Mentorzy 2025
Mentorki i Mentorzy edycji 2025
-
Natalia Banasik-Jemielniak
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej -
Justyna Baron
Uniwersytet Wrocławski -
Andrzej Białowiec
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu -
Przemysław Biecek
Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski -
Łukasz Binkowski
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie -
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa -
Karolina Czarnecka-Chrebelska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Exal Bone -
Karolina Dyduch-Hazar
Julius-Maximilians-Universität Würzburg -
Adam Dziki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi -
Sabina Górska
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN -
Agnieszka Gunia-Krzyżak
Collegium Medicum UJ w Krakowie -
Marta Jarczewska
Politechnika Warszawska -
Anna Jarząb
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu -
Sebastian Klich
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu -
Dorota Kowalczyk
The Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (ICN2) -
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG -
Barbara Muszyńska
Uniwersytet Dolnośląski DSW -
Joanna Mystkowska
Politechnika Białostocka, Instytut Inżynierii Biomedycznej -
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna -
Katarzyna Perez
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu -
Agnieszka Pluta
Uniwersytet Warszawski -
Tomasz Płudowski
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie -
Przemysław Postawa
Politechnika Częstochowska -
Aleksandra Rudawska
Uniwersytet Szczeciński -
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego -
Agnieszka Sobczak-Kupiec
Politechnika Krakowska -
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski -
Tomasz Szmatoła
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Zootechniki PIB -
Karol Szulc
Uniwersytet Wrocławski -
Arkadiusz Trawiński
ING Hubs Poland -
Marta Werbanowska
Uniwersytet Wiedeński -
Mirosława Wielopolska-Szymura
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Natalia Banasik-Jemielniak
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Justyna Baron
Uniwersytet Wrocławski
BIO:
Jestem badaczką zatrudnioną w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat uzyskałam w 2004, a habilitację w 2014 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.
Aktualnie zajmuję się badaniami nad komunikacją w procesach technologicznych, których materialne pozostałości są znajdowane na stanowiskach Europy Środkowej datowanych na 2 i 1 tys. BC. W 2008 roku uzyskałam półroczne stypendium rządu duńskiego na Uniwersytecie w Aarhus, a w 2023 roku roczny pobyt w Muzeum Fielda w Chicago w ramach stypendium Fulbrighta (Senior Award). Wielokrotnie realizowałam wyjazdy dydaktyczne w ramach programu Erasmus. Współpracowałam w ramach międzynarodowego zespołu, którego wynikiem jest współautorstwo jednej z najważniejszych prac dotyczącej genetyki populacji pradziejowej opublikowanej w 2015 w Nature. Zrealizowałam jeden grant w ramach programu NCN Opus oraz dwa projekty Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Publikuję w najlepszych czasopismach archeologicznych na świecie: Archaeometry, Antiquity, Journal of Archaeological Science: Reports, Quaternary International i Journal of Anthropological Archaeology.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w przygotowaniu wniosku grantowego (każdy z trójki moich doktorantów realizował/uje projekt w ramach NCN Preludium). Nauczę jak napisać dobry artykuł, który zostanie opublikowany w dobrym czasopiśmie. Pomogę przy tworzeniu dobrej i zwięzłej prezentacji konferencyjnej.
Andrzej Białowiec
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
BIO:
Jestem profesorem nauk inżynieryjno-technicznych. Stopień dra habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych – Inżynieria Środowiska uzyskałem na Politechnice Gdańskiej. Kieruję Katedrą Biogospodarki Stosowanej w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Byłem Stypendystą Fulbrighta (Senior Award 2018-19), Iowa State University, Ames, IA, USA. Odbyłem staż post-doc (02/09-07/10), School of Biosciences, Cardiff University i wiele innych. Łącznie pracowałem w zagranicznych ośrodkach naukowych ponad trzy i pół roku.
Jestem Liderem Grupy Waloryzacji Odpadów i Biomasy , a także członkiem Komisji Naukowej PAN Oddział we Wrocławiu w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jestem absolwentem programu TOP500 Innovators. W 2021 roku zostałem jednym z 30 kreatywnych Wrocławia w kategorii nauka. Jestem członkiem Rady Szkoły Doktorskiej UPWr.
Mam ponad 20-letnie doświadczenie w B+R+I technologii w zakresie systemów hydrofitowych do neutralizacji odcieków i ścieków, fermentacji beztlenowej odpadów, kompostowania tlenowego i biosuszenia, toryfikacji, pirolizy i obróbki hydrotermalnej. Moje rozwiązania technologiczne zostały wdrożone w pełnej skali 15 razy. Zrealizowałem 44 projekty badawcze i B+R, w tym 35 jako PI. Opublikowałem 138 artykułów w czasopismach z Web of Science. Współpracuję z Penn State University, USDA-ARS Conservation and Production Research Laboratory, Cardiff University, Fudan University, Technical University of Munich, University of Natural Resources and Life Sciences, University of Beira Interior.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w konceptualizacji badań naukowych, określeniu celów rozwoju naukowego i zawodowego. Pokażę jak wychodzić z własnej strefy komfortu oraz jak ważna w życiu naukowca jest umiejętność przyjmowania krytyki, radzenia sobie z porażką i przekuwania jej w sukces.
Przemysław Biecek
Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski
BIO:
Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej (kierunki statystyka matematyczna oraz inżynieria oprogramowania), człowiekiem kochającym podróże, czy to naukowe (pracowałem w IMPAN, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warszawskim, NASK) czy to fizyczne (wiele staży badawczych w USA i Europie, w tym Hasselt University, Harvard University, Pisa University, University of California – Davis). Najważniejsze dotychczasowe osiągnięcie to opracowanie nowych metod eksploracji modeli predykcyjnych, w tym pakietu DALEX, który ma setki cytowań i ponad milion pobrań. Jest ono opisane w monografii „Explanatory Model Analysis” i szeroko stosowane przez zespoły naukowe i biznesowe do wyjaśniania modeli predykcyjnych. Wprowadziło nowe – interaktywne – podejście do eksploracji i wizualizacji modeli predykcyjnych. Dzisiaj, 5 lat później, za sprawą Ustawy o SI – AIAct – wyjaśnialność jest fragmentem absolutnie niezbędnym w procesie wytwarzania modeli predykcyjnych.
Prowadzę liczne projekty wdrożeniowe, z których największym jest xLungs – grant skupiony na wytworzeniu nowych wyjaśnialnych rozwiązań analizy zmian chorobowych w zdjęciach tomografii klatki piersiowej. Więcej o moim zespole badawczym i jego osiągnięciach można przeczytać na stronie mi2.ai.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję pomoc przy dookreślaniu pomysłów na granty badawcze, networking, różne życiowo-naukowe problemy pod wspólnym parasolem ,,jak żyć jako naukowiec w Polsce”.
Łukasz Binkowski
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
BIO: Jestem pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie prowadzę badawczy Zespół Ekotoksykologii. Doktorat uzyskałem na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2011 r. i wtedy podjąłem pracę na ówczesnym Uniwersytecie Pedagogicznym, gdzie obecnie pracuję na stanowisku profesora uczelni (stopień doktora habilitowanego uzyskałem w 2018 r.). Staż podoktorski odbyłem w Uniwersytecie w Neuchatel (w Szwajcarii). Na przestrzeni ostatnich lat realizowałem badania naukowe z zakresu ekotoksykologii na Słowacji (stypendia SAIA), we Francji (stypendia BGF) oraz w Stanach Zjednoczonych (stypendium Fulbright Senior Award). Kilkanaście razy byłem również za granicą w ramach stypendiów dydaktycznych Erasmus+ oraz Ceepus. Kilka lat temu otrzymałem Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.
Prowadziłem kilka projektów naukowych finansowanych ze źródeł zewnętrznych (NCN) i jestem autorem ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach z listy JCR i 30 publikacji popularnonaukowych.
Zajmuję się szeroko rozumianą ekotoksykologią i biomonitoringiem środowiska. Badam wpływ zanieczyszczeń (głównie metali i pestycydów) na środowisko, w tym przede wszystkim ptaki. W swojej pracy duży nacisk kładę na metody instrumentalne i techniki analizy danych.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej, projektów naukowych i pisaniu artykułów naukowych lub popularno-naukowych. Chętnie zaprezentuję swój techniczny warsztat naukowy, tzw. workflow i sposób codziennej pracy.
Katarzyna Bojarska
Uniwersytet SWPS Warszawa
BIO: Jestem adiunktką w katedrze kultury i mediów Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W latach 2008-2012 byłam asystentką, a w latach 2012-2019 adiunktką w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Byłam Stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i Narodowego Centrum Nauki oraz dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta (Junior Research i Slavic Award), uczestniczką (jako kierowniczka zespołu i Work Package) projektu w ramach Horizon2020 (2018-2021). Od 2023 roku Kieruję Centrum Porównawczych Badań Kultur Pamięci.
Jestem współzałożycielką i redaktorką pisma naukowego Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej (www.pismowidok.org), a także członkinią rady naukowej serii wydawniczej Wystawianie Teorii WUJ. Interesuję się relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, sztuką kobiet oraz teoriami pamięci kulturowej. Jestem także autorką licznych tekstów i przekładów. Obecnie realizuję indywidualnie grant NCN Opus „Żony Lota. Kobiece formy pamiętania, zaświadczania i patrzenia na przeszłość” . Aktywnie współpracuję z badaczkami i badaczami z całego świata. Jestem członkinią Memory Studies Association oraz jako krytyczka sztuki międzynarodowego stowarzyszenia AICA.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w tym, jak nie ograniczać swoich pasji, prowadzić badania prawdziwie transdyscyplinarne, współtworzyć humanistykę samoświadomą i zaangażowaną, nie bać się wychodzić ze swojej akademickiej strefy komfortu, sprawdzać się w polu krytyki artystycznej, łączyć pracę i przyjaźń.
Karolina Czarnecka-Chrebelska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Exal Bone
BIO:Posiadam ponad 15-letnie doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu projektami naukowymi/ wdrożeniowymi, specjalizuję się w poszukiwaniu biomarkerów diagnostycznych i prognostycznych w rakach płuca, tarczycy czy nerki, oraz rozwijaniu nowatorskich metod ultraczułej detekcji DNA/cfDNA. Prowadziłam badania nad zależnościami między zaburzeniami mikrobiomu, przewlekłym stanem zapalnym a patogenezą różnych chorób. W ostatnich latach koncentruję się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze nutraceutyków stosowanych w leczeniu chorób jelit i niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Posiadam doświadczenie zdobyte w instytucjach naukowych w Polsce, USA i Hiszpanii, gdzie realizowałam projekty badawcze. Pełniłam funkcję brokera innowacji, łącząc naukowców z przedsiębiorcami oraz rozwijając granty i platformy współpracy między tymi środowiskami. Jestem współzałożycielką start-upów Exal Bone i Exal Medica, w ramach których realizowałam projekty w zakresie koordynowanej opieki zdrowotnej, związane z wdrożeniem systemu zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19 czy usługami telemedycznymi.
Prowadzę warsztaty z zarządzania zespołem, zarządzania projektem, analizy ryzyka w przedsięwzięciach naukowych i wdrożeniowych. Posiadam doświadczenie w mentorowaniu start-upów oraz oceny projektów naukowych i wdrożeniowych na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym dla EIT Health.
OFEROWANE WSPARCIE:Podpowiem jak szukać możliwości współpracy naukowej i biznesowej, czy wyjazdu stażowego w Polsce czy za granicą. Skonsultuję plany ścieżki kariery nie-tylko-naukowej. Pomogę w przygotowywaniu wniosków o granty, stypendia, projekty B+R czy prezentacje na konferencje.
Karolina Dyduch-Hazar
Julius-Maximilians-Universität Würzburg
BIO:
Jestem psycholożką eksperymentalną, specjalizującą się w psychologii agresji. Rok temu obroniłam doktorat na Uniwersytecie SWPS. Obecnie realizuję staż podoktorski na Uniwersytecie Juliusza i Maksymialiana w Würzburgu. W trakcie studiów doktorskich otrzymałam stypendium Fulbright Junior Research Award, które odbyłam na Virginia Commonwealth University w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie realizowałam również granty badawcze finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Brałam także udział w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii) oraz akademickich szkołach letnich.
Jestem członkinią European Association of Social Psychology oraz International Society for the Research on Aggression. To ostatnie przyznało mi Lagerspetz Award za wyróżniającą prezentację wyników swoich badań oraz New Investigator Award, mającą na celu wsparcie oraz promocję wybitnych badaczy agresji na świecie. Prowadzone przez mnie badania obejmują powody, mechanizmy, oraz skutki mszczenia się, a także sadyzm oraz masochizm. W trakcie swojej kariery nawiązałam współpracę naukową m.in. z badaczami z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze, czy Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney.
Jestem autorką kilku publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych dostępnych tutaj: https://www.researchgate.net/profile/Karolina-Dyduch-Hazar.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w planowaniu ścieżki rozwoju naukowego. Doradzę jak aplikować o fundusze na badania, jak pisać artykuły naukowe, jak przygotowywać wystąpienia naukowe. Podzielę się doświadczeniem z nawiązywania międzynarodowych współprac. Doradzę jak dbać o zdrowie psychiczne podczas realizacji doktoratu.
Adam Dziki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
BIO:
Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi, od 2002 kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doktorat obroniłem w 1980, a habilitację w 1992 r. W 1997 roku Prezydent RP nadał mi tytuł profesora nauk medycznych.
Uzyskałem specjalizacje w zakresie: chirurgii ogólnej Iº (1978), IIº (1984), chirurgii proktologicznej (2000), uzyskując europejski certyfikat w Wielkiej Brytanii.
Odbyłem staże w wielu ośrodkach zagranicznych m.i. w: Department of General Surgery Mansfield Hospital, UK (1973), Department of General Surgery Elpis Hospital Athens (1974), Department of Plastic Surgery University of Zagreb (1976), Surgical Clinic, AZU University of Utrecht (1981), Fulbright Scholarship Washington DC (1988–1991), Surgical Research Fellow (Fulbright) VAMC Washington, USUHS Bethesda, USA (1989–1990), Senior Research Fellow Naval Med. Res. Inst. Bethesda (1990–1991), International Scholarship Cleveland Clinic Foundation, USA (1996), St. Mark’s Hospital London (1996).
W trakcie swojej kariery zajmowałem różne stanowiska i pełniłem różne funkcje: Assistant Professor of Surgery USUHS Bethesda, USA (1988– nadal), kierownik II Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant regionalny ds. chirurgii ogólnej województwa łódzkiego, konsultant wojewódzki ds. chirurgii ogólnej województwa łódzkiego, lekarz wojewódzki, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, lekarz województwa łódzkiego (1999–2002), dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (1999-2002), prorektor ds. Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego UM (2002–2008).
Byłem promotorem 32 doktoratów, opiekunem 5 habilitacji, 17 moich wychowanków zostało ordynatorami oddziałów chirurgicznych. Prowadziłem wykłady gościnne w wielu krajach (m.in. USA, Japonia, Chiny, Tajlandia, Brazylia, Włochy, Austria, Litwa, Grecja, Francja, Serbia, Czechy, Słowacja, Węgry). Byłem organizatorem 13 międzynarodowych sympozjów proktologicznych.Opublikowałem ponad 350 prac naukowych. Jestem autorem kilku podręczników m.in. podręcznika akademickiego „Proktologia”, redaktorem naczelny czasopism: Proktologia, Polskiego Przeglądu Chirurgicznego a także członkiem komitetu redakcyjnego Colorectal Disease , Techniques in Coloproctology.
Więcej o mnie.
OFEROWANE WSPARCIE:
Mogę pomóc osobie, która chce osiągnąć sukces w medycynie klinicznej.
Sabina Górska
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN
BIO: Jestem badaczką w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda, Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, gdzie od 2019 roku prowadzę Laboratorium Immunobiologii Mikrobiomu. Specjalizuję się w określaniu mechanizmów oddziaływania mikroorganizmów tworzących mikroflorę z komórkami układu odpornościowego, w tym w analizie strukturalnej antygenów bakteryjnych zaangażowanych w oddziaływania z gospodarzem, określeniem ich właściwości immunomodulatorowych oraz ich wpływu na zdrowie gospodarza.
Jestem autorką ponad 70 publikacji, kierowałam lub byłam wykonawczynią w ponad 20 grantach finansowanych ze źródeł UE oraz NCN, NCBiR czy NAWA. Byłam laureatką stypendium Ministra Nauki i Edukacji za wybitne osiągnięcia naukowe oraz uczestniczką programu Top500 Innovators. Jest członkiem Akademii Młodych Uczonych i Artystów, członkiem Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.
Rozwijam start-up Micronose opracowujący personalizowaną terapię przeciwalergiczną opartą o mikrobiom pacjenta.
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie pomogę w rozwijaniu ścieżki naukowej w obszarze mikrobiomu, wesprę w przygotowaniu projektu B+R, odpowiem na trudne pytania, podzielę się wiedzą dotyczącą prezentacji wyników.
Agnieszka Gunia-Krzyżak
Collegium Medicum UJ w Krakowie
BIO:
Pracuję na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Z wykształcenia jestem farmaceutką. Pracuję naukowo w dyscyplinie nauk farmaceutycznych, moje zainteresowania zawodowe skupione są wokół chemii medycznej i chemii kosmetycznej. Zajmuję się poszukiwaniem nowych biologicznie aktywnych związków organicznych, które mogłyby zostać wykorzystane jako składniki aktywne leków i kosmetyków. Wykonuję ponadto badania aktywności i bezpieczeństwa metodami in vitro z wykorzystaniem m.in. modeli komórkowych i enzymatycznych. Prowadzę zajęcia ze studentami, posiadam doświadczenie w roli promotorki prac magisterskich.
Obecnie współpracuję także z polskimi przedsiębiorcami w duchu zacieśniania więzów na linii nauka-biznes. Uzyskałam stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz byłam uczestniczką programu Top 500 Innovators. Odbyłam ponadto 6-miesięczny staż naukowy w Niemczech (Monachium), miesięczny staż dla kadry dydaktycznej w Niemczech (Monachium), a także krótsze wizyty dotyczące współpracy naukowej i komercjalizacji badań naukowych na Tajwanie (Hualien) oraz w Finlandii (Helsinki). Realizowałam jako kierownik grant LIDER finansowany z NCBR oraz Miniatura (NCN), jako wykonawca 4 granty NCN i 1 finansowany z POIG.
Jestem współautorką ponad 40 publikacji naukowych o międzynarodowym zasięgu, a także współtwórczynią 4 zgłoszeń patentowych polskich i europejskich.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję pomoc w rozwijaniu ścieżki zawodowej, chętnie podzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami w obszarze naukowym, pomogę w przygotowaniu publikacji czy też wniosku grantowego.
Marta Jarczewska
Politechnika Warszawska
BIO:
Jestem doktorem w dziedzinie nauk chemicznych, w dyscyplinie biotechnologia. Od 2017 r. pracuję na stanowisku adiunkta na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, na którym ukończyłam studia inżynierskie i magisterskie oraz realizowałam pracę doktorską. Moje badania dotyczą projektowania i konstrukcji warstw receptorowych stosowanych w biosensorach powinowactwa, które mogą być wykorzystywane w obszarach takich jak analiza środowiskowa czy diagnostyka medyczna.
Jestem współautorem ponad 20 artykułów naukowych, a także kierownikiem 5 grantów badawczych finansowanych przez NCN program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” oraz Wydział Chemiczny PW, a także wykonawcą w 5 projektach badawczych (NCN, NCBR). Byłam laureatką stypendium Fulbrighta (Junior Advanced Research Award 2016/2017), CSZ PW (2014) oraz Mobility PW (2024). Odbyłam staże badawcze w Interdisciplinary Nanoscience Center na Uniwersytecie w Aarhus (Dania, 2014, 2015, 2019), University of California San Diego (USA, 2016-2017) oraz University of California Santa Barbara (USA, 2024).
W 2024 r. otrzymałam stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Jestem również recenzentką artykułów w czasopismach takich jak Talanta, Electrochimica Acta czy Bioelectrochemistry.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w przygotowaniu wniosków grantowych, wystąpień konferencyjnych, w pisaniu publikacji naukowej czy w procesie aplikowania o staże zagraniczne. Podzielę się swoją wiedzą z dziedziny biosensorów i elektrochemii oraz doświadczeniem z realizacji badań za granicą.
Anna Jarząb
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu
BIO: Jestem absolwentką Politechniki Wrocławskiej na kierunku Biotechnologia. W 2014 roku ukończyłam doktorat w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, gdzie aktualnie pracuję jako adiunkt. Od wielu lat prowadzę badania nad rozwojem technologii umożliwiających rozwój szczepionek antybakteryjnych. Dodatkowo, wśród moich zainteresowań badawczych leżą aspekty związane z wpływem gorączki infekcyjnej na leczenie chorób człowieka. Od wielu lat rozwijam również swoje umiejętności oraz wiedzę w zakresie komercjalizacji badań naukowych i własności intelektualnej.
Doświadczenie zdobyłam dzięki pracy w Polsce, jak również w ramach realizacji naukowych staży zagranicznych w Niemczech (Technical University of Munich), Wielkiej Brytanii (University of Oxford) i staży związanych z komercjalizacją nauki w Stanach Zjednoczonych (University of California, Berkeley). Jestem autorką wielu publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym (Nature Meth., Nucleic Acid Res., Molecuar Systems Biology, czy PlosOne), patentów polskich i zagranicznych, jak również laureatką wielu nagród związanych z badaniami naukowymi, jak i ich komercjalizacją (GrantPlus, program Top 500 Innovators, stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta, stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców).
Aktualnie rozwijam swoje umiejętności w zarządzaniu projektami badawczymi przy realizacji projektu Lider (NCBR) jak również grantów NCN.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu kariery naukowej, wybraniu ścieżki rozwoju w dziedzinie nauk biologicznych. Oferuję wsparcie przy pisaniu własnego projektu lub publikacji naukowej. Chętnie opowiem o perspektywach prowadzeniu badań za granicą oraz możliwościach aplikowania o stypendia zagraniczne.
Sebastian Klich
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
BIO:
Jestem doktorem habilitowanym nauk medycznych, zatrudnionym w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu na stanowisku profesora uczelni w grupie pracowników naukowo-dydaktycznych. Doktorat obroniłem w 2017 roku w zakresie nauk o kulturze fizycznej (fizjologia wysiłku fizycznego i biochemia), natomiast z wykształcenia jestem fizjoterapeutą (od 2012 roku). Dotychczas pracowałem w swojej karierze zawodowej jako fizjoterapeuta w kadrach olimpijskich w lekkiej atletyce i kolarstwie torowym.
Do najważniejszych moich osiągnięć należy uzyskanie stypendium Fulbright Senior Award (2023-24), podczas którego realizowałem 6-miesięczny staż naukowy w University of Southern California (Los Angeles), pracując nad projektem dotyczącym zmian właściwości morfologicznych oraz mechanicznych struktur mięśniowo-ścięgnistych stożka rotatorów u pływaków z zmianami tendinopatycznymi ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Ponadto, realizowałem staż podoktorski w Aalborg University, (Aalborg, Dania) w ramach finansowania ze środków zewnętrznych NAWA i NCN. Jestem również wykonawcą grantu finansowanego przez PAN oraz Ministerstwo Nauki na Tajwanie (MOST), gdzie współpracujemy z National Taiwan University (Tarpei, Tajwan).
Moje najważniejsze publikacje: Klich S i wsp. Effect of applied cadence in repeated sprint cycling on muscle characteristics. Eur J Appl Physiol. 2024; 124(5):1609-20.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję wsparcie w planowaniu ścieżki kariery naukowej, podzielę się zdobytymi doświadczeniami w przygotowywaniu wniosków w konkursach o granty lub stypendia/wyjazdy naukowe. Wesprę w budowaniu siatki kontaktów międzynarodowych lub realizacji stażu w międzynarodowej instytucji naukowej.
Dorota Kowalczyk
The Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (ICN2)
BIO: Mój obszar naukowy obejmuje: nanotechnologię, inżynierię materiałową i materiały 2D.
Pracuję jako postdoc w Katalońskim instytucie ICN2 w grupie Advanced Electronic Materials & Devices. Obiektem moich badań są głównie materiały dwuwymiarowe, a na co dzień zajmuję się syntezą dichalkogenków metali przejściowych, w szczególności warstw MoS2. Wcześniej przebywałam w Zakładzie Fizyki i Technologii Struktur Nanometrowych Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie obroniłam swój doktorat w dyscyplinie nauk fizycznych. Moja praca doktorska dotyczyła heterostruktur grafenu z tlenkami metali przejściowych do zastosowań jako elektrody w organicznej elektronice. Stopnie inżynierski i magisterski uzyskałam z fizyki technicznej i nanotechnologii na Politechnice Gdańskiej.
Podczas studiów magisterskich miałam przyjemność studiować na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu w ramach programu Erasmus, odbyć praktyki badawcze w NNT Basic Research Laboratories wraz z programem Vulcanus in Japan oraz przeprowadzić badania do pracy dyplomowej w Instytucie Nauk Fotonicznych (ICFO) w Hiszpanii (Erasmus+ i stypendium z ICFO). Wraz z IAESTE odbyłam praktyki w Indiach i Wietnamie. Jako stypendystka Fulbrighta (Fulbright Junior Research Award) pracowałam na Penn State w ośrodku 2D Crystal Consortium – Materials Innovation Platform.
Moje publikacje można znaleźć pod tym linkiem.
OFEROWANE WSPARCIE:Opowiem o tym, jak się robi doktorat, jak odnaleźć się w wielokulturowych zespołach badawczych i jak skorzystać z możliwości, jakie czekają dla młodych naukowców. Podzielę się sprawdzonymi narzędziami do przygotowania artykułów, prezentacji, wniosków grantowych i rozwiązywania problemów naukowych.
Michał Maciejewski
F. Hoffmann-La Roche AG
BIO:
Jestem absolwentem Automatyki i Robotyki na Politechnice Łódzkiej. Podczas staży w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych (CERN) napisałem pracę magisterską oraz doktorat dotyczące modelowania nadprzewodzących magnesów stosowanych w akceleratorach cząstek elementarnych (otrzymałem IEEE CSC Graduate Study Fellowship in Applied Superconductivity, stypendia MNiSW). Obecnie zajmuję stanowisko Senior Scientific Software Developer w Roche pracując przy projekcie cyfrowych biomarkerów.
Jako Senior Research Fellow w CERN stworzyłem platformę do analizy danych oraz detekcji anomalii w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pracując na stanowisku Senior Researcher na ETH Zürich, opracowałem nowe metody optymalizacji komponentów używanych w akceleratorach cząstek elementarnych. Od lat współpracuję z Lawrence Berkeley National Laboratory, Stanford Linear Accelerator, Paul Scherrer Institute, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare. Na początku kariery odbyłem staże w międzynarodowych korporacjach (ABB, Procter&Gamble Gillette i Raytheon jako stypendysta Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności). Uczestniczyłem w kursach podyplomowych na Uniwersytecie Harvarda, Stanforda oraz MIT. Chętnie angażuję się w działania charytatywne i społeczne jako wolontariusz oraz współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Fundacji Baseballu i Softballu.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w aplikowaniu o staże zagraniczne, w przygotowaniu wystąpień publicznych, zarządzaniu projektami jak również w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie badań. Podzielę się wiedzą z obszaru metod numerycznych, inżynierii oprogramowania, metod sztucznej inteligencji.
Barbara Muszyńska
Uniwersytet Dolnośląski DSW
BIO:
Jestem stypendystką Fulbright Senior Award w Texas Woman’s University w Stanach Zjednoczonych (2021-2022). W 2024 roku pracowałam jako Profesora Visitante przez 3 miesiące w Uniwersytecie w Kordobie, w Hiszpanii, gdzie uzyskałam stopień doktora w 2016 roku. Jestem laureatką konkursu European Language Label z 2023 r., otrzymałam wyróżnienie eTwinning Polska w 2022 r. oraz prestiżową nagrodę Ministra Edukacji Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności dydaktycznej w 2020 r.
Pracuję interdyscyplinarnie, poruszam się pomiędzy lingwistyką edukacyjną, pedagogiką, socjologią oraz curricular studies. Od samego początku swojej pracy zawodowej skupiam się na projektowaniu procesów kształcenia oraz szeroko rozumianych programach kształcenia językowego, dwujęzycznego, osadzonych w różnych tradycjach i kontekstach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia warunków sprzyjających krytycznej refleksji w procesie planowania procesu kształcenia. W celu zgłębienia różnych perspektyw, analizuję programy kształcenia dwujęzycznego, ogólnego, również te skierowane do mniejszości narodowych wraz z ich podwalinami teoretycznymi. Moim celem jest lepsze zrozumienie kwestii związanych z efektywnością, wyrównaniem szans edukacyjnych, wielokulturowością oraz zarządzaniem heterogenicznością, jako zasobem w edukacji.
Współpracuję z instytucjami międzynarodowymi i krajowymi prowadząc projekty badawcze oraz wdrażając wyniki badań.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję wsparcie w projektowaniu procesów edukacyjnych, dzieląc się doświadczeniem w tworzeniu programów kształcenia uwzględniających różnorodność kulturową i językową. Udzielę porad dotyczących aplikacji o stypendia i granty oraz pomogę w planowaniu kariery akademickiej.
Joanna Mystkowska
Politechnika Białostocka, Instytut Inżynierii Biomedycznej
BIO: Ukończyłam Wydział Chemii (2003) i Wydział Inżynierii Produkcji (2004) Politechniki Warszawskiej. Doktorat (2008) i habilitację (2019) obroniłam na WIM PW. Obecnie pracuję w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej. Pełnię funkcję wydziałowego koordynatora ds. studiów zagranicznych, w tym programu Erasmus+.
Jestem absolwentką programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators (Stanford University. USA, 2013). Otrzymałam stypendium naukowe MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2014-2017), stypendium naukowe EFS dla młodych doktorów. Zrealizowałam liczne staże naukowe i przemysłowe, m.in. staże w University of Pennsylvania (Philadelphia, USA, 2019, 2023). Byłam wykonawcą w wielu projektach dydaktycznych i naukowo-badawczych (NCBiR, POLPHARMA, NCN, NAWA) oraz jestem współautorką 4 patentów, w tym 1 wdrożonego do przemysłu.
Jestem autorką lub współautorką publikacji z listy JCR. Obecnie jestem promotorką w 2 przewodach doktorskich, promotorką jednej obronionej pracy doktorskiej oraz promotorką 87 obronionych prac dyplomowych.
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie pomogę w zagadnieniach badań materiałów do aplikacji biomedycznych. Służę radą przy przygotowywaniu publikacji i wystąpień naukowych. Podzielę się wiedzą, doświadczeniem i bazą sprawdzonych kontaktów. Doradzę, jak realizować badania interdyscyplinarne oraz łączyć życie zawodowe z rodzinnym.
Piotr Nyga
Wojskowa Akademia Techniczna
BIO:
Jestem naukowcem, mężem i tatą trójki dzieci. Przez ponad dwadzieścia lat byłem żołnierzem zawodowym. Ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Następnie wyjechałem na doktorat do Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych. Od 2009 r. pracuję w Instytucie Optoelektroniki WAT, gdzie obecnie jestem kierownikiem Laboratorium Technologii Cienkich Warstw. Zajmuję się technikami próżniowego wytwarzania stosów wielowarstwowych (filtry, zwierciadła – trochę jak kolorowe szkiełka), plazmonicznych nanostruktur i kompozytów metaliczno-dielektrycznych i ich laserową modyfikacją. Przez kilkanaście miesięcy pracowałem w dziale badawczo-rozwojowym VIGO Photonics nad nowymi rodzajami detektorów podczerwieni.
Osiągnięcia: stypendium Fulbrighta (Senior Award 2018-19), doktorat w Purdue University, stypendium dla wybitnych młodych naukowców, wypromowanie kilku magistrantów.
Jestem absolwentem programu Top 500 Innovators (Stanford, 2015). W ramach stypendium Fulbrighta odbyłem staż w Purdue, gdzie zespołowo pracowaliśmy nad laserowo kontrolowanym kolorem nanostruktur metalicznych –kolorem plazmonicznym.
Moje publikacje możesz znaleźć tu.
OFEROWANE WSPARCIE:
Wyjaśnię meandry kariery naukowej na uczelni, czy w dziale R&D w firmie. Pomogę zaplanować karierę naukową, zidentyfikować szansy i zagrożenia. Pomogę w pisaniu projektów i publikacji. Wesprę merytorycznie w obszarach: optoelektronika, technologie cienkich warstw i plazmonika.
Katarzyna Perez
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
BIO:
Jestem profesorem uczelni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie kieruję Katedrą Inwestycji i Rynków Finansowych. Naukowo fascynuje mnie pomnażanie pieniądza w dobrze zdywersyfikowanym i efektywnym portfelu inwestycyjnym. Jestem autorką i redaktorką kilku poczytnych monografii nt. funduszy inwestycyjnych i inwestycji finansowych oraz współautorką wielu artykułów publikowanych w coraz lepszych czasopismach. Doktorat obroniłam w 2004 r., tuż po powrocie ze stypendium Fulbrighta realizowanym w Columbia University (Junior Research Award 2004-05).
Stopień dr hab. nauk ekonomicznych uzyskałam w 2013 r. na podstawie nagrodzonej przez Komitet Nauk o Finansach PAN monografii nt. efektywności funduszy inwestycyjnych. W międzyczasie otrzymałam stypendium post-doc Fundacji Kościuszkowskiej, grant British Council i stypendium MNiSzW dla wybitnych młodych naukowców. Odbyłam staże i wizyty w USA (Columbia University, NYU), w Wielkiej Brytanii (London School of Economics and Political Science), Niderlandach (Vrije Universiteit, Amsterdam) i w Meksyku (Instituto Tecnológico Autónomo de México, Miasto Meksyk i Universidad de Monterrey).
Mam na koncie kierowanie projektami badawczymi NCN (3) i RiD (2), udział w projekcie badawczo-rozwojowym Fundacji GPW, a ostatnio kierowanie ze strony UEP projektem wdrożeniowym Gospostrateg VI realizowanym w konsorcjum z UW i Min. Finansów. Poza Uczelnią zdobywam doświadczenie zawodowe w radzie nadzorczej i komitecie audytu wiodącej na polskim rynku spółki zarządzania aktywami.
OFEROWANE WSPARCIE:
Jestem certyfikowaną tutorką akademicką dbającą o rozwój tutee. Pomogę w opanowaniu wyzwań związanych z karierą naukową, chętnie pomogę w przygotowaniu wniosku o projekt badawczy czy wyjazd naukowy. Jeśli będzie potrzeba, podzielę się też doświadczeniem w kierowaniu różnymi zespołami ludzi.
Agnieszka Pluta
Uniwersytet Warszawski
BIO:
Jestem psycholożką pracującą na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na neuronauce społecznej, neuropsychologii klinicznej oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik obrazowania, takich jak funkcjonalny rezonans magnetyczny i funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni, do badania neuronalnych korelatów percepcji społecznej. Interesuje mnie, dlaczego większość ludzi z łatwością rozumie emocje i intencje innych a niektórym sprawia to trudność.
Z pasją dzielę się swoją wiedzą, ucząc studentów psychologii i kognitywistyki. Jestem stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz dwukrotną stypendystką Komisji Fulbrighta (Junior Research Grant 2009-10, Senior Award 2022-23). Prowadzę projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (Opus) i Komisję Europejską (Twinning).
W październiku 2024 roku rozpoczynam nowy, fascynujący projekt badawczy dotyczący biobehawioralnej synchronizacji między dziećmi a rodzicami, realizowany we współpracy z badaczami z Niemiec, Włoch i Danii. Jestem autorką kilkudziesięciu publikacji w polskich i międzynarodowych czasopismach (m.in. w Social Neuroscience, Neuropsychologia, Scientific Reports) oraz aktywną uczestniczką konferencji naukowych na całym świecie.
Chętnie będę współpracować z adept(k)ami psychologii, kognitywistyki nad określeniem ścieżki kariery lub nawiązaniu współpracy.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję wsparcie w planowaniu ścieżki kariery, podzielę się zdobytymi doświadczeniami (sukcesami i porażkami) w przygotowywaniu artykułów oraz wniosków w konkursach o granty lub wyjazdy naukowe. Opowiem o blaskach i cieniach pracy naukowca.
Tomasz Płudowski
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
BIO:
Jestem amerykanistą, socjologiem mediów i komunikacji oraz politologiem (dr hab., UŁ). Aktualnie pracuję w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, gdzie jestem Prodziekanem WNS, wcześniej byłem związany z UKSW, gdzie prowadziłem zajęcia z zakresu ustroju i polityki zagranicznej USA oraz komunikacji politycznej i międzykulturowej.
Za swój największy sukces uważam podążanie śladem swoich interdyscyplinarnych zainteresowań. Studiowałem na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie w Joensuu, Barnard/Columbia (Fundacja Kościuszkowska), Europejskim Centrum Dziennikarstwa w Maastricht oraz w Salzburg Seminar. Byłem stypendystą Programu Fulbrighta na Uniwersytecie Stanforda (Senior Award 2006-07) oraz Fundacji Kościuszkowskiej na New York University.
Tłumaczyłem kilka pozycji dla Wydawnictwa Naukowego PWN, komentowałem w mediach m.in. politykę polską i amerykańską. Jestem autorem, redaktorem lub tłumaczem kilkunastu monografii.
OFEROWANE WSPARCIE:
Mogę pomóc wybrać swoją drogę rozwoju, zwłaszcza w ujęciu interdyscyplinarnym, przygotować wniosek grantowy do instytucji amerykańskiej, a także pracę doktorską z dyscyplin takich jak nauka o mediach i komunikacji, politologia czy amerykanistyka.
Przemysław Postawa
Politechnika Częstochowska
BIO: Pracuję na stanowisku profesora uczelni w Politechnice Częstochowskiej. Kierowałem Katedrą Technologii i Automatyzacji. Swoją karierę naukową rozwijam w Politechnice Częstochowskiej ale również w ramach współpracy z innymi ośrodkami naukowymi zarówno w kraju jak i za granicą (podczas staży, wizyt oraz programów szkoleniowych, np. na Uniwersytecie Stanford program Top500 Innovators, Akdeniz Üniversitesi w Antalya w Turcji, Uniwersytecie w Koszycach – oddział w Preszowie, Słowacja). Jestem ekspertem programu Climate Leadership działającym przy UNEP Grid Warszawa. Wypromowałem około 55 dyplomantów, 3 doktorów.
Jestem autorem/współautorem 6 patentów, 3 zgłoszeń (obecnie trwają prace nad ich komercjalizacją). Odbyłem staż przemysłowy w firmie CUTERA co. w San Francisco i Hydromontex (wspólnie pracowaliśmy nad systemem odwadniania autostrad). Prowadzę szkolenia specjalistyczne dla firm produkcyjnych (przeprowadziłem ponad 120 szkoleń). Kierowałem pracami B+R w projekcie Szybka Ścieżka NCBiR z firmą Granulat. Kierowałem własnym projektem finansowanym z NCNu. Brałem udział w realizacji międzynarodowych projektów z 7PR, HORYZONT 2020. Zrealizowałem ponad 180 prac zleconych z przemysłu, analiz, opinii, ekspertyz. Brałem udział w wielu panelach eksperckich projektów (NCBiR, PARP, Ministerstwo Gospodarki, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości i inne).
Moje publikacje można znaleźć na tej stronie.
OFEROWANE WSPARCIE: Chętnie pomogę i wesprę w planowaniu kariery naukowej, projektów naukowych, współpracy z firmami przemysłowymi. Zaprezentuję swój warsztat naukowy zarówno od strony technicznej jak i merytorycznej.
Aleksandra Rudawska
Uniwersytet Szczeciński
BIO:
Stopień doktora uzyskałam na Uniwersytecie Szczecińskim na podstawie przedłożonej pracy na temat organizacyjnego uczenia się przedsiębiorstw. Obecnie pracuję w Instytucie Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadzę zajęcia na trzech poziomach studiów, wspieram magistrantów i doktorantów w ich projektach badawczych. W ramach pracy badawczej zgłębiam przede wszystkim zagadnienia związane z zarządzaniem wiedzą i zachowaniami pracowników w tym zakresie. W badaniach stosuję głównie podejście ilościowe uzupełniając je badaniami jakościowymi.
Przełomowymi punktami w mojej dotychczasowej karierze był pobyt na University of Pittsburgh w ramach stypendium Fulbright Junior Research Grant (2005-06). Wyjazd ten pomógł mi w zrozumieniu znaczenia metodyki badawczej w prowadzonych badaniach. Drugim momentem było kierowanie grantem finansowanym przez NCN w ramach programu OPUS w latach 2019-2023.
W ramach prowadzonych badań współpracuję z naukowcami z Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii i aktywnie uczestniczę w licznych międzynarodowych warsztatach i konferencjach naukowych.
Już od czasów studenckich uczestniczyłam w licznym projektach badawczych, szkoleniowych i wdrożeniowych. W ostatnich latach byłam kierownikiem oraz wykonawcą grantów NCN oraz projektów badawczo-wdrożeniowych współfinansowanych przez UE.
Moje publikacje ukazały się w polskich i międzynarodowych czasopismach, między innymi: Journal of Organizational Change Management, Journal of Organizational Effectiveness: People and Performance, Central European Management Journal.
OFEROWANE WSPARCIE: Praca naukowa wymaga rozwijania kompetencji, poddawania krytyce i doskonalenia swojej pracy. Mogę pomóc w określeniu kierunków rozwoju i priorytetów, pracy nad rozprawą doktorską (metodyka, analiza danych), wypracowaniu podejścia do publikowania, współpracy z innymi i przygotowania prezentacji.
Izabela Sitkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
BIO:
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Biologii SGGW. Z pasji – mikrobiologiem, interesuję się bakteriami chorobotwórczymi i tym co sprawia, że czasem są dla nas bardzo niebezpieczne, a czasem zupełnie niegroźne, czyli patogenezą, wirulencją i interakcjami gospodarz-patogen. Zajmuję się badaniami dotyczącymi wirulencji bakterii chorobotwórczych.
Jestem absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z biochemii uzyskałam w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a habilitację i profesurę na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora spędziłam 6 lat na stażu podoktorskim w USA.
Po powrocie do Polski w 2008 roku pracowałam w Narodowym Instytucie Leków, gdzie kierowałam Zakładem Biotechnologii Leków i Bioinformatyki. W latach 2020-2021 byłam dyrektorem Centrum Diagnostyki Populacyjnej Łukasiewicz-PORT. Jestem absolwentką programu Fulbrighta (Senior Award 2018-19).
Od 1997 roku współpracuję z szeregiem laboratoriów w USA i Europie, takimi jak np. RML/NIAID/NIH czy The Methodist Research Institute, Houston, TX. W trakcie pracy zawodowej byłam kierownikiem, wykonawcą i współwykonawcą 8 grantów.
Moje publikacje można znaleźć pod tym adresem.
OFEROWANE WSPARCIE:
Pomogę w pisaniu wniosków o finansowanie projektów, pisaniu publikacji, przygotowaniu budżetu, planowaniu czasu, rozwiązywanie problemów naukowych.
Agnieszka Sobczak-Kupiec
Politechnika Krakowska
BIO:
Ukończyłam studia magisterskie z technologii chemicznej, jestem profesorem nauk inżynieryjno-technicznych, obecnie pracuję na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. Ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania projektami i komercjalizacji wyników badań na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zdobyłam doświadczenie w ramach staży m.in. na UC Berkeley USA (TOP500), University of Strathclyde, French Atomic Energy and Alternative Energies Commission.
Prowadzę działalność na pograniczu inżynierii materiałowej, farmacji oraz nanotechnologii, moje zainteresowania naukowe są związane z biomateriałami oraz nanomateriałami m.in. do zastosowań medycznych i farmaceutycznych.
Jestem i byłam kierownikiem wielu projektów badawczych, w tym finansowanych z NCN, NCBR, MNiSzW, FNP, obecnie kierownik projektu OPUS, byłam kierownikiem Sonata (NCN), Lider (NCBR) oraz Liderem zespołu badawczego PK w ramach Team-Net (FNP), członkiem Management Committee Akcji COST.
Jestem członkiem gremiów doradczych przy Ministrze Nauki m.in. Komitetu Polityki Naukowej, Rady ds. Innowacyjności w Nauce i Szkolnictwie Wyższym, Zespołu doradczego ds. „Doktoratów wdrożeniowych”, byłam członek “Assembly for the mission on cancer” przy Komisji Europejskiej, DG Research & Innovation.
Jestem ekspertem w EURAMET, M-ERA.NET, MNiSzW, NCN, NCBR, NAWA, PARP, BGK, KE i RPO oraz Naczelnej Organizacji Technicznej.
Jestem współautorką ponad 95 indeksowanych w JCR, 16 patentów, 5 zgłoszeń w tym PCT.
OFEROWANE WSPARCIE: Pomogę w planowaniu ścieżki kariery, pisaniu projektów, publikacji, patentów. Podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do budowania swojego potencjału w różnych aspektach.
Magda Szcześniak
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
BIO:
Jestem kulturoznawczynią, historyczką kultury, Zastępczynią Dyrektora ds. Naukowych oraz adiunktką w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierującą specjalizacją „Kultura wizualna”. Szczególnie interesują mnie polityki reprezentowania klas społecznych i konfliktów klasowych, a także praktyki wizualnego konstruowania tożsamości – w życiu codziennym oraz sztuce. Prowadzę zajęcia poświęcone m.in. przemianom struktury klasowej w dwudziestowiecznej Polsce, antropologii kultury wizualnej i współczesnym teoriom tożsamościowym. Otrzymałam stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2017-2020) oraz Nagrodę Naukową Polityki w dziedzinie nauk humanistycznych (2017). Jestem także dwukrotną stypendystką Programu Fulbrighta (Junior Advanced Research Award i Senior Award) oraz Narodowego Centrum Nauki (granty Preludium i Sonata). Od 2024 roku jestem członkinią Komitetu Polityki Naukowej, ciała doradczego MNiSW.
W mojej pierwszej książce – „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” (2016) – analizowałam kulturę wizualnę okresu transformacji ustrojowej oraz jej wpływ na wprowadzanie w Polsce systemu kapitalistycznego. W drugiej książce – „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (2023) – przywracam pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRLu. Jestem również współredaktorką tomu „Visual Culture in Postindustrial Europe” (2024).
OFEROWANE WSPARCIE:
Poza wsparciem merytorycznym, pomogę w usytuowaniu badań osoby mentorowanej na interdyscyplinarnej mapie współczesnej humanistyki. Doradzę w rozeznaniu się w czasopismach naukowych, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych oraz przygotowywaniu wniosków grantowych.
Tomasz Szmatoła
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Zootechniki PIB
BIO:
Badania naukowe prowadzone przeze mnie dotyczą głównie zagadnień związanych z analizą wysokoprzepustowych danych genomicznych uzyskanych od zwierząt, w szczególności analiz danych uzyskanych w oparciu o techniki sekwencjonowania następnej generacji (NGS) oraz mikromacierze. Moje zainteresowania koncentrują się wokół dyscyplin takich jak zootechnika i rybactwo, biologia oraz informatyka (bioinformatyka). Moja kariera naukowa zaczęła się w Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym, której wynikiem była praca doktorska dotycząca tematyki ciągów homozygotyczności u bydła. W ramach moich badań nawiązałem współpracę z Instytutem Leibniz Institute for Farm Animal Biology z zespołem prof. S. Qanbari (17 cytacji – Reza T. at al., Runs of homozygosity in modern chicken revealed by sequence data. G3:Genes, Genomes, Genetics, 2020) oraz z University of California in Davis z zespołem prof. C. Finno.
Najważniejsze publikacje:
Szmatoła T. et al. Characteristics of runs of homozygosity in selected cattle breeds maintained in Poland, Livestock Science, 2016; Gurgul A. et al., The use of runs of homozygosity for estimation of recent inbreeding in Holstein cattle, Journal of Applied Genetics, 2016; Szmatoła T. et al. A comprehensive analysis of runs of homozygosity of eleven cattle breeds representing different production types, Animals, 2019).
Wynikiem mojej pracy jest współautorstwo w 118 publikacjach z łączną ilością cytacji poziomie 865. Mój h-index wg bazy Scopus wynosi 13.
OFEROWANE WSPARCIE: Rozwój w zakresie prowadzenia analiz bioinformatycznych, a także pomoc w rozwoju drogi naukowej. Chętnie pomogę w aplikowaniu o zagraniczne staże naukowe.
Karol Szulc
Uniwersytet Wrocławski
BIO:
Jestem doktorem nauk politycznych oraz magistrem socjologii i stosunków międzynarodowych, adiunktem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuję się badaniami porównawczymi UE-USA, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysów politycznych i sposobów ich rozwiązywania. Research Fellow na American University w Waszyngtonie DC w latach 2015-2016 oraz w roku 2019 (program Fulbright-Schuman). Badawczo interesuję się socjologią historyczną, teorią społeczną oraz integracją europejską i amerykańską. Ostatnia najważniejsza publikacja to rozdział w pracy zbiorowej pt. “European Union and United States in the Era of Shifting Global Order”.
Bardzo cenię sobie także moją pozanaukową działalność akademicką, jak rola Ambasadora Programu Fulbrighta we Wrocławiu czy mentora w programie TopMinds2024.
OFEROWANE WSPARCIE:
Oferuję wsparcie w zakresie budowania zespołu badawczego, przygotowywanie wniosku badawczego, wypowiedzi publicznych (w tym dla mediów), przygotowania publikacji naukowej, projektowania badań, networkingu w Polsce i międzynarodowego oraz sztuki tzw. elevator pitch.
Arkadiusz Trawiński
ING Hubs Poland
BIO:
Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiowałem równolegle informatykę i fizykę w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP). W 2016 roku uzyskałem stopień doktora za badania z dziedziny fizyki wysokich energii. Obecnie pracuję w ING Hubs Poland jako Data Scientist/Product Lead w dziale infrastruktury IT.
W trakcie swojej kariery naukowej nawiązałem kontakty z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, głównie w USA (USC, Stanford, SLAC) oraz Francji (CEA, École Polytechnique). Jestem autorem prac naukowych w międzynarodowych czasopismach (głównie Phys.Rev.D, Eur.Phys.J.C) oraz kierownikiem zagranicznych i polskich grantów (FNP, NCN). W swoich badaniach stosuję elementy zaawansowanej matematyki, statystki, ale również algorytmy machine and deep learning (zobacz np. https://arxiv.org/abs/2101.03855). Za przełomowy punkt kariery uważam stypendium Fulbrighta dla doktorantów, które realizowałem na Stanford University w 2013-14 r.
OFEROWANE WSPARCIE: Praca naukowa w akademii, czy poza nią, wymaga rzetelności oraz skrupulatności. Oferuję pomoc w określeniu dalekosiężnych celów, lepszym zarządzaniu czasem i priorytetyzacji zadań, realizacji i zarządzaniu projektami z obszaru AI, pracy za granicą i relacjach długo dystansowych.
Marta Werbanowska
Uniwersytet Wiedeński
BIO: Moje zainteresowania naukowe obejmują literaturę afroamerykańską, anglojęzyczną poezję współczesną, humanistykę środowiskową oraz Black Studies. W 2019 r. obroniłam doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Howarda w USA, gdzie ukończyłam również program Women’s Studies. Od 2021 r. pracuję jako postdoc/adiunkt na Wydziale Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Tematem mojej pracy doktorskiej, na podstawie której opracowuję obecnie książkę zakontraktowaną z wydawnictwem University of Georgia Press, jest afrodiasporyczna praktyka ekologiczna i eko-humanizm we współczesnej poezji afroamerykańskiej i karaibskiej. Dzięki uzyskanym stypendiom prowadziłam badania m.in. na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim i Uniwersytecie Stanu Pensylwania, a także uczestniczyłam w prestiżowej School of Criticism and Theory przy Uniwersytecie Cornella. W latach 2014-2015 byłam stypendystką Programu Fulbrighta na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte. Moje publikacje ukazały się m.in. w czasopismach „James Baldwin Review,” „Ecozon@” i „Interdisciplinary Studies in Literature and Environment” oraz zbiorach „The Cambridge History of African American Poetry” i „The Routledge Handbook of CoFuturisms”. Oprócz działalności ściśle naukowej prowadziłam również warsztaty na temat sprawiedliwości społecznej i kryzysu klimatycznego m.in. dla Fundacji Centrum Taubego, Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu, czy też stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
OFEROWANE WSPARCIE: Wsparcie w procesie pisania doktoratu i stawianiu pierwszych kroków w środowisku naukowym. Podzielę się doświadczeniami studiów i pracy akademickiej w Polsce, USA i Austrii. Pomogę w aplikacji na stypendia i konferencje oraz wyborze drogi naukowej zgodnej z pasją i oczekiwaniami osoby mentorowanej.
Mirosława Wielopolska-Szymura
Uniwersytet Śląski w Katowicach
BIO: Jestem medioznawcą i politologiem, pracuję w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego. Jestem również Dyrektorką kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Byłam dziennikarką w prasie i radiu oraz rzeczniczką prasową rektora UŚ. Moje badania nad mediami są interdyscyplinarne; obejmują zagadnienia z obszarów m.in. polityki, kultury, sztuki, filmu, muzyki. Najważniejsze jest radio: badam cyfryzację i konwergencję radia, radio w komunikowaniu międzynarodowym i międzykulturowym, radio publiczne, komunikację polityczną w radiu, formaty radiowe i politykę programową radia. Interesuję się również zagadnieniami wolności mediów, propagandą, dezinformacją i fake newsami, mediami sił zbrojnych USA oraz kulturą i mediami Korei Południowej.
Uczestniczyłam w programie Erasmus+ na uczelniach w Londynie i Barcelonie, odbyłam wizytę studyjną „Liderzy w Zarządzaniu Uczelnią” na Uniwersytecie Erasma w Rotterdamie z grantu Ministerstwa Nauki i Funduszy Europejskich. Koordynuję współpracę z profesorami wizytującymi z zagranicy, odbyłam szkolenia organizowane przez Akademię Europejską im. R. Schumana, ponadto przez Departament Stanu USA i Ambasadę USA w Polsce.
Uzyskałam stypendium Fulbrighta Scholar-In-Residence w Fredonia State University of New York (2024). Brałam udział w dwóch grantach naukowych NCN (2016) i w ramach projektu „Nauka dla Społeczeństwa” (2022).
Wybrane publikacje: https://silesian.academia.edu/MiroslawaWielopolskaSzymura
OFEROWANE WSPARCIE: Mogę pomóc w opracowaniu planu badawczego lub przygotowaniu projektu do szkoły doktorskiej; w opracowaniu metod ilościowych i jakościowych, pisaniu artykułów. Ponadto, w planowaniu rozwoju naukowego, pobudzaniu pasji badawczej, w budowaniu motywacji.