Mentorzy i Mentorki edycji 2022
-
Ilona Biernacka-Ligięza
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa -
Robert Czajkowski
Uniwersytet Gdański -
Adam Gorczyński
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -
Karolina Czarnecka-Chrebelska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Exal Bone -
Magdalena Góra
Instytut Studiów Europejskich UJ -
Paweł Frelik
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW -
Maria Górna
Uniwersytet Warszawski -
Ewa Halicka
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW -
Krzysztof Grochla
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN -
Monika Kaczmarek
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN -
Dagmara Kociuba
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -
Michał Maciejewski
Roche -
Izabela Madura
Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny -
Joanna Mystkowska
Politechnika Białostocka, Instytut Inżynierii Biomedycznej -
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna -
Urszula Marcinkowska Trimboli
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum -
Magdalena Olszewska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie -
Marek Salamonowicz
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy -
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego -
Małgorzata Nowacka
Instytut Nauk o Żywności SGGW -
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR -
Wojciech Rafałowski
Uniwersytet Warszawski, Wydział Socjologii -
Anna Ziomkiewicz-Wichary
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Ilona Biernacka-Ligięza
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa
BIO: Jestem adiunktką w katedrze kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W latach 2008-2012 byłam asystentką, a w latach 2012-2019 adiunktką w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Byłam Stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i Narodowego Centrum Nauki oraz dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta, uczestniczką (jako kierowniczka zespołu i Work Package) projektu w ramach Horizon2020 (2018-2021).
Jestem współzałożycielką i redaktorką pisma naukowego Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej, a także członkinią rady naukowej serii wydawniczej Wystawianie Teorii WUJ. Interesuję się relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, sztuką kobiet oraz teoriami pamięci kulturowej. Jestem także autorką licznych tekstów i przekładów. Obecnie realizuję indywidualnie grant NCN Opus „Żony Lota. Kobiece formy pamiętania, zaświadczania i patrzenia na przeszłość”
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w tym, jak nie ograniczać swoich pasji, prowadzić badania prawdziwie transdyscyplinarne, współtworzyć humanistykę samoświadomą i zaangażowaną, nie bać się wychodzić ze swojej akademickiej strefy komfortu, sprawdzać się w polu krytyki artystycznej, łączyć pracę i przyjaźń.
Robert Czajkowski
Uniwersytet Gdański
BIO: Jestem profesorem uczelni na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Z wykształcenia jestem biotechnologiem, z zamiłowania bakteriologiem, badającym interakcję wirusów, bakterii i roślin w środowisku. Jestem autorem ponad 50 oryginalnych prac naukowych w tej tematyce badawczej, patentów polskich i europejskich. Od zawsze fascynuję się adaptacją i ewolucją bakterii w środowisku. Doktorat obroniłem w 2011 na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii. Staż podoktorski odbyłem w Wageningen University and Research Center Plant Research International w Holandii. Wcześniej przez rok pracowałem w Instytucie Maxa Plancka w Marburgu w Niemczech.
Po powrocie do Polski otrzymałem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Mentoring i stypendium Fulbright STEM Impact Award. Kierowałem i kieruję projektami naukowymi: np. Fuga 1, Sonata 8, OPUS 13, Sonata Bis 10, Iuventus Plus, Lider VI, Polsko-Norweskie Projekty Badawcze.
Jestem specjalistą bakteriologii, współpracuję naukowo międzynarodowo, jestem popularyzatorem nauki i badań naukowych, wykładowcą akademickim.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej, przygotowywaniu wniosków projektowych, planowaniu eksperymentów, pisaniu artykułów naukowych i przygotowywaniu prezentacji i wystąpień czy przygotowaniu zgłoszeń patentowych. Doradzę jak współpracować z sektorem B+R. Pomogę w wyborze drogi naukowej.
Adam Gorczyński
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii
BIO: Jestem adiunktem na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu (moja alma mater, gdzie realizowałem wcześniejsze etapy nauki, z doktoratem włącznie). Moje najważniejsze osiągnięcia obejmują Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżnioną rozprawę doktorską, a także prestiżowe stypendium Fulbrighta (Senior Award), co pozwoliło mi zrealizować prawie dwuletni staż podoktorski (CMU, Pittsburgh, USA).
Jestem także laureatem programów „Diamentowy Grant”, „PRELUDIUM”, „ETIUDA”, „Bekker”, „SONATA”, stypendystą „MNiSW dla wybitnych młodych naukowców” oraz programu „START” FNP. Moja współpraca międzynarodowa obejmuje ww. staż podoktorski oraz 3-miesięczne wyjazdy do Niemiec, Włoch oraz Francji. Realizuję badania z dziedziny materiałów nanofunkcjonalnych celem „dołożenia swojej cegiełki” do rozwiązania problemów ówczesnego świata, np. jako efektywne „zielone” katalizatory przekształceń organicznych lub nowe materiały magnetyczne i elektroaktywne do baterii/superkondensatorów (32 publikacje, >420 cyt., h-index 13).
OFEROWANE WSPARCIE:
- Chemia i kariera naukowa – przygotowanie aplikacji grantowych i publikacji, oferty stypendialne oraz wyjazdowe, networking, ścieżka akademicka w PL i za granicą.
- Sztuka prezentacji – jak mówić, żeby Ciebie słuchano i zapamiętano.
- Wim-Hof oraz trening siłowy – zdrowe funkcjonowanie w stresogennym świecie.
Karolina Czarnecka-Chrebelska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Exal Bone
BIO: Badaczka, recenzentka, popularyzatorka nauki. Studiowałam biotechnologię i fizykę na UW a pracę badawczą zaczęłam na 3. roku studiów w IBB PAN. Odbyłam staż w Institut de Biologia Molecular w Barcelonie, kolejno pracowałam w Instytucie Biologii Medycznej PAN, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, start-upie Open-RnD, PW, laboratorium Genomics w Barcelonie i Politechnice Warszawskiej. Obecnie pracuję w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i i w start-upie Exal Bone. Poszukuję markerów diagnostycznych i prognostycznych (miRNA, lncRNA, LOH i cfDNA) w rakach, oraz w patogenezie różnych schorzeń. Skupiam się na powiązaniach dysbiozy, przewlekłego stanu zapalnego i procesów patologicznych w rakach, POChP czy NALFD.
Szkolę z kreatywnej pracy grupowej, tworzenia innowacji, zarządzania projektami, czy prezentacji naukowej. Jestem laureatką programów: Top 500 Innovators – staż na Stanfordzie, Broker Innowacji oraz 2 letniego grantu TECNIOspring PLUS – Marie Skłodowska-Curie Actions w Barcelonie. Najważniejsza publikacja to ta przede mną. Żegluję i cenię pracę zespołową.
OFEROWANE WSPARCIE: Wysłucham, a potem wesprę, podpowiem jak szukać możliwości współpracy naukowej i biznesowej, czy wyjazdu stażowego w Polsce czy za granicą, pomogę w przygotowaniu posteru, publikacji czy projektu B+R czy pitcha.
Magdalena Góra
Instytut Studiów Europejskich UJ
BIO: Jestem badaczką i wykładowczynią w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2020 otrzymałam stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk politycznych i administracji.
Moje zainteresowania badawcze obejmują problematykę polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, relacji transatlantyckich, kwestie współczesnej polityki zagranicznej Polski, a także funkcjonowania demokracji w kontekście integracji europejskiej.
Brałam udział w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych. Jestem liderką zespołu „Future of Europe” w ramach projektu badawczego „EU3D. EU Differentiation, Dominance and Democracy” finansowanego przez Komisję Europejską (Horyzont 2020). Pracowałam (jako Postdoc) na Uniwersytecie w Lund, a także realizowałam pobyty badawcze m. in. na Uniwersytecie w Oslo oraz New York University w USA (Fulbright Senior Award). Współredagowałam prace zbiorowe, a także opublikowałam liczne artykuły i rozdziały.
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę pomóc w przygotowaniu projektów, publikacji oraz wesprzeć w aplikacjach do programów międzynarodowych czy stypendiów.
Paweł Frelik
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW
BIO: Jestem profesorem w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuję się mediami audiowizualnymi, gatunkami popularnymi oraz ich politycznością.
Napisałem ponad 150 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach. Jestem członkiem rad redakcyjnych Science Fiction Studies (USA), Extrapolation (USA/UK) i Journal of Gaming and Virtual Worlds (UK) oraz współredaktorem serii New Dimensions in Science Fiction (University of Wales Press, UK). Kierowałem bądź kieruję trzema grantami OPUS NCN i grantem NPRH; jestem PI w konsorcjum grantu Horizon Europe. W latach 2011-12 byłem Senior Fulbright Scholar na University of California, Riverside, w 2017 – Visiting Professor na Florida Atlantic University, a w 2023 – Visiting Professor na Oregon State University. W latach 2012-14 piastowałem stanowisko Prezesa Science Fiction Research Association jako pierwszy członek spoza Ameryki Północnej w historii SFRA, w latach 2014-18 wiceprezesa European Association for American Studies, a w 2022 zostałem prezesem International Association for the Fantastic in the Arts (USA), jako pierwszy nieanglofoński badacz na tym stanowisku.
W 2017 roku otrzymałem Thomas D. Clareson Award (USA) za działania na rzecz badań nad science fiction, a w 2023 roku Innovative Research Award, przyznawanym przez SFRA (USA). W obydwu przypadkach byłem pierwszym laureatem spoza USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w tworzeniu wniosków grantowych i publikacji artykułów za granicą. Podpowiem, jak budować swoją karierę w środowisku międzynarodowym. Poradzę, jak znaleźć swoją tożsamość naukową.
Maria Górna
Uniwersytet Warszawski
BIO: Prowadzę Grupę Biologii Strukturalnej na Wydziale Chemii i CNBCh Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 ukończyłam biotechnologię łącząc ją z chemią teoretyczną podczas studiów MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z biochemii ukończyłam 2010 na Uniwersytecie w Cambridge, a potem 5-letni postdoc w Centrum Medycyny Molekularnej w Wiedniu.
W latach 2018 – 2021 pracowałam w WPD Pharmaceuticals nad lekami na glejaka i byłam w zarządzie Marie Curie Alumni Association. Jestem laureatką Fulbright STEM Impact Award, EMBO Installation Grant i stypendiów: habilitanckiego L’Oreal UNESCO Dla Kobiet i Nauki, MNiSW dla młodych wybitnych naukowców, europejskiego MSCA Individual Fellowship. Realizowałam granty LIDER NCBR, SONATA i OPUS NCN, FIRST TEAM FNP. Odbyłam krótkie staże w Penn State USA, Uniwersytecie w Oksfordzie i Diamond Light Source UK.
W moim zespole zajmujemy się badaniem funkcji i struktury białek, np. wiążących wirusowe RNA. Wykorzystujemy krystalografię i rewolucyjną metodę kriomikroskopii elektronowej. Złożyliśmy 2 zgłoszenia patentowe na nasze aplikacyjne projekty: rozwijamy zupełnie nowy rodzaj antybiotyków oraz metody ulepszające sekwencjonowanie i diagnostykę RNA patogenów. Najważniejsze moje publikacje to drugo-autorskie Nature w 2011 o przeciwwirusowych białkach IFIT, a z najnowszych Nucleic Acids Research o zastosowaniu białek IFIT do poprawy sekwencjonowania RNA.
Więcej publikacji na https://gorna.uw.edu.pl/en/research/publications
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie opowiem, jak robi się doktorat czy postdoca za granicą, jak aplikować o stypendia, jak angażować się w społeczności naukowe. Mam nadzieję, że pomogę pielęgnować pasję do nauki i badań i rozwoju kariery (z zachowaniem work-life balance). Z chęcią pomogę w nauce pisania naukowych tekstów.
Ewa Halicka
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW
BIO: Ukończyłam studia na Wydziale Żywienia Człowieka SGGW, gdzie pracuję do dziś jako adiunkt. Prowadzę badania i zajęcia m.in. na temat polityki wyżywienia ludności i gospodarki żywnościowej. W 2020 i 2021 byłam ekspertem FAO ds. zrównoważonych systemów żywnościowych w Europie i Azji Centralnej.
W 2011r. otrzymałam stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (staż w USDA w Waszyngtonie). W 2017 r. odbyłam kolejny staż w IRWIR PAN a w 2019 r. w School of Public Health, UCC w Irlandii. W ramach badań prowadziłam projekty: Policy Evaluation Network; EATWELL Interventions to Promote Healthy Eating Habits; ENHR II European Nutrition and Health Report. Badam międzynarodowe aspekty związane z funkcjonowaniem systemów żywnościowych (w tym konsumpcji żywności, zrównoważonej diety) w Europie i innych regionach świata.
NAJWAŻNIEJSZE PUBLIKACJE
- „Parental Food Choices and Engagement in Raising Children’s Awareness of Sustainable Behaviors in Urban Poland.”, International Journal of Environmental Research and Public Health, 18, 3225, 2021,
- „Do Europeans consider sustainability when making food choices?”, Public Health Nutrition, 22 (7) 2019,
- „Projected incidence of overweight and obesity across Poland.”, Central European Journal of Public Health, 22(1), 17-23, 2014.
Krzysztof Grochla
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN
BIO: Kieruję Zespołem Internetu Rzeczy w IITiS PAN, ukończyłem informatykę na Politechnice Śląskiej. Naukowo zajmuję się sieciami bezprzewodowymi, projektowaniem protokołów i analizą wydajności systemów IT. Wraz z zespołem rozwijam metody transmisji danych w sieciach tysięcy urządzeń, od mierników zużycia wody po telefony komórkowe. Rozwijamy także systemy lokalizacji wewnątrz pomieszczeń i wykrywania bliskości pomiędzy urządzeniami IoT.
Poza pracą naukową, przez 9 lat pracowałem w firmie Proximetry (obecnie Realyr) tworzącej systemy zarządzania urządzeniami sieciowymi i IoT jako m.in. kierownik komórki B+R. Realizuję projekty na styku nauki i przemysłu, kierowałem 5 projektami B+R o wartości powyżej 1 mln zł, uczestniczyłem w 4 projektach międzynarodowych. Jestem promotorem 2 doktoratów wdrożeniowych. Biorę udział w pracach grup standaryzacyjnych CEN/TC 294/WG 7 i LoRa Alliance. Jestem autorem ponad 100 artykułów, w tym 8 w czasopismach z IF oraz 3 patentów w USA. Angażuję się także w ocenę wniosków o granty na poziomie krajowym (np. NCBiR) oraz europejskim (Horyzont 2020, Horizon Europe).
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w wyznaczeniu ścieżki pracy nad doktoratem lub rozwoju naukowego, w planowaniu kariery na styku przemysłu i nauki, w organizacji pracy w zespole zarządzanym metodykami agile. Podzielę się wiedzą w zakresie teleinformatyki i Internetu Rzeczy oraz jak pozyskać granty na badania.
Monika Kaczmarek
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN
BIO: Jestem absolwentką Biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a obecnie kieruję Laboratorium Biologii Molekularnej w Instytucie Biologii Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Mam wszechstronne zainteresowania badawcze, często na pograniczu dyscyplin, które skupiają się głównie na poznaniu molekularnych mechanizmów interakcji zachodzących między potomstwem a matką podczas ciąży i w okresie postnatalnym. Prowadzę również projekty z zakresu onkologii, biologii komórki, a nawet entomologii. Swoje badania realizuję we współpracy z badaczami z różnych stron świata – Izrael, Niemcy, Szwajcaria, Tajwan, USA.
Jestem beneficjentką wielu nagród i stypendiów, m.in. z Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Fundacji Aleksandra von Humboldta i Hertie, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kierowałam kilkoma projektami finansowanymi ze źródeł krajowych i zagranicznych. Pasję naukową łączę z działalnością popularyzatorską i organizacyjną. Jestem członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Rady Narodowego Centrum Nauki. Do tej pory opublikowałam ponad 70 artykułów naukowych i kilka rozdziałów w książkach. Wygłosiłam szereg wykładów na zaproszenie w kraju i za granicą. Więcej informacji na www.kaczmareklab.pl.
OFEROWANE WSPARCIE: Rozważasz podjęcie ścieżki międzynarodowej kariery naukowej a może już tam jesteś? Przed Tobą trudne decyzje. Nie wiesz czy kariera naukowa, akademicka jest dla Ciebie. Brakuje Ci pewności i chcesz określić swój krótko/długofalowy plan rozwoju. A może zastanawiasz się jak poprawić warsztat prezentacji, wystąpień publicznych lub pisania publikacji naukowych i wniosków grantowych? Pomogę Ci uwierzyć w siebie!
Dagmara Kociuba
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
BIO: Jestem adiunktem w Katedrze Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Po studiach zdobywałam doświadczenie w zakresie tworzenia przedsiębiorstw i zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem. Założyłam i przez 8 lat prowadziłam firmę oferującą usługi kartografii cyfrowej i wsparcie dla wydawnictw edukacyjnych. Po studiach doktoranckich rozpoczęłam pracę naukową na UMCS. Jestem autorką ponad 60 publikacji z dziedziny studiów miejskich, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz polityki spójności UE. Odbyłam staże naukowe w Czechach i w Niemczech. Realizuję projekty naukowe i popularnonaukowe. Jestem członkiem zarządu ERSA – Polish Section oraz członkiem CPnet. Współpracuje jako ekspert z instytucjami rządowymi oraz władzami regionalnymi i lokalnymi, z którymi współtworzę strategie i plany rozwoju JST, a także projekty zagospodarowania przestrzennego przestrzeni publicznych. Byłam kierownikiem CTWT UMCS. Jestem ekspertem ds. ewaluacji w krajowych programach operacyjnych i NAWA. Uczestniczę/łam w projektach międzynarodowych (URBACT II, Interreg Europe), programach stażowych (SIMS, Top 500 Innovators, 40.10 Cambridge). Od 2018 r. w TopMinds.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej i biznesowej, przygotowaniu wniosków grantowych i konkursowych, pisaniu artykułów naukowych, rozwijaniu kompetencji miękkich (zarządzanie czasem, autoprezentacja, radzenie sobie ze stresem). Potrafię zmotywować do działań zakończonych sukcesem.
Michał Maciejewski
Roche
BIO: Jestem absolwentem Automatyki i Robotyki na Politechnice Łódzkiej. Podczas staży w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych (CERN) napisałem pracę magisterską oraz doktorat dotyczące modelowania nadprzewodzących magnesów stosowanych w akceleratorach cząstek elementarnych (otrzymałem IEEE CSC Graduate Study Fellowship in Applied Superconductivity, stypendia MNiSW). Obecnie zajmuję stanowisko Senior Scientific Software Developer w Roche pracując przy projekcie cyfrowych biomarkerów.
Jako Senior Research Fellow w CERN stworzyłem platformę do analizy danych oraz detekcji anomalii w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pracując na stanowisku Senior Researcher na ETH Zürich, opracowałem nowe metody optymalizacji komponentów używanych w akceleratorach cząstek elementarnych. Od lat współpracuję z Lawrence Berkeley National Laboratory, Stanford Linear Accelerator, Paul Scherrer Institute, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare. Na początku kariery odbyłem staże w międzynarodowych korporacjach (ABB, Procter&Gamble Gillette i Raytheon jako stypendysta Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności). Uczestniczyłem w kursach podyplomowych na Uniwersytecie Harvarda, Stanforda oraz MIT. Chętnie angażuję się w działania charytatywne i społeczne jako wolontariusz oraz współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Fundacji Baseballu i Softballu.
Moje najważniejsze publikacje można znaleźć tutaj.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w aplikowaniu o staże zagraniczne, w przygotowaniu wystąpień publicznych, w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie badań. Podzielę się wiedzą z obszaru metod numerycznych, inżynierii oprogramowania, metod sztucznej inteligencji.
Izabela Madura
Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny
BIO: Jestem absolwentką i pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Prowadzę zajęcia ze studentami z różnych wydziałów, w tym także z uczestnikami programu Erasmus. Obecnie jestem zaangażowana w tworzenie programu studiów międzynarodowych we współpracy z czołowymi uczelniami europejskimi. Zajmuję się badaniami naukowymi na pograniczu chemii, fizyki i biologii, związanymi z analizą budowy związków chemicznych o znaczeniu biologicznym w fazie krystalicznej. We współpracy z farmaceutami projektuję i patentuję nowe formy leków.
Jestem stypendystką programu Fulbrighta (2014-2015, Lawrence Berkeley National Laboratory) oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW (2012, University of Ferrara). Działam aktywnie na rzecz środowiska akademickiego oraz społeczeństwa m.in. w ramach Polskiego Towarzystwa Chemicznego (w latach 2016-2019 byłam wiceprezeską Zarządu Głównego). Organizuję m.in. konferencje, spotkania z ludźmi nauki, kultury i sztuki, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży.
OFEROWANE WSPARCIE: Myślisz o pracy naukowej? Chcesz aplikować na ciekawy program naukowy? Jesteś na studiach doktoranckich i szukasz wskazówek, jak to „ogarnąć”? Organizujesz konferencję naukową i potrzebujesz wsparcia? Lubisz pracować z ludźmi i chcesz być pomocny dla społeczeństwa? Chętnie pomogę!
Joanna Mystkowska
Politechnika Białostocka, Instytut Inżynierii Biomedycznej
BIO: Ukończyłam Wydział Chemii (2003) i Wydział Inżynierii Produkcji (2004) Politechniki Warszawskiej. Doktorat (2008) i habilitację (2019) obroniłam na WIM PW. Obecnie pracuję w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej. Pełnię funkcję wydziałowego koordynatora ds. studiów zagranicznych, w tym programu Erasmus+.
Jestem absolwentką programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators (Stanford University. USA, 2013). Otrzymałam stypendium naukowe MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2014-2017), stypendium naukowe EFS dla młodych doktorów. Zrealizowałam liczne staże naukowe i przemysłowe, m.in. staże w University of Pennsylvania (Philadelphia, USA, 2019, 2023). Byłam wykonawcą w wielu projektach dydaktycznych i naukowo-badawczych (NCBiR, POLPHARMA, NCN, NAWA) oraz jestem współautorką 4 patentów, w tym 1 wdrożonego do przemysłu.
Jestem autorką lub współautorką publikacji z listy JCR. Obecnie jestem promotorką w 2 przewodach doktorskich, promotorką jednej obronionej pracy doktorskiej oraz promotorką 87 obronionych prac dyplomowych.
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie pomogę w zagadnieniach badań materiałów do aplikacji biomedycznych. Służę radą przy przygotowywaniu publikacji i wystąpień naukowych. Podzielę się wiedzą, doświadczeniem i bazą sprawdzonych kontaktów. Doradzę, jak realizować badania interdyscyplinarne oraz łączyć życie zawodowe z rodzinnym.
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna
BIO: Jestem naukowcem, mężem i tatą trójki dzieci. Przez ponad dwadzieścia lat byłem żołnierzem. Ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Następnie wyjechałem na doktorat do Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych. Od kilkunastu lat pracuję w Instytucie Optoelektroniki WAT, gdzie obecnie jestem kierownikiem Laboratorium Technologii Cienkich Warstw. Zajmuję się technikami próżniowego wytwarzania plazmonicznych nanostruktur i kompozytów metaliczno-dielektrycznych i ich laserową modyfikacją. W tej tematyce współpracuję z kilkoma grupami z Purdue. Od 2020 r. pracuję również w dziale badawczo-rozwojowym VIGO System S.A. nad nowymi rodzajami detektorów podczerwieni.
Jestem absolwentem programu Top 500 Innovators (Stanford, 2015 r.) i Fulbrighta (Senior Award). W ramach stypendium Fulbrighta odbyłem staż w Purdue, gdzie zespołowo pracowaliśmy nad laserowo kontrolowanym kolorem nanostruktur metalicznych – plazmonicznym kolorem.
OFEROWANE WSPARCIE: Poznanie/zrozumienie meandrów kariery naukowej na uczelni, czy w dziale R&D w firmie,
- staż zagraniczny – czy warto? co warto? Zaplanowanie kariery naukowej,
- pomogę merytorycznie w zagadnieniach z obszarów technologii optoelektronicznych, nanotechnologii oraz plazmoniki.
Urszula Marcinkowska Trimboli
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
BIO: Po uzyskaniu w 2014 r. stopnia doktora z Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Turku odbyłam staż podoktorski w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM. Rok 2019 spędziłam na Uniwersytecie Yale, a od 2020 r. realizuję badania dotyczące zdrowia reprodukcyjnego i preferencji seksualnych.
Moim najważniejszym osiągnięciem jest uzyskanie stopnia profesora uniwersyteckiego w pięć lat po ukończeniu doktoratu (tym ważniejszym, że w tym samym okresie zostałam mamą dwójki dzieci). Byłam wykładowcą wizytującym na Uniwersytecie w Liverpoolu, w Helsinkach, Strathclyde w Glasgow, oraz Uniwersytecie Karola w Pradze.
Projekty badawcze, które realizowałam/realizuję to: Poziom hormonów a dobór płciowy – nowatorskie ujęcie preferencji seksualnych człowieka, The study of a relationship between women’s fertility and facial attractiveness, symmetry and perceived health, Mama w Koronie (jak stres wpływa na zdrowie kobiet w ciąży oraz ich dzieci).
Moje najważniejsze publikacje to:
- U.M. Marcinkowska et al., 2014. Cross-cultural variation in men’s preference for sexual dimorphism in women faces. Biol Lett, 10: 20130850
- U. M. Marcinkowska, 2020. Importance of Daily Sex Hormone Measurements Within the Menstrual Cycle for Fertility Estimates in Cyclical Shifts Studies. Evol Psych, 18(1), 1474704919897913
- U.M. Marcinkowska et al. 2022. Hormonal Underpinnings of the Variation in Sexual Desire, Arousal and Activity Throughout the Menstrual Cycle – A Multifaceted Approach. J Sex Res
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w pisaniu artykułów, planowaniu kariery naukowej, uczeniu się work-life balance, efektywnym zarządzaniu czasem w pracy
Magdalena Olszewska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
BIO: Jestem dr. nauk rolniczych i naukowcem z obszaru mikrobiologii i bezpieczeństwa żywności. Koncentruję swoje badania na biofilmach bakteryjnych. Jestem autorką kilkudziesięciu publikacji z listy JCR oraz licznych i niejednokrotnie nagrodzonych doniesień konferencyjnych. Uczestniczę/prowadzę projekty w programach NCN, amerykańskiego CPS czy NIFA. Swoje doświadczenie naukowe wzbogaciłam licznymi pobytami za granicą, m. in. na University of Bergen, University of Porto, a w szczególności w amerykańskiej uczelni, University of Georgia, na której przebywałam łącznie 3 lata, w tym jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i Fulbrighta. Wykładam na kierunkach prowadzonych w ramach współpracy międzyuczelnianej z Offenburg University. Mam rozwinięty warsztat dydaktyczny, podparty promotorstwem prac dyplomowych, w tym pracy doktorskiej.
OFEROWANE WSPARCIE: Wesprę w przygotowaniu do długich pobytów naukowych. Podpowiem, jak odnaleźć się w wielokulturowym środowisku akademickim, jak rozwijać kompetencje miękkie, jak przygotować się do pierwszych wystąpień publicznych w języku angielskim.
Marek Salamonowicz
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
BIO: Prowadzę badania z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa cywilnego, w szczególności związane z prawem zobowiązań i prawem konkurencji. Uzyskałem tytuł magistra w 2004 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, stopień doktora w 2009 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz stopień doktora habilitowanego w 2019 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jestem radcą prawnym. Jestem autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych.
Brałem udział w 4 projektach badawczych (w tym w 1 projekcie jako kierownik). Odbyłem liczne staże o charakterze naukowym (USA – Stanford, Austria, Niemcy, Litwa, Czechy, Słowacja, Hiszpania). Otrzymałem Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP na najlepszą pracę doktorską z zakresu prawa własności przemysłowej pt. „Licencje patentowe i know-how na tle zakazu porozumień antykonkurencyjnych” (2010) oraz Nagrodę w konkursie na najlepszą pracę habilitacyjną z zakresu nauk prawnych organizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości za pracę pt. „Treść i charakter prawny umowy o prace badawczo-rozwojowe” (2020).
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę przekazać doświadczenia dot. zasad eksploatacji i zarządzania prawami własności intelektualnej, a także zarządzania projektami naukowymi. Pomogę w ustaleniu optymalnej formy ochrony prawnej twórczości osób mentorowanych oraz sposobów jej wykorzystania w ich dalszym rozwoju. Pomogę w kontaktach z biznesem.
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
BIO: Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Biologii SGGW. Z pasji – mikrobiologiem, interesuję się bakteriami chorobotwórczymi i tym co sprawia, że czasem są dla nas bardzo niebezpieczne, a czasem zupełnie niegroźne, czyli patogenezą, wirulencją i interakcjami gospodarz-patogen. Zajmuję się badaniami dotyczącymi wirulencji bakterii chorobotwórczych.
Jestem absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z biochemii uzyskałam w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a habilitację i profesurę na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora spędziłam 6 lat na stażu podoktorskim w USA.
Po powrocie do Polski w 2008 roku pracowałam w Narodowym Instytucie Leków, gdzie kierowałam Zakładem Biotechnologii Leków i Bioinformatyki. W latach 2020-2021 byłam dyrektorem Centrum Diagnostyki Populacyjnej Łukasiewicz-PORT. Jestem absolwentką programu Fulbrighta.
Od 1997 roku współpracuję z szeregiem laboratoriów w USA i Europie, takimi jak np. RML/NIAID/NIH czy The Methodist Research Institute, Houston, TX. W trakcie pracy zawodowej byłam kierownikiem, wykonawcą i współwykonawcą 8 grantów.
Moje publikacje można znaleźć pod adresem https://scholar.google.com/citations?user=2iiB8EsAAAAJ&hl=en
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w pisaniu wniosków o finansowanie projektów, pisaniu publikacji, przygotowaniu budżetu, planowaniu czasu, rozwiązywanie problemów naukowych.
Małgorzata Nowacka
Instytut Nauk o Żywności SGGW
BIO: Jestem absolwentką Wydziału Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2005), doktorem nauk rolniczych (2009), doktorem habilitowanym nauk rolniczych (2018). Jestem profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk o Żywności SGGW oraz członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.
Realizowałam projekty badawcze finansowane przez macierzystą Uczelnię, MNiSW, NCBR, ERA-NET SUSFOOD oraz Komisję Europejską (Horyzont 2020). Jestem laureatką stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz stypendystką programu Top 500 Innovators. Odbywałam staże w wielu ośrodkach naukowych m.in. w Uniwersytecie Stanforda, w NASA w Ames Research Center w laboratorium Synthetic Biology (California, USA), we Włoszech, Chorwacji, Francji, Rumunii. Jestem autorką wielu publikacji naukowych oraz rozdziałów w książkach z dziedziny technologii żywności i żywienia człowieka, a także ekspertem oceniającym wnioski w polskich i zagranicznych jednostkach finansujących badania naukowe.
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie pomogę w obszarach związanych z technologią żywności, projektowaniem nowych produktów spożywczych, przetwórstwem owoców i warzyw, a także przygotowaniem projektów badawczych i/lub publikacji.
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Informatyki
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
BIO: Jestem informatykiem i menedżerem, kształciłem się na Politechnice i Uniwersytecie Szczecińskim, Stanford University, University of Groningen i University College London. Specjalizuję się w e-biznesie, interakcji człowiek-komputer, CRM i machine learning. Działam w funduszach inwestycyjnych i prowadzę doradztwo IT oraz B+R. Oceniam projekty unijne i rządowe, m.in. w zespole programowym NCN i NCBR Tango, jestem Przewodniczącym Komitetu Sterującego Hydrostrateg. Byłem członkiem Rady NCBR, ekspertem ds. nowych technologii w Kancelarii Prezydenta RP, laureatem programów takich jak SAS Ambassadors, Primus Inter Pares Ekspert, SIMS, Masters of Didactics oraz stypendystą ministra edukacji.
Członek Rady Top500 Innovators, b. (wice)prezes organizacji charytatywnej Solidarité-Luxemburg i edukacyjnej Toastmasters Int’l. Zajmowałem się projektami IT w Komisji Europejskiej, odbyłem staże m.in. IBM Research HQ w Nowym Jorku, Fraunhofer MOEZ i TU Dresden. Prowadzę zespół badawczy Customer Intelligence.
Współpracuję z zespołami m.in. z UK, Australii i Holandii. Kierowałem grupą w projekcie NCN i komercyjnymi projektami B+R, byłem wykonawcą w projektach finansowanych z UE i in. W TopMinds jestem od samego początku – jako organizator, współautor podręcznika do mentoringu i mentor każdej z 6 edycji programu. Założyłem też lokalny program mentoringowy – Szkołę Orłów ZUT. Pasjonuję się nauką, sportem (street workout/lifting), tańcem, emisją głosu, przemawianiem i teatrem, zwłaszcza brytyjskim.
OFEROWANE WSPARCIE: Chcesz pogodzić studia z realizacją marzeń? Rozwinąć pasję? Zastanawiasz się, jaką wybrać ścieżkę rozwoju? Interesujesz się IT w medycynie lub biznesie? Pomogę w rozwoju osobistym, e-biznesie, HCI i AI. Uwierz w siebie! Make it happen! Zapraszam do współpracy! 🙂
Wojciech Rafałowski
Uniwersytet Warszawski, Wydział Socjologii
BIO: W 2014 roku uzyskałem doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, a od 2015 roku jestem adiunktem na Wydziale Socjologii UW. Zdobyłem granty w konkursach Narodowego Centrum Nauki SONATA („Pozaprogramowe charakterystyki partii politycznych i ich wykorzystanie w kampaniach wyborczych”, 2019-2021) i MINIATURA („Programowa dynamika kampanii wyborczych”) oraz stypendium Fulbrighta.
Jestem koordynatorem krajowym projektu „Democracy Tools” finansowanego przez United Nations Democracy Fund 2020-2021 oraz projektu “Where is my party? Party position-taking between elections and its consequences for party performance” realizowanego na Uniwersytecie w Mannheim.
NAJWAŻNIEJSZE PUBLIKACJE
- „Campaigning on the Ability to Govern: A Study of Strategic References to Competence Made by Political Parties in Europe” – Government and Opposition.
- „Parties’ Issue Emphasis Strategies on Facebook” – East European Politics & Societies and Cultures 34(1): 96–123.
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę pomóc w przygotowaniu publikacji w języku angielskim w obszarze politologii i socjologii porównawczej.
Anna Ziomkiewicz-Wichary
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
BIO: Jestem badaczką i wykładowczynią na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymałam stopień doktora habilitowanego w dziedzinie biologii medycznej. Jestem zainteresowana biologią rozmnażania u kobiet, a zwłaszcza wpływem stresu psychologicznego na jego przebieg. Jako laureatka stypendium programu Fulbrighta (2013-2014) na Uniwersytecie Yale badałam związki pomiędzy tempem rozmnażania i starzenia się u kobiet. Odbyłam stypendium a następnie pracowałam na Uniwersytecie w Lejdzie badając wpływ stresu okołoporodowego na psychologiczny rozwój dzieci.
OFEROWANE WSPARCIE: Chcesz napisać projekt badawczy lub artykuł naukowy i nie wiesz jak się do tego zabrać? Albo dostałaś(eś) już projekt i nie wiesz jak go ugryźć? Cierpisz na nadmiar obowiązków i nie wiesz co jest dla Ciebie najważniejsze? Chętnie pomogę!