Regulamin Programu TopMinds
- § 1. Wstęp
- § 2. Definicje
- § 3. Zasady ogólne
- § 4. Zasady rekrutacji Mentorowanych
- § 5. Zasady rekrutacji Mentorów
- § 6. Zasady łączenia w pary mentoringowe
- § 7. Rola i obowiązki Mentorowanych
- § 8. Rola i obowiązki Mentorów
- § 9. Postanowienia końcowe
§ 1. Wstęp
- TopMinds to program mentoringowy (zwany dalej Programem), będący wspólną, realizowaną w partnerstwie, inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i Stowarzyszenia Top 500 Innovators (zwanych dalej Organizatorami).
- Program kierowany jest do osób studiujących i będących na etapie przygotowania doktoratu, wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, stawiających nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale też nieustanny rozwój.
- Celem Programu jest przygotowanie osób będących na wczesnym etapie kariery naukowej do funkcjonowania w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim. Program proponuje wsparcie w postaci mentoringu indywidualnego.
- Niniejszy regulamin określa zasady uczestnictwa w Programie.
§ 2. Definicje
Ilekroć w niniejszym Regulaminie stosuje się poniższe określenia, należy je rozumieć, jak następuje:
- Mentoring indywidualny (dalej: Mentoring) – partnerska relacja rozwojowa, obejmująca dzielenie się wiedzą, ekspertyzą i umiejętnościami pomiędzy mentorem a mentorowanym poprzez rozmowy rozwojowe, omawianie doświadczeń, pracę własną i modelowanie ról. Jest to relacja dwustronna, w której obie strony mają swoje role i obowiązki i z której obie strony odnoszą korzyści.
- Osoby mentorujące (dalej: Mentorzy) – osoby bardziej doświadczone i legitymujące się znaczącymi osiągnięciami w zakresie międzynarodowej kariery naukowej. Mentorami w Programie są absolwentki i absolwenci programu Top 500 Innovators i/lub stypendiów Fulbrighta, posiadający stopień naukowy co najmniej doktora.
- Osoby mentorowane (dalej: Mentorowani) – osoby mniej doświadczone w nauce – przygotowujące rozprawy doktorskie w polskich uczelniach lub instytutach naukowych i/lub badawczych oraz osoby studiujące na ostatnim roku studiów magisterskich polskich uczelni, które zostały zakwalifikowane do Programu.
- Wykonawcza Rada Akademicka Programu (dalej: WRAP) – organ wewnętrzny Programu odpowiedzialny za określanie i wdrażanie zasad jego realizacji oraz ostateczny wybór osób uczestniczących w Programie. Członkinie i członkowie WRAP nie pełnią roli mentorskiej w Programie. Skład Rady upubliczniony jest na stronie https://topminds.pl/
§ 3. Zasady ogólne
- Udział w Programie jest bezpłatny.
- Mentorzy nie otrzymują wynagrodzenia za udział w Programie.
- Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdów na wydarzenia związane z Programem.
- Językiem programu jest język polski, zarówno Mentorzy jak i kandydaci na Mentorowanych muszą władać tym językiem w stopniu zapewniającym swobodną komunikację.
- Zarówno Mentorzy, jak i Mentorowani są zobowiązani do przestrzegania zasad współpracy określonych w II części Kodeksu etycznego EMCC (pt. “Praca z klientami”).
- Udział w Programie nie oznacza uzyskania statusu stypendysty(-tki) czy absolwenta(-tki) Programu Fulbrighta.
- Wszystkie informacje dotyczące programu Organizatorzy zamieszczają na stronie https://topminds.pl/.
§ 4. Zasady rekrutacji Mentorowanych
- O przyjęcie do Programu mogą ubiegać się osoby wymienione w § 2. pkt. 3. Regulaminu. Priorytetowo traktowane będą zgłoszenia od osób wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, które potrzebują wsparcia na drodze do międzynarodowej kariery akademickiej.
- W Programie w roli Mentorowanego można wziąć udział tylko raz.
- Aby ubiegać się o przyjęcie do Programu, należy wypełnić elektroniczny formularz aplikacyjny dostępny na stronie internetowej https://topminds.pl/.
- Rozpatrywane będą wyłącznie aplikacje kompletne, wypełnione prawidłowo i w języku polskim oraz przesłane w terminie naboru, ogłoszonym na stronie Programu.
- Proces wyboru Mentorowanych składa się z:
- a. oceny formalnej aplikacji,
- b. oceny merytorycznej aplikacji,
- c. rozmowy kwalifikacyjnej.
- Oceny merytorycznej dokonują członkowie WRAP oraz przedstawiciele Organizatorów.
- Kryteria oceny merytorycznej:
- a. dążenie osoby kandydującej do zbudowania międzynarodowej kariery w nauce,
- b. dotychczasowe osiągnięcia w sferze naukowej,
- c. motywacja i predyspozycje rozwojowe osoby kandydującej,
- d. adekwatność potrzeb i oczekiwań osoby kandydującej względem oferty programu, w tym dostępność odpowiednich Mentorów.
- O przejściu do etapu rozmowy kwalifikacyjnej decyduje wynik oceny merytorycznej aplikacji.
- Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzają członkowie WRAP oraz przedstawiciele Organizatorów.
- Kryteria brane pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej to m.in.:
- a. rola osoby kandydującej jako Mentorowanego w programie,
- b. podejście osoby kandydującej do kariery akademickiej,
- c. plany zawodowe i rozwojowe osoby kandydującej na najbliższe 5 lat.
- Od wyników postępowania rekrutacyjnego nie przysługuje odwołanie.
- Organizatorzy nie udostępniają informacji dotyczących przebiegu rekrutacji i uzasadnienia oceny.
- Terminy rekrutacji i ogłoszenia wyników do danej edycji Programu są publikowane na stronie internetowej.
- Osoby przyjęte do Programu zobowiązane są do potwierdzenia swojego udziału drogą mailową we wskazanym przez Organizatorów terminie. Brak takiego potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z uczestnictwa w Programie.
§ 5. Zasady rekrutacji Mentorów
- Mentorami w programie TopMinds mogą zostać absolwentki i absolwenci programu Top 500 Innovators i/lub stypendiów Fulbrighta.
- Aby ubiegać się o przyjęcie do programu w roli Mentora, należy wypełnić formularz rekrutacyjny udostępniony mailowo.
- Rolę Mentora można pełnić wielokrotnie, jednak w każdej edycji należy wypełnić formularz rekrutacyjny, we wskazanym przez Organizatorów terminie.
- Osoby kandydujące na Mentorów powinny spełniać łącznie następujące warunki:
- a. posiadają co najmniej stopień naukowy doktora,
- b. wykazują aktywność międzynarodową na polu naukowym,
- c. legitymują się wyróżniającym dorobkiem naukowym adekwatnym dla etapu kariery,
- d. mogą przedstawić informację o sukcesach swoich wychowanków, do których to sukcesów się przyczynili.
- W wyborze Mentorów Organizatorzy kierują się spełnieniem ww. kryteriów, a także zasadą zapewnienia różnorodności dyscyplin naukowych i równością płci.
- Ostateczną decyzję o wyborze Mentorów do udziału w danej edycji podejmuje WRAP.
- Organizatorzy mogą, na prośbę zainteresowanych, przedstawić uzasadnienie decyzji.
§ 6. Zasady łączenia w pary mentoringowe
- Mentorowani, zapoznawszy się z biogramami Mentorów udostępnionymi na stronie https://topminds.pl/, wskazują w formularzu aplikacyjnym 3 preferowanych Mentorów. Należy wskazać 3 różne osoby, w kolejności preferencji (pierwszy, drugi i trzeci wybór).
- Po etapie rozmów kwalifikacyjnych Organizatorzy przekazują potencjalnym Mentorom dane o proponowanych Mentorowanych: imię i nazwisko, adres e-mail, informacje o afiliacji, celu rozwojowym i potrzebach dot. udziału w programie. Mentorzy otrzymują wgląd w całość aplikacji proponowanych Mentorowanych.
- Mentorzy odbywają krótkie rozmowy (telefoniczne, przez komunikatory wideo itp.) z proponowanymi Mentorowanymi, po czym przekazują Organizatorom informację zwrotną odnośnie swoich preferencji dot. par mentoringowych. Każdy Mentor obowiązany jest odbyć rozmowy z minimum 3 osobami.
- Rozmowy Mentorów z potencjalnymi Mentorowanymi dotyczą wyłącznie osób, które pozytywnie przeszły etap rozmów kwalifikacyjnych.
- Po rozmowie z potencjalnymi Mentorami, Mentorowany ma prawo zmienić preferowaną kolejność Mentorów a zmianę zgłasza mailowo Organizatorom.
- Organizatorzy przygotowują listę par mentoringowych, biorąc pod uwagę wskazania Mentorowanego z formularza aplikacyjnego oraz informacje zwrotne od Mentorów i Mentorowanych, po rozmowach.
- WRAP i Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie par mentorskich pod kątem kompetencji i specjalizacji Mentorów oraz potrzeb i celów Mentorowanych.
- W razie konieczności Organizatorzy mogą zaproponować Mentorowanemu alternatywnego Mentora, jeśli nie jest możliwe dopasowanie z żadnym z 3 wskazanych w formularzu aplikacyjnym Mentorów.
- W razie braku możliwości dopasowania pary mentoringowej, po wyczerpaniu ww. punktów, Organizatorzy mogą podjąć decyzję o nieprzyjęciu Mentorowanego do Programu.
§ 7. Rola i obowiązki Mentorowanych
- Mentorowany jest odpowiedzialny za wyznaczenie i realizację celu rozwojowego, który będzie realizowany w ramach Mentoringu. Cel rozwojowy odpowiada na potrzeby Mentorowanego i powinien wpisywać się w cel Programu określony w § 1 pkt. 3. Regulaminu.
- Obowiązki Mentorowanego:
- a. Aktywny udział w Mentoringu – ustalenie z Mentorem celu rozwojowego, regularny kontakt z Mentorem, realizacja spotkań dążących do celu i praca własna.
- b. Udział w spotkaniach stacjonarnych: TopMinds Bootcamp, Midterm meeting i Podsumowaniu programu.
- c. Udział w spotkaniach online zaplanowanych i wpisanych w harmonogram danej edycji dostępny na stronie internetowej https://topminds.pl/.
- d. Wypełnienie we wskazanym terminie wszystkich ankiet ewaluacyjnych dotyczących przebiegu programu przesłanych przez Organizatorów.
- Spełnienie powyższych warunków (tj. pkt. a-d) jest niezbędne do uzyskania certyfikatu poświadczającego ukończenie Programu.
§ 8. Rola i obowiązki Mentorów
- Mentor jest odpowiedzialny za realizację procesu Mentoringu, współpracę ze swoim Mentorowanym i wsparcie go, poprzez dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Mentor oferuje pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju naukowego, identyfikowaniu i rozwijaniu kompetencji Mentorowanych.
- Obowiązki Mentora:
- a. Zawarcie kontraktu określającego podstawowe zasady współpracy między Mentorowanym i Mentorem.
- b. Prowadzenie Mentoringu – regularna współpraca z Mentorowanym, w wymiarze nie mniej niż 4 godziny miesięcznie w czasie trwania Programu, przy czym Organizatorzy dopuszczają realizację mentoringu w formie zdalnej (np. telefon, platforma wideokonferencyjna).
- c. Zamknięcie procesu Mentoringu, w tym podsumowanie korzyści dla stron i informacja zwrotna.
- d. Udział w spotkaniach stacjonarnych: TopMinds Bootcamp, Midterm meeting i Podsumowaniu programu.
- e. Wypełnienie we wskazanym terminie wszystkich ankiet ewaluacyjnych dotyczących przebiegu programu przesłanych przez Organizatorów.
§ 9. Postanowienia końcowe
- Rozstrzyganie spraw nieujętych w Regulaminie należy do kompetencji WRAP.
- WRAP zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu.
- W związku z realizacją Programu przetwarzane są dane osobowe Mentorów i Mentorowanych. Polityka Prywatności Programu znajduje się na stronie https://topminds.pl/rodo/.
- Wysłanie zgłoszenia do Programu jest jednoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego Regulaminu.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia uczestników z Programu w trakcie jego trwania w przypadku naruszenia zasad Regulaminu lub działania sprzecznego z celami Programu.
- O rezygnacji z udziału w Programie należy poinformować organizatorów bez zbędnej zwłoki. Rekomendowane jest również osobiste przekazanie tej informacji swojemu Mentorowi lub Mentorowanemu (w zależności od tego, która z osób rezygnuje).
- Regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania na stronie Programu.
- Regulamin jest cyklicznie aktualizowany, a data ostatniej aktualizacji wskazana jest w stopce.
Data ostatniej aktualizacji: 8.08.2024 r.