Regulamin Programu TopMinds

§ 1. Wstęp

  1. TopMinds to program mentoringowy (zwany dalej Programem), będący wspólną, realizowaną w partnerstwie, inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i Stowarzyszenia Top 500 Innovators (zwanych dalej Organizatorami).
  2. Program kierowany jest do osób studiujących i będących na etapie przygotowania doktoratu, wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, stawiających nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale też nieustanny rozwój. 
  3. Celem Programu jest przygotowanie osób będących na wczesnym etapie kariery naukowej do funkcjonowania w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim. Program proponuje wsparcie w postaci mentoringu indywidualnego. 
  4. Niniejszy regulamin określa zasady uczestnictwa w Programie.

§ 2. Definicje

Ilekroć w niniejszym Regulaminie stosuje się poniższe określenia, należy je rozumieć, jak następuje: 

  1. Mentoring indywidualny (dalej: Mentoring) – partnerska relacja rozwojowa, obejmująca dzielenie się wiedzą, ekspertyzą i umiejętnościami pomiędzy mentorem a mentorowanym poprzez rozmowy rozwojowe, omawianie doświadczeń, pracę własną i modelowanie ról. Jest to relacja dwustronna, w której obie strony mają swoje role i obowiązki i z której obie strony odnoszą korzyści.
  2. Osoby mentorujące (dalej: Mentorzy) – osoby bardziej doświadczone i legitymujące się znaczącymi osiągnięciami w zakresie międzynarodowej kariery naukowej. Mentorami w Programie są absolwentki i absolwenci programu Top 500 Innovators i/lub stypendiów Fulbrighta, posiadający stopień naukowy co najmniej doktora.
  3. Osoby mentorowane (dalej: Mentorowani) – osoby mniej doświadczone w nauce – przygotowujące rozprawy doktorskie w polskich uczelniach lub instytutach naukowych i/lub badawczych oraz osoby studiujące na ostatnim roku studiów magisterskich polskich uczelni, które zostały zakwalifikowane do Programu. 
  4. Wykonawcza Rada Akademicka Programu (dalej: WRAP) – organ wewnętrzny Programu odpowiedzialny za określanie i wdrażanie zasad jego realizacji oraz ostateczny wybór osób uczestniczących w Programie. Członkinie i członkowie WRAP nie pełnią roli mentorskiej w Programie. Skład Rady upubliczniony jest na stronie https://topminds.pl/ 

§ 3. Zasady ogólne

  1. Udział w Programie jest bezpłatny.
  2. Mentorzy nie otrzymują wynagrodzenia za udział w Programie.
  3. Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdów na wydarzenia związane z Programem.
  4. Językiem programu jest język polski, zarówno Mentorzy jak i kandydaci na Mentorowanych muszą władać tym językiem w stopniu zapewniającym swobodną komunikację.
  5. Zarówno Mentorzy, jak i Mentorowani są zobowiązani do przestrzegania zasad współpracy określonych w II części Kodeksu etycznego EMCC (pt. “Praca z klientami”).
  6. Udział w Programie nie oznacza uzyskania statusu stypendysty(-tki) czy absolwenta(-tki) Programu Fulbrighta.
  7. Wszystkie informacje dotyczące programu Organizatorzy zamieszczają na stronie https://topminds.pl/.

§ 4. Zasady rekrutacji Mentorowanych

  1. O przyjęcie do Programu mogą ubiegać się osoby wymienione w § 2. pkt. 3. Regulaminu. Priorytetowo traktowane będą zgłoszenia od osób wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, które potrzebują wsparcia na drodze do międzynarodowej kariery akademickiej.
  2. W Programie w roli Mentorowanego można wziąć udział tylko raz.
  3. Aby ubiegać się o przyjęcie do Programu, należy wypełnić elektroniczny formularz aplikacyjny dostępny na stronie internetowej https://topminds.pl/. 
  4. Rozpatrywane będą wyłącznie aplikacje kompletne, wypełnione prawidłowo i w języku polskim oraz przesłane w terminie naboru, ogłoszonym na stronie Programu.
  5. Proces wyboru Mentorowanych składa się z:
    • a. oceny formalnej aplikacji,
    • b. oceny merytorycznej aplikacji,
    • c. rozmowy kwalifikacyjnej.
  6. Oceny merytorycznej dokonują członkowie WRAP oraz przedstawiciele Organizatorów.
  7. Kryteria oceny merytorycznej:
    • a. dążenie osoby kandydującej do zbudowania międzynarodowej kariery w nauce,
    • b. dotychczasowe osiągnięcia w sferze naukowej,
    • c. motywacja i predyspozycje rozwojowe osoby kandydującej,
    • d. adekwatność potrzeb i oczekiwań osoby kandydującej względem oferty programu, w tym dostępność odpowiednich Mentorów.
  8. O przejściu do etapu rozmowy kwalifikacyjnej decyduje wynik oceny merytorycznej aplikacji.
  9. Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzają członkowie WRAP oraz przedstawiciele Organizatorów. 
  10. Kryteria brane pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej to m.in.:
    • a. rola osoby kandydującej jako Mentorowanego w programie, 
    • b. podejście osoby kandydującej do kariery akademickiej,
    • c. plany zawodowe i rozwojowe osoby kandydującej na najbliższe 5 lat. 
  11. Od wyników postępowania rekrutacyjnego nie przysługuje odwołanie.
  12. Organizatorzy nie udostępniają informacji dotyczących przebiegu rekrutacji i uzasadnienia oceny.
  13. Terminy rekrutacji i ogłoszenia wyników do danej edycji Programu są publikowane na stronie internetowej. 
  14. Osoby przyjęte do Programu zobowiązane są do potwierdzenia swojego udziału drogą mailową we wskazanym przez Organizatorów terminie. Brak takiego potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z uczestnictwa w Programie.

§ 5. Zasady rekrutacji Mentorów

  1. Mentorami w programie TopMinds mogą zostać absolwentki i absolwenci programu Top 500 Innovators i/lub stypendiów Fulbrighta.
  2. Aby ubiegać się o przyjęcie do programu w roli Mentora, należy wypełnić formularz rekrutacyjny udostępniony mailowo.
  3. Rolę Mentora można pełnić wielokrotnie, jednak w każdej edycji należy wypełnić formularz rekrutacyjny, we wskazanym przez Organizatorów terminie.
  4. Osoby kandydujące na Mentorów powinny spełniać łącznie następujące warunki:
    • a. posiadają co najmniej stopień naukowy doktora,
    • b. wykazują aktywność międzynarodową na polu naukowym,
    • c. legitymują się wyróżniającym dorobkiem naukowym adekwatnym dla etapu kariery,
    • d. mogą przedstawić informację o sukcesach swoich wychowanków, do których to sukcesów się przyczynili.
  5. W wyborze Mentorów Organizatorzy kierują się spełnieniem ww. kryteriów, a także zasadą zapewnienia różnorodności dyscyplin naukowych i równością płci.
  6. Ostateczną decyzję o wyborze Mentorów do udziału w danej edycji podejmuje WRAP.
  7. Organizatorzy mogą, na prośbę zainteresowanych, przedstawić uzasadnienie decyzji.

§ 6. Zasady łączenia w pary mentoringowe

  1. Mentorowani, zapoznawszy się z biogramami Mentorów udostępnionymi na stronie https://topminds.pl/, wskazują w formularzu aplikacyjnym 3 preferowanych Mentorów. Należy wskazać 3 różne osoby, w kolejności preferencji (pierwszy, drugi i trzeci wybór).
  2. Po etapie rozmów kwalifikacyjnych Organizatorzy przekazują potencjalnym Mentorom dane o proponowanych Mentorowanych: imię i nazwisko, adres e-mail, informacje o afiliacji, celu rozwojowym i potrzebach dot. udziału w programie. Mentorzy otrzymują wgląd w całość aplikacji proponowanych Mentorowanych.
  3. Mentorzy odbywają krótkie rozmowy (telefoniczne, przez komunikatory wideo itp.) z proponowanymi Mentorowanymi, po czym przekazują Organizatorom informację zwrotną odnośnie swoich preferencji dot. par mentoringowych. Każdy Mentor obowiązany jest odbyć rozmowy z minimum 3 osobami.
  4. Rozmowy Mentorów z potencjalnymi Mentorowanymi dotyczą wyłącznie osób, które pozytywnie przeszły etap rozmów kwalifikacyjnych.
  5. Po rozmowie z potencjalnymi Mentorami, Mentorowany ma prawo zmienić preferowaną kolejność Mentorów a zmianę zgłasza mailowo Organizatorom.
  6. Organizatorzy przygotowują listę par mentoringowych, biorąc pod uwagę wskazania Mentorowanego z formularza aplikacyjnego oraz informacje zwrotne od Mentorów i Mentorowanych, po rozmowach.
  7. WRAP i Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie par mentorskich pod kątem kompetencji i specjalizacji Mentorów oraz potrzeb i celów Mentorowanych. 
  8. W razie konieczności Organizatorzy mogą zaproponować Mentorowanemu alternatywnego Mentora, jeśli nie jest możliwe dopasowanie z żadnym z 3 wskazanych w formularzu aplikacyjnym Mentorów.
  9. W razie braku możliwości dopasowania pary mentoringowej, po wyczerpaniu ww. punktów, Organizatorzy mogą podjąć decyzję o nieprzyjęciu Mentorowanego do Programu.

§ 7. Rola i obowiązki Mentorowanych

  1. Mentorowany jest odpowiedzialny za wyznaczenie i realizację celu rozwojowego, który będzie realizowany w ramach Mentoringu. Cel rozwojowy odpowiada na potrzeby Mentorowanego i powinien wpisywać się w cel Programu określony w § 1 pkt. 3. Regulaminu.
  2. Obowiązki Mentorowanego:
    • a. Aktywny udział w Mentoringu – ustalenie z Mentorem celu rozwojowego, regularny kontakt z Mentorem, realizacja spotkań dążących do celu i praca własna.
    • b. Udział w spotkaniach stacjonarnych: TopMinds Bootcamp, Midterm meeting i Podsumowaniu programu.
    • c. Udział w spotkaniach online zaplanowanych i wpisanych w harmonogram danej edycji dostępny na stronie internetowej https://topminds.pl/. 
    • d. Wypełnienie we wskazanym terminie wszystkich ankiet ewaluacyjnych dotyczących przebiegu programu przesłanych przez Organizatorów.
  3. Spełnienie powyższych warunków (tj. pkt. a-d) jest niezbędne do uzyskania certyfikatu poświadczającego ukończenie Programu.

§ 8. Rola i obowiązki Mentorów

  1. Mentor jest odpowiedzialny za realizację procesu Mentoringu, współpracę ze swoim  Mentorowanym i wsparcie go, poprzez dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Mentor oferuje pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju naukowego, identyfikowaniu i rozwijaniu kompetencji Mentorowanych.
  2. Obowiązki Mentora:
    • a. Zawarcie kontraktu określającego podstawowe zasady współpracy między Mentorowanym i Mentorem.
    • b. Prowadzenie Mentoringu – regularna współpraca z Mentorowanym, w wymiarze nie mniej niż 4 godziny miesięcznie w czasie trwania Programu, przy czym Organizatorzy dopuszczają realizację mentoringu w formie zdalnej (np. telefon, platforma wideokonferencyjna).
    • c. Zamknięcie procesu Mentoringu, w tym podsumowanie korzyści dla stron i informacja zwrotna.
    • d. Udział w spotkaniach stacjonarnych: TopMinds Bootcamp, Midterm meeting i Podsumowaniu programu.
    • e. Wypełnienie we wskazanym terminie wszystkich ankiet ewaluacyjnych dotyczących przebiegu programu przesłanych przez Organizatorów.

§ 9. Postanowienia końcowe

  1. Rozstrzyganie spraw nieujętych w Regulaminie należy do kompetencji WRAP.
  2. WRAP zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu.
  3. W związku z realizacją Programu przetwarzane są dane osobowe Mentorów i Mentorowanych. Polityka Prywatności Programu znajduje się na stronie https://topminds.pl/rodo/.
  4. Wysłanie zgłoszenia do Programu jest jednoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego Regulaminu.
  5. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia uczestników z Programu w trakcie jego trwania w przypadku naruszenia zasad Regulaminu lub działania sprzecznego z celami Programu.
  6. O rezygnacji z udziału w Programie należy poinformować organizatorów bez zbędnej zwłoki. Rekomendowane jest również osobiste przekazanie tej informacji swojemu Mentorowi lub Mentorowanemu (w zależności od tego, która z osób rezygnuje).
  7. Regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania na stronie Programu.
  8. Regulamin jest cyklicznie aktualizowany, a data ostatniej aktualizacji wskazana jest w stopce.

Data ostatniej aktualizacji: 8.08.2024 r.

Pobierz regulamin w pliku PDF

Scroll to Top
Loading...
Skip to content