hab., prof. KUL. Historyk, politolog, europeista. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Europeistyki KUL (2015-2019) oraz kierownika Katedry Nauk Politycznych Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (2017-2019). Historyk w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Lublinie, w latach 2012-2015 koordynował program naukowy IPN poświęcony dziejom polskiej emigracji politycznej 1939–1990. Stypendysta m.in. Fulbright Senior Award (2019/2020) i visiting scholar w Davis Center for Russian and Eurasian Studies na Uniwersytecie Harvarda, również stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, PAFT-u, Funduszu im. Jana i Suzanne Brzękowskich, Centrum Europejskiego Natolin i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fondation de France Fonds Karol Sienkiewicz. Członek ASEEES, PAHA, ACHA, Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, PTSE i Towarzystwa Historiograficznego.
W badaniach zajmuje się m.in. historią idei i myśli politycznej, historią polskiej i środkowoeuropejskiej emigracji politycznej w XX w., historią integracji europejskiej oraz funkcjonowaniem wywiadu cywilnego PRL. Jest autorem książek takich jak m.in. Trzecia Europa. Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych, 1940–1971 (2010) oraz Partia w warunkach emigracji. Dylematy Polskiego Ruchu Wolnościowego „Niepodległość i Demokracja” (2014), a także redaktorem wielu innych publikacji, m.in. Christian Democracy across the Iron Curtain – Europe Redefined (wspólnie z P. Kosickim, Palgrave Macmillan 2018); Polska emigracja polityczna 1939-1990 (Warszawa 2016); Tajny oręż czy ofiary zimnej wojny? Emigracje polityczne z Europy Środkowej i Wschodniej (2010).
Oferowane wsparcie
Chętnie podzielę się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pracy badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Możemy porozmawiać m.in. o projektach naukowych, planowaniu kariery humanisty, czy poszerzaniu sieci kontaktów.
Szymon Szufa
Politechnika Łódzka
Obszar naukowy: toryfikacja, suszenie, energetyka, konwersja paliw, spalanie biomasy
BIO: Przedsiębiorca i naukowiec, który ukończył swoją pracę doktorską w 2014 roku z obszaru nowoczesnych technologii sektora Odnawialnych Źródeł Energii. Posiada również wykształcenie związane z zarządzaniem projektami inwestycyjnymi (studia MBA Energetyka, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie). Kierownik oraz główny wykonawca wielu projektów związanych z innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze energetyki zarówno w Polsce jaki i na świecie. Pełni rolę kierownika realizując granty badawczo-rozwojowe z Narodowego Centrum Nauki w Krakowie (Program Preludium), granty badawczo-rozwojowe z NCBiR (Alfa Bridge, PBSE, Szybka Ścieżka, LIDER) granty wewnętrznie finansowane z Politechniki Łódzkiej. Posiada doświadczenie w pracy w przemyśle (Kierownik Projektu WEDISTRICT H2020 w zespole PGNiG Termika Energetyka Rozproszona w okresie styczeń-listopad 2020, w tym w zespołach międzynarodowych). Od kilku lat prowadzi własną działalność gospodarczą (Biomass Training Research), w której świadczy usługi z zakresu badań, usług doradczych jak i szkoleniowych (energetyka konwencjonalna, ograniczanie emisji, konwersja paliw i energetyka z odnawialnych źródeł energii). Dodatkowo, aktywny członek Stowarzyszenia Top500 Innovators i ERA-FELLOWHSIP (współpraca z ośrodkami naukowymi w Niemczech).
Oferowane wsparcie
Doradzę przy przygotowanie projektu grantowego, oferuję pomoc w przygotowaniu publikacji, wsparcie w rozwoju kariery (wybór ścieżki rozwoju), udostępnienie kontaktów w przemyśle i udział w realizowanych obecnie grantach B+R.
Wojciech Michnik
Uniwersytet Jagielloński
Obszar naukowy: stosunki międzynarodowe, amerykanistyka
BIO: Adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor współpracujący czasopisma New Eastern Europe. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Absolwent studiów doktoranckich, amerykanistycznych i politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia (2015-16) i Fundacji Sasakawa na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Waszyngtonie. W 2014 r. pełnił funkcję analityka do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA w Departamencie Ameryki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. W ostatnich latach – współpracownik naukowy NATO Defense College w Rzymie jako Eisenhower Defense Fellow, oraz wykładowca w American University in the Emirates w Dubaju (2016-2018). Jego obecne zainteresowania naukowe obejmują stosunki NATO-Rosja, konflikty w Syrii i Jemenie, oraz rywalizację mocarstw na Bliskim Wschodzie.
Oferowane wsparcie
Pomogę w zaplanowaniu indywidualnej ścieżki rozwoju i kariery, łączącej pasję naukową oraz pracę analityczną w ośrodkach eksperckich. Doradzę także, jak przygotować publikacje eksperckie, międzynarodowe wnioski grantowe, prezentacje upowszechniające wyniki badań oraz wystąpienia konferencyjne.