Mentorzy i Mentorki edycji 2023
-
Magdalena Antosiak
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN -
Ilona Biernacka-Ligięza
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -
Łukasz Binkowski
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie -
Beata Buchelt
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie -
Maria Górna
Uniwersytet Warszawski -
Grzegorz Liśkiewicz
Politechnika Łódzka -
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG -
Dorota Kwiatkowska
Uniwersytet Śląski w Katowicach -
Tomasz Płudowski
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie -
Urszula Marcinkowska Trimboli
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum -
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego -
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR -
Ewa Marianna Suwara
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP -
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski -
Karolina Stępień
UT Southwestern Medical Center at Dallas -
Marcin Waligóra
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum -
Jolanta Zuzda
Politechnika Białostocka
Magdalena Antosiak
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN
Ilona Biernacka-Ligięza
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
BIO: Jestem profesorem nauk społecznych. Pracuję na UMCS w Lublinie, współpracuję z: KU Leuven (Belgia), Uniwersytetem w Maceracie (Włochy), La Sapienza (Włochy), CCCU (UK), UNC (USA). Główne obszary badawcze to: media (nowe media), polityka, komunikacja społeczna, e-health, globalizacja.
Moje badania mają charakter interdyscyplinarny i międzysektorowy. Opublikowałam 10 monografii oraz ponad 110 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach. Zrealizowałam 23 projekty badawcze, w tym 19 międzynarodowych, a w 16 byłam kierownikiem. Granty finansowane w ramach takich programów, jak np.: Horyzont Europa (1); EIT (1); Horyzont 2020 (2), Fulbright (1), EOG (5), Fundusz Wyszehradzki (2), Fundacja Kościuszkowska (1). Realizowałam projekty m.in w: University of North Carolina, University of Macerata, Canterbury Christ Church University (UK), University of Oslo, Masaryk University. Byłam Profesorem wizytującym m.in. w: USA (UNC), Włoszech (University of Macerata), UK (CCCU), Norwegii (University of Oslo) czy Czechach (Masaryk University in Brno). Jestem ekspertem m.in. w: European Research Executive Agency (REA) – MSCA GRANTS; MNiSW; NAWA; HORYZONT; ERASMUS +.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w prowadzeniu interdyscyplinarnych badań międzynarodowych i budowaniu zespołów badawczych, w przygotowaniu aplikacji grantowych i jak znaleźć się w prestiżowych projektach, jak współpracować z ekspertami/otoczeniem społecznym i jak upowszechniać wyniki badań prowadzonych przez młodych badaczy.
Łukasz Binkowski
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
BIO: Jestem pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie prowadzę badawczy Zespół Ekotoksykologii. Doktorat uzyskałem na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2011 r. i wtedy podjąłem pracę na ówczesnym Uniwersytecie Pedagogicznym, gdzie obecnie pracuję na stanowisku profesora uczelni (stopień doktora habilitowanego uzyskałem w 2018 r.). Staż podoktorski odbyłem w Uniwersytecie w Neuchatel (w Szwajcarii). Na przestrzeni ostatnich lat realizowałem badania naukowe z zakresu ekotoksykologii na Słowacji (stypendia SAIA), we Francji (stypendia BGF) oraz w Stanach Zjednoczonych (stypendium Fulbright Senior Award). Kilkanaście razy byłem również za granicą w ramach stypendiów dydaktycznych Erasmus+ oraz Ceepus. Kilka lat temu otrzymałem Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.
Prowadziłem kilka projektów naukowych finansowanych ze źródeł zewnętrznych (NCN) i jestem autorem ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach z listy JCR i 30 publikacji popularnonaukowych.
Zajmuję się szeroko rozumianą ekotoksykologią i biomonitoringiem środowiska. Badam wpływ zanieczyszczeń (głównie metali i pestycydów) na środowisko, w tym przede wszystkim ptaki. W swojej pracy duży nacisk kładę na metody instrumentalne i techniki analizy danych.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej, projektów naukowych i pisaniu artykułów naukowych lub popularno-naukowych. Chętnie zaprezentuję swój techniczny warsztat naukowy, tzw. workflow i sposób codziennej pracy.
Beata Buchelt
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
BIO: Jestem z pochodzenia Sanoczanką. Urodziłam się w czasach kiedy w zasadzie o podróżach bez granic można było sobie tylko pomarzyć, a ja lubię marzyć. Zaraz po przemianach lat 90. zostałam uczestniczką programu 'exchange student’. Wyjechałam na 10 miesięcy do USA, aby tam dokończyć szkołę średnią (1992-1993). Następnie skończyłam studia licencjackie w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu, MBA w Maastricht School of Management i magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obroniłam w 2007 r., a stopnień dr hab. w zakresie zarządzania uzyskałam w 2018 r. Pracuję na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Jestem naukowcem specjalizującym się w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Jestem autorką lub współautorką ponad 100 publikacji naukowych, w tym monografii nagrodzonej przez Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN pt. Koncepcja systemu zarządzania efektywnością pracy personelu medycznego w szpitalach. Visiting professor w Roosevelt University, Chicago, USA oraz Pforzheim University, Pforzheim, Niemcy. Ambasadorka Polskiej Federacji Szpitali. Członek międzynarodowego zespołu projektu Strategic Transformation for Youth Labor in Europe III Program Ramowy Komisji Europejskiej. Stypendystka Fulbright Senior Award 2020-2021.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w rozwiązywaniu problemów naukowych i rozwoju kompetencji. Wesprę w rozwoju sieci kontaktów.
Maria Górna
Uniwersytet Warszawski
BIO: Prowadzę Grupę Biologii Strukturalnej na Wydziale Chemii i CNBCh Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 ukończyłam biotechnologię łącząc ją z chemią teoretyczną podczas studiów MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z biochemii ukończyłam 2010 na Uniwersytecie w Cambridge, a potem 5-letni postdoc w Centrum Medycyny Molekularnej w Wiedniu.
W latach 2018 – 2021 pracowałam w WPD Pharmaceuticals nad lekami na glejaka i byłam w zarządzie Marie Curie Alumni Association. Jestem laureatką Fulbright STEM Impact Award, EMBO Installation Grant i stypendiów: habilitanckiego L’Oreal UNESCO Dla Kobiet i Nauki, MNiSW dla młodych wybitnych naukowców, europejskiego MSCA Individual Fellowship. Realizowałam granty LIDER NCBR, SONATA i OPUS NCN, FIRST TEAM FNP. Odbyłam krótkie staże w Penn State USA, Uniwersytecie w Oksfordzie i Diamond Light Source UK.
W moim zespole zajmujemy się badaniem funkcji i struktury białek, np. wiążących wirusowe RNA. Wykorzystujemy krystalografię i rewolucyjną metodę kriomikroskopii elektronowej. Złożyliśmy 2 zgłoszenia patentowe na nasze aplikacyjne projekty: rozwijamy zupełnie nowy rodzaj antybiotyków oraz metody ulepszające sekwencjonowanie i diagnostykę RNA patogenów. Najważniejsze moje publikacje to drugo-autorskie Nature w 2011 o przeciwwirusowych białkach IFIT, a z najnowszych Nucleic Acids Research o zastosowaniu białek IFIT do poprawy sekwencjonowania RNA.
Więcej publikacji na https://gorna.uw.edu.pl/en/research/publications
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie opowiem, jak robi się doktorat czy postdoca za granicą, jak aplikować o stypendia, jak angażować się w społeczności naukowe. Mam nadzieję, że pomogę pielęgnować pasję do nauki i badań i rozwoju kariery (z zachowaniem work-life balance). Z chęcią pomogę w nauce pisania naukowych tekstów.
Grzegorz Liśkiewicz
Politechnika Łódzka
Obszar naukowy: inżynieria, mechanika, przemysł 4.0
BIO: Jestem badaczem, przedsiębiorcą, popularyzatorem nauki związanym z Instytutem Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Pracuję nad systemami bezpieczeństwa sprężarek – maszyn używanych przez każdego z nas (odkurzacze, suszarki do rąk, klimatyzacja) oraz w większej skali (silniki lotnicze, przemysł chemiczny, przemysł ciężki, elektrownie). Moim celem jest uczynienie sprężarek bezpieczniejszymi i bardziej ekonomicznymi.
Pracowałem lub odbywałem staże na University of Strathclyde, University of Leeds, University of Oxford, University of Cambridge, Aalborg University, General Electric. Pełniłem funkcje pełnomocnika Rektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej, Członka Zarządu Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Spółki Celowej Politechniki Łódzkiej. Jestem współzałożycielem polskiej edycji konkursu dla licealistów F1 in Schools (www.f1inschools.pl).
Uczestniczę i często koordynuję zadania w projektach naukowych poświęconych: mechanice płynów, inteligentnemu przemysłowi, gospodarce cyrkularnej, monitoringowi stanu pracy maszyny (min. projekty europejskie FLEXindustries, FRONTSH1P, EDIH, czy projekt LIDER).
OFEROWANE WSPARCIE: Naukowo mogę pomóc w obszarach: inżynieria, aerodynamika, przemysł 4.0, energetyka. Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla młodych naukowców: pisanie publikacji, prezentacje, efektywny udział w konferencjach, relacje z przemysłem. Jestem introwertykiem, lubię słuchać i pomagać innym rosnąć.
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG
BIO:
Jestem absolwentem Automatyki i Robotyki na Politechnice Łódzkiej. Podczas staży w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych (CERN) napisałem pracę magisterską oraz doktorat dotyczące modelowania nadprzewodzących magnesów stosowanych w akceleratorach cząstek elementarnych (otrzymałem IEEE CSC Graduate Study Fellowship in Applied Superconductivity, stypendia MNiSW). Obecnie zajmuję stanowisko Senior Scientific Software Developer w Roche pracując przy projekcie cyfrowych biomarkerów.
Jako Senior Research Fellow w CERN stworzyłem platformę do analizy danych oraz detekcji anomalii w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pracując na stanowisku Senior Researcher na ETH Zürich, opracowałem nowe metody optymalizacji komponentów używanych w akceleratorach cząstek elementarnych. Od lat współpracuję z Lawrence Berkeley National Laboratory, Stanford Linear Accelerator, Paul Scherrer Institute, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare. Na początku kariery odbyłem staże w międzynarodowych korporacjach (ABB, Procter&Gamble Gillette i Raytheon jako stypendysta Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności). Uczestniczyłem w kursach podyplomowych na Uniwersytecie Harvarda, Stanforda oraz MIT. Chętnie angażuję się w działania charytatywne i społeczne jako wolontariusz oraz współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Fundacji Baseballu i Softballu.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w aplikowaniu o staże zagraniczne, w przygotowaniu wystąpień publicznych, zarządzaniu projektami jak również w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie badań. Podzielę się wiedzą z obszaru metod numerycznych, inżynierii oprogramowania, metod sztucznej inteligencji.
Dorota Kwiatkowska
Uniwersytet Śląski w Katowicach
BIO: Prowadzę badania z pogranicza biologii roślin i biomechaniki. Kieruję zespołem Biofizyki i Morfogenezy Roślin (Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ). Ukończyłam Akademię Rolniczą we Wrocławiu, stopnie dr i dr hab. uzyskałam w Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł profesora w Uniwersytecie Śląskim.
Jestem współtwórcą metod ilościowej analizy wzrostu i geometrii organów roślinnych. Moje prace wniosły wkład w wykazanie roli czynników mechanicznych w regulacji rozwoju i funkcji organów roślinnych.
Jako doktorantka byłam stypendystką Sorosa (Oxford), po doktoracie – stypendystką Fulbrighta (Stanford). Odbyłam krótkie staże (Cambridge, Max Planck Institute). Od lat współpracuję z zespołami zagranicznymi, publikując i realizując wspólne projekty badawcze.
Kierowałam trzema projektami krajowymi (w tym NCN Maestro) i trzykrotnie polskimi zespołami w projektach międzynarodowych (w tym Marie-Curie RTN, współpraca dwustronna z INRA, Francja, ERA-CAPS).
Moje najważniejsze publikacje:
- Skrzydeł et al. 2021. Structure, assembly and function of cuticle from mechanical perspective with special focus on perianth. IJMS 8: 4160
- Lipowczan et al. 2018. Growing cell walls show a gradient of elastic strain across their layers. J Exp Bot 69: 4349–4362
- Elsner et al. 2018. Differential growth of pavement cells of Arabidopsis thaliana leaf epidermis as revealed by microbead labeling. Am J Bot 105: 257-265
- De Reuille et al. 2015 MorphoGraphX: A platform for quantifying morphogenesis in 4D eLife 4: e05864
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę doradzić jak rozpocząć i realizować badania interdyscyplinarne, szczególnie z pogranicza biologii i fizyki. Potrafię przekonać młodsze koleżanki i kolegów, że staże w ośrodkach zagranicznych mają wielkie znaczenie dla młodych badaczy. Wiem, jak pogodzić takie wyzwania z życiem rodzinnym.
Tomasz Płudowski
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
BIO:
Jestem amerykanistą, socjologiem mediów i komunikacji oraz politologiem (dr hab., UŁ). Aktualnie pracuję w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, gdzie jestem Prodziekanem WNS, wcześniej byłem związany z UKSW, gdzie prowadziłem zajęcia z zakresu ustroju i polityki zagranicznej USA oraz komunikacji politycznej i międzykulturowej.
Za swój największy sukces uważam podążanie śladem swoich interdyscyplinarnych zainteresowań. Studiowałem na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie w Joensuu, Barnard/Columbia (Fundacja Kościuszkowska), Europejskim Centrum Dziennikarstwa w Maastricht oraz w Salzburg Seminar. Byłem stypendystą Programu Fulbrighta na Uniwersytecie Stanforda (Senior Award 2006-07) oraz Fundacji Kościuszkowskiej na New York University.
Tłumaczyłem kilka pozycji dla Wydawnictwa Naukowego PWN, komentowałem w mediach m.in. politykę polską i amerykańską. Jestem autorem, redaktorem lub tłumaczem kilkunastu monografii.
OFEROWANE WSPARCIE:
Mogę pomóc wybrać swoją drogę rozwoju, zwłaszcza w ujęciu interdyscyplinarnym, przygotować wniosek grantowy do instytucji amerykańskiej, a także pracę doktorską z dyscyplin takich jak nauka o mediach i komunikacji, politologia czy amerykanistyka.
Urszula Marcinkowska Trimboli
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
BIO: Po uzyskaniu w 2014 r. stopnia doktora z Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Turku odbyłam staż podoktorski w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM. Rok 2019 spędziłam na Uniwersytecie Yale, a od 2020 r. realizuję badania dotyczące zdrowia reprodukcyjnego i preferencji seksualnych.
Moim najważniejszym osiągnięciem jest uzyskanie stopnia profesora uniwersyteckiego w pięć lat po ukończeniu doktoratu (tym ważniejszym, że w tym samym okresie zostałam mamą dwójki dzieci). Byłam wykładowcą wizytującym na Uniwersytecie w Liverpoolu, w Helsinkach, Strathclyde w Glasgow, oraz Uniwersytecie Karola w Pradze.
Projekty badawcze, które realizowałam/realizuję to: Poziom hormonów a dobór płciowy – nowatorskie ujęcie preferencji seksualnych człowieka, The study of a relationship between women’s fertility and facial attractiveness, symmetry and perceived health, Mama w Koronie (jak stres wpływa na zdrowie kobiet w ciąży oraz ich dzieci).
Moje najważniejsze publikacje to:
- U.M. Marcinkowska et al., 2014. Cross-cultural variation in men’s preference for sexual dimorphism in women faces. Biol Lett, 10: 20130850
- U. M. Marcinkowska, 2020. Importance of Daily Sex Hormone Measurements Within the Menstrual Cycle for Fertility Estimates in Cyclical Shifts Studies. Evol Psych, 18(1), 1474704919897913
- U.M. Marcinkowska et al. 2022. Hormonal Underpinnings of the Variation in Sexual Desire, Arousal and Activity Throughout the Menstrual Cycle – A Multifaceted Approach. J Sex Res
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w pisaniu artykułów, planowaniu kariery naukowej, uczeniu się work-life balance, efektywnym zarządzaniu czasem w pracy
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
BIO:
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Biologii SGGW. Z pasji – mikrobiologiem, interesuję się bakteriami chorobotwórczymi i tym co sprawia, że czasem są dla nas bardzo niebezpieczne, a czasem zupełnie niegroźne, czyli patogenezą, wirulencją i interakcjami gospodarz-patogen. Zajmuję się badaniami dotyczącymi wirulencji bakterii chorobotwórczych.
Jestem absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z biochemii uzyskałam w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a habilitację i profesurę na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora spędziłam 6 lat na stażu podoktorskim w USA.
Po powrocie do Polski w 2008 roku pracowałam w Narodowym Instytucie Leków, gdzie kierowałam Zakładem Biotechnologii Leków i Bioinformatyki. W latach 2020-2021 byłam dyrektorem Centrum Diagnostyki Populacyjnej Łukasiewicz-PORT. Jestem absolwentką programu Fulbrighta (Senior Award 2018-19).
Od 1997 roku współpracuję z szeregiem laboratoriów w USA i Europie, takimi jak np. RML/NIAID/NIH czy The Methodist Research Institute, Houston, TX. W trakcie pracy zawodowej byłam kierownikiem, wykonawcą i współwykonawcą 8 grantów.
Moje publikacje można znaleźć pod tym adresem.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w pisaniu wniosków o finansowanie projektów, pisaniu publikacji, przygotowaniu budżetu, planowaniu czasu, rozwiązywanie problemów naukowych.
Piotr Sulikowski
Wydział Informatyki ZUT, NCBR
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Informatyki
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
BIO: Jestem informatykiem i menedżerem, kształciłem się na Politechnice i Uniwersytecie Szczecińskim, Stanford University, University of Groningen i University College London. Specjalizuję się w e-biznesie, interakcji człowiek-komputer, CRM i machine learning. Działam w funduszach inwestycyjnych i prowadzę doradztwo IT oraz B+R. Oceniam projekty unijne i rządowe, m.in. w zespole programowym NCN i NCBR Tango, jestem Przewodniczącym Komitetu Sterującego Hydrostrateg. Byłem członkiem Rady NCBR, ekspertem ds. nowych technologii w Kancelarii Prezydenta RP, laureatem programów takich jak SAS Ambassadors, Primus Inter Pares Ekspert, SIMS, Masters of Didactics oraz stypendystą ministra edukacji.
Członek Rady Top500 Innovators, b. (wice)prezes organizacji charytatywnej Solidarité-Luxemburg i edukacyjnej Toastmasters Int’l. Zajmowałem się projektami IT w Komisji Europejskiej, odbyłem staże m.in. IBM Research HQ w Nowym Jorku, Fraunhofer MOEZ i TU Dresden. Prowadzę zespół badawczy Customer Intelligence.
Współpracuję z zespołami m.in. z UK, Australii i Holandii. Kierowałem grupą w projekcie NCN i komercyjnymi projektami B+R, byłem wykonawcą w projektach finansowanych z UE i in. W TopMinds jestem od samego początku – jako organizator, współautor podręcznika do mentoringu i mentor każdej z 6 edycji programu. Założyłem też lokalny program mentoringowy – Szkołę Orłów ZUT. Pasjonuję się nauką, sportem (street workout/lifting), tańcem, emisją głosu, przemawianiem i teatrem, zwłaszcza brytyjskim.
OFEROWANE WSPARCIE: Chcesz pogodzić studia z realizacją marzeń? Rozwinąć pasję? Zastanawiasz się, jaką wybrać ścieżkę rozwoju? Interesujesz się IT w medycynie lub biznesie? Pomogę w rozwoju osobistym, e-biznesie, HCI i AI. Uwierz w siebie! Make it happen! Zapraszam do współpracy! 🙂
Ewa Marianna Suwara
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
BIO: Jestem zawodowym dyplomatą. Posiadam tytuł doktora nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz magisteria z prawa i socjologii uzyskane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Odbyłam studia w Kolegium Europejskim w Brugii oraz w Akademii Dyplomatycznej przy MSZ. Ukończyłam studia podyplomowe i szkolenia zagraniczne w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie. Jestem absolwentką executive education JFK School of Government Harvard University. Otrzymałam liczne stypendia krajowe (rządu polskiego, NCN) i zagraniczne (MSZ Włoch). W 2018 roku uczestniczyłam w programie Fulbright-Schuman, który zrealizowałam w Naval Postgraduate School w Monterey w Kalifornii, oraz na wydziale prawa Columbia University w Nowym Jorku. Od 2023 roku jestem mentorką w TopMinds Komisji Fulbrighta oraz w CSDP Mentorship Programme for Women Unii Europejskiej. Jestem członkinią Senior Women Talent Pipeline Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN SWTP).
Oprócz doświadczenia w administracji i na uczelni, pracowałam dla ONZ i UE. Reprezentowałam Polskę w krajach rozwiniętych, rozwijających się i ogarniętych/dotkniętych konfliktem (Afghanistan, Gruzja). Mam duże doświadczenie pracy w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym, na stanowiskach eksperckich oraz menadżerskich. Naukowo interesuję się prawem międzynarodowym, prawem europejskim, polityką bezpieczeństwa i obronności. Przygotowuję rozprawę habilitacyjną z nauk prawnych. Jestem autorką publikacji książkowych i artykułów w czasopismach naukowych.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery, podpowiem jak opracować życiorys i pokazać Twoje mocne strony. Wesprę Cię w przygotowaniu zgłoszenia do programów międzynarodowych. Jeśli interesuje Cię kariera w dyplomacji lub organizacjach międzynarodowych chętnie o tym porozmawiam. Lubię słuchać i pomagać. Zapraszam!
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
BIO:
Jestem kulturoznawczynią, historyczką kultury, Zastępczynią Dyrektora ds. Naukowych oraz adiunktką w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierującą specjalizacją „Kultura wizualna”. Szczególnie interesują mnie polityki reprezentowania klas społecznych i konfliktów klasowych, a także praktyki wizualnego konstruowania tożsamości – w życiu codziennym oraz sztuce. Prowadzę zajęcia poświęcone m.in. przemianom struktury klasowej w dwudziestowiecznej Polsce, antropologii kultury wizualnej i współczesnym teoriom tożsamościowym. Otrzymałam stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2017-2020) oraz Nagrodę Naukową Polityki w dziedzinie nauk humanistycznych (2017). Jestem także dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta (Junior Advanced Research Award i Senior Award) oraz Narodowego Centrum Nauki (granty Preludium i Sonata). Od 2024 roku jestem członkinią Komitetu Polityki Naukowej, ciała doradczego MNiSW.
W mojej pierwszej książce – „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” (2016) – analizowałam kulturę wizualnę okresu transformacji ustrojowej oraz jej wpływ na wprowadzanie w Polsce systemu kapitalistycznego. W drugiej książce – „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (2023) – przywracam pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRLu. Jestem również współredaktorką tomu „Visual Culture in Postindustrial Europe” (2024).
OFEROWANE WSPARCIE:
Poza wsparciem merytorycznym, pomogę w usytuowaniu badań osoby mentorowanej na interdyscyplinarnej mapie współczesnej humanistyki. Doradzę w rozeznaniu się w czasopismach naukowych, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz przygotowywaniu wniosków grantowych.
Karolina Stępień
UT Southwestern Medical Center at Dallas
BIO: Przebywam obecnie na UT Southwestern Medical Center in Dallas (Texas) jako postdoc. Tutaj również obroniłam swój doktorat z Biofizyki Molekularnej. Wcześniej stopień inżynierski i magisterski uzyskałam z Biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej. Wkrótce będę kontynuować pracę naukową w jednej z polskich firm biotechnologicznych – intoDNA w Krakowie.
W trakcie studiów magisterskich wzięłam udział w programie BioLab i przez rok pracowałam w laboratorium profesora Jose Rizo-Rey na UT Southwestern Medical Center. Swój doktorat zaczęłam w 2016 jako stypendystka programu Fulbright Graduate Award. Moja praca doktorska opierała się o badania molekularne procesu uwalniania neurotrasmiterów, która zaowocowała współpracą z wieloma naukowcami i instytucjami (włączając współpracę z Tom’em Sudhof’em, który w 2013 otrzymał nagrodę Nobla) oraz 9 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych (Science Advances, Nature Communications, eLife). W 2021 otrzymałam nagrodę Ida M. Green – najwyższą nagrodę dla doktorantek na UT Southwestern Medical Center przyznawaną za dorobek naukowy i pracę na rzecz społeczności studenckiej.
Mój obecny program post-doktoralny to kontynuacja pracy białkowej w dziedzinie neurobiologii oraz kolaboracja naukowa w celu wyjaśnienia mechanizmu działania toksyn bakteryjnych. Oprócz pracy laboratoryjnej, mam również doświadczenie w prezentowaniu i mówieniu o nauce, promowaniu nauk STEM oraz promowaniu rozwoju kobiet.
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę pomóc w przygotowywaniu aplikacji na różne programy nauk biologicznych do poziomu postdoca. Mogę w bardzo szczegółowy sposób opowiedzieć o życiu w Ameryce, pomóc z rozpoczęciem nowego życia w USA. Mogę być inspiracją do ogólnego rozwoju, poszukiwań nowych możliwości oraz promowania nauk STEM.
Marcin Waligóra
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
BIO: Jestem Prodziekanem ds. Rozwoju Naukowego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Harvard Fulbrighter (Harvard Medical School Center for Bioethics 2017/18).
Zajmuję się etyką badań naukowych w biomedycynie. Kieruję projektami badawczymi finansowanymi przez Komisję Europejską i NCN.
Byłem stypendystą Leadership Academy for Poland (2018/19), Komisji Fulbrighta (Senior Award, 2017), MNiSW (2014), the NIH-Fogarty (2009), The Nippon Foundation (2006), Florentyny Kogutowskiej (2005), The International Academy of Philosophy (2005).
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w opracowaniu strategii rozwoju kariery naukowej, przygotowaniu wniosku grantowego/stypendialnego i artykułu naukowego.
Jolanta Zuzda
Politechnika Białostocka
Obszar naukowy: nauki o zdrowiu, inżynieria biomedyczna, kinezyterapia
BIO: Ukończyłam studia magisterskie w AWF w Warszawie i Politechnice Białostockiej. W 2011 r. uzyskałam tytuł dr n. med. na Uniwersytecie Medycznym. W 2022 r ukończyłam studia podyplomowe Master of Business Administration. Uczestniczyłam w programie szkoleniowo-stażowym „TOP 500 Innovators”. Od 2021 roku jestem w Akademii Efektywnej Współpracy PACTT – Pfizer. Posiadam uprawnienia w zakresie wdrażania zasad projektowania uniwersalnego, pedagogiki leczniczo-terapeutycznej oraz certyfikaty ukończenia szkoleń: Body ART, Pilates, Step Reebok, uzyskane podczas staży i kursów w Polsce i zagranicą (Irlandii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Portugalii, Słowenii i Białorusi).
Jestem autorką i współautorką 3 książek, 52 publikacji naukowych, 4 patentów i innowacyjnych programów ćwiczeń stawu skokowego i biodrowego jako profilaktyki i leczenie dysfunkcji tych obszarów oraz programów: Odetchnij po Covid-19 – ćwicz z PB! i Wakacyjny Reset. Uczestniczyłam w projektach naukowo-dydaktycznych dotyczących problematyki aktywności fizycznej jako elementu profilaktyki zdrowotnej oraz sprawności fizycznej jako kluczowego miernika zdrowia, realizowanych w ramach badawczej i dydaktycznej współpracy przedstawicieli naukowych Polski, Portugalii i Białorusi w latach 2008–2022. Więcej w filmie.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu ścieżki kariery naukowej. Podczas spotkań mogę pokazać, w jaki sposób osiągnąć wyznaczone cele. Podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem niezbędnym mentorowanemu we wzmacnianiu jego kluczowych kompetencji, siły i wiary w siebie, aby osiągnąć sukces