Zakończenie edycji 2019 TopMinds

Za nami ponad 20 tygodni ciężkiej pracy w ramach kolejnej edycji programu szkoleniowo‑mentoringowego TopMinds – edycji 2019! W tym roku poza najważniejszym elementem naszego programu jakim jest mentoring indywidualny, w ramach trwających od stycznia do czerwca 2019 sesji szkoleniowych zaproponowaliśmy naszym uczestnikom:

  • szkolenia z doskonalenia umiejętności interpersonalnych (training),
  • spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, którzy przedstawiali swoje ścieżki kariery (best practices),
  • możliwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami o zbliżonych celach i zainteresowaniach (networking).

Po raz pierwszy wszyscy Mentorzy oraz Mentorowani mogli spotkać się wspólnie podczas weekendowego BootCampa, który tak jak wszystkie spotkania szkoleniowe odbył się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym 4 Żywioły w Falentach pod Warszawą. W trakcie pierwszego spotkania wzięli oni udział w szkoleniach przygotowujących do procesu mentoringu (Mentorowani) oraz rozwiających warsztat mentorski (Mentorzy). Wsparcie dla naszych Mentorów corocznie (za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!) zapewniają specjaliści – Piotr Jaworski i Bartosz Fingas z Collegium Wratislaviense oraz Piotr Sulikowski ze Stowarzyszenia Top 500 Innovators.

W ramach kolejnych 3 sesji szkoleniowych, które odbyły się w marcu, kwietniu oraz maju nasi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w szkoleniach i warsztatach dotyczących m.in. budowania własnej marki, przeprowadzonych przez specjalistów z UX – Jana Bińczyka oraz Krystiana Masika oraz przygotowywania wystąpień publicznych w stylu TED i komunikacji w zespole, które przeprowadziły Aleksandra Dudek oraz Emilia Zajfert, trenerki przygotowujące mówców do wystąpień TED.

Młodzież miała również możliwość poznania oraz nawiązania kontaktu z przedstawicielami świata biznesu, nauki oraz administracji publicznej. W spotkaniach z naszymi uczestnikami wzięli udział dr Marek Bury – rzecznik patentowy z Bury&Bury Kancelaria Patentowa sp. z o.o., Paweł Sieczkiewicz, przedstawiciel firmy Telemedi.co, dr Magdalena Garlińska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Jarosław Wielopolski z firmy Multiconsult. Opowiadali oni o ścieżkach swoich karier, o trudnościach, wyzwaniach jakie przed nimi stawały oraz o swoich indywidualnych doświadczeniach i wskazówkach jakie mają dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy.

Do tej edycji dodaliśmy jeszcze jeden ważny element, czyli dyskusje dotyczące aktualnych, istotnych dla społeczności akademickiej tematów. Jeden z paneli dyskusyjnych przeprowadziła prof. Monika Kaczmarek z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Dotyczył on roli kobiet w nauce. Dla naszych Mentorów przygotowaliśmy również dodatkowe seminarium dotyczące własności intelektualnej i metod jej ochrony. Seminarium to zostało przygotowane i przeprowadzone przez mecenas dr Annę Chorążewską z Uniwersytetu Śląskiego.

Podsumowanie i uroczystość zakończenia edycji 2019

W edycji 2019 wzięło udział 43 uczestników, wybranych  w procesie rekrutacji spośród 185 aplikujących studentów i doktorantów z 65 uczelni w całym kraju. Po przejściu sesji szkoleniowych i po ukończonym (jedynie oficjalnie) procesie mentoringu indywidualnego spotkaliśmy się wszyscy na uroczystości zakończenia edycji 2018 podczas której wręczone zostały dyplomy ukończenia programu.

Zakończenie edycji 2019 programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds odbyło się 14 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. W uroczystości udział wzięli Uczestnicy Programu – Mentorki i Mentorzy oraz zaproszeni goście. Wydarzenie otworzyła Justyna Janiszewska (Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta), która wraz z Krystyną Malińską (Stowarzyszenie Top 500 Innovators) podsumowały edycję 2019.

Następnie mogliśmy wysłuchać historii mentorskich przedstawionych z 3 perspektyw:

  • perspektywy Mentorki – Patrycji Radek (Stowarzyszenie Top 500 Innovators)
  • perspektywy pary mentorskiej – Agaty Wujkowskiej (Mentorowana) i Moniki Kaczmarek (Mentorka)
  • perspektywy Mentorowanego – Michała Noworolnika

Opowiedzieli oni zgromadzonym gościom jak przebiegał ich proces mentoringowy, o swoich odczuciach, doświadczeniach, zaskoczeniach ale przede wszystkim o sukcesie jaki udało im się osiągnąć. Co najważniejsze każde z nich zwróciło uwagę na to, iż program to dopiero początek ich działań, a wszyscy mentorzy zapewnili o dalszym wsparciu.  

Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia programu dla Mentorowanych oraz podziękowań dla Mentorów. Podsumowaliśmy tę część wspólnym zdjęciem (dostępne w galerii – zachęcamy do obejrzenia!), po czym przeszliśmy do części rozrywkowej, którą uświetnili nam tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej-Handlowej – Agata Bołdys i Marcin Kawko, którzy swoją energicznością i pasją świetnie podsumowali tę edycję.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom oraz instytucjom za pomoc w realizacji tej edycji. Przede wszystkim dziękujemy naszym Mentorkom i Mentorom, którzy wyrazili chęć współpracy z nami i mamy nadzieję, że praca z młodymi i utalentowanymi ludźmi przyniosła Wam również nową siłę i energię do Waszej twórczej pracy. Dziękujemy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wsparcie finansowe naszego projektu oraz pomoc organizacyjną. Dziękujemy Collegium Wratislaviense, Bury&Bury Kancelarii Patentowej Sp. z o.o., naszym trenerom, ekspertom, zaproszonym gościom za wsparcie merytoryczne i dzielenie się swoimi doświadczeniami z uczestnikami naszego projektu. Dziękujemy również wszystkim pozostałym, którzy włączyli się w naszą pracę a których tutaj nie wymieniliśmy – jesteśmy Wam wszystkim bardzo wdzięczni!

No i ostatnie, ale absolutnie wcale nie mniej ważne – dziękujemy naszym Mentorowanym za to, że udowadniają, że w młodych ludziach nauki drzemie wielki talent, ogromna chęć rozwoju i wielkie ambicje. Jesteśmy dumni z Was i Waszych sukcesów – i życzymy ich jak najwięcej!

A na czas wakacji życzymy Wam pięknej, słonecznej pogody, ciekawych wypraw, odrobiny lenistwa (zasłużonego!) i czasu na odpoczynek, który przyniesie nową energię do działania!

Do usłyszenia po wakacjach! 😉

Zespół TopMinds

Scroll to Top
Loading...
Skip to content