Webinar o mentoringu

Klub Naukowca Academya zaprasza na bezpłatny webinar pt. „Mentoring w środowisku naukowym”

Webinar odbył się 5.11.2021, w godz. 12:00-13:00.

Mentoring jest ważnym aspektem życia akademickiego. Polskie uczelnie, podobnie jak wiele innych na świecie, podejmują kroki w celu stworzenia programów mentoringowych, które pomogą studentom przejść przez studia. Z drugiej strony polskie uczelnie nie zawsze oferują instytucjonalne wsparcie dla mentoringu akademickiego. Dlatego w tym webinarium podejmiemy dyskusję na temat mentoringu akademickiego w Polsce.

Ideą mentoringu jest to, że zarówno mentorzy, jak i podopieczni będą czerpać korzyści z tego procesu, rozwijając swoje umiejętności i wiedzę, jednocześnie pomagając sobie nawzajem w osiąganiu sukcesów akademickich. Programy Mentoringowe są organizowane w wielu firmach i instytucjach. W przypadku akademii przykładami takich programów są: TopMinds organizowany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Stowarzyszenie Top 500 Innovators czy Szkoła Orłów realizowana na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Badania sugerują, że podjęcie relacji mentoringu akademickiego przynosi wiele korzyści zarówno mentorowi, jak i podopiecznemu; obejmują one lepsze zrozumienie instytucji szkolnictwa wyższego, większe poczucie przynależności do społeczności oraz lepsze umiejętności interpersonalne. W trakcie spotkania Mentorzy i Organizatorzy programów mentoringowych opowiedzą o swoich doświadczeniach, pomysłach i perspektywach rozwoju mentoringu w szkolnictwie wyższym.

Zapis webinaru dostępny jest online:

Podczas panelu poruszono ważne kwestie dotyczące mentoringu takie jak:

  • co to jest mentoring akademicki,
  • do kogo kierowane są programy, w których działamy, kim są mentorzy i mentorowani,
  • skąd czerpać wiedzę na temat mentoringu akademickiego,
  • jak zorganizować program mentoringowy, na co zwracać uwagę, jak wybierać mentorów i mentorowanych, itd.,
  • jak weryfikować przebieg i efekty mentoringu,
  • najciekawsze momenty/historie związane z mentoringiem,
  • pomysły i perspektywy rozwoju mentoringu w szkolnictwie wyższym.

Gośćmi webinaru byli

Piotr Jaworski

European Mentoring & Coaching Council Poland

Członek Zarządu ds. mentoringu w EMCC Poland. Autor wdrożeń programów mentoringowych oraz wykładowca mentoringu na studiach podyplomowych w SGH. Członek Kapituły konkursu „Super M”, nagradzającego najlepsze polskie programy mentoringowe. Mentor, audytor oraz trener biznesu z blisko 20-letnim doświadczeniem. Właściciel firmy doradczej i akademii kursów online zdalnykurs.pl. Szef audytu w największych polskich przedsiębiorstwach (PGZ, PKP Intercity, PKP PLK, ARiMR). Pracownik misji pokojowych w Kosowie, Serbii i Macedonii.

dr inż. Piotr Sulikowski

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Współorganizator i mentor programu TopMinds. Zapoczątkował też Szkołę Orłów dla wybitnych studentów ZUT, której jest kierownikiem (projekt POWER/MEiN). Współautor pierwszego w Polsce podręcznika do mentoringu akademickiego. Był ekspertem ds. nowych technologii i innowacji w Kancelarii Prezydenta RP. Właściciel firmy doradczej w obszarze przedsięwzięć IT i B+R. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Członek Rady Stowarzyszenia Top500 Innovators.

Grzegorz Liśkiewicz headshot

dr inż. Grzegorz Liśkiewicz

Prezes Zarządu Academya

Adiunkt na Wydziale Mechanicznym oraz Pełnomocnik Rektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej na Politechnice Łódzkiej z 10-letnim doświadczeniem we wiodących instytucjach badawczych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Współzałożyciel czasopisma Innovation & Impact, którego misją jest promowanie historii globalnych start-up’ów stworzonych przez naukowców. Aktywny uczestnik łódzkiego ekosystemu innowacji zaangażowany w organizację programu mentoringowego „Mam pomysł na Startup” oraz łódzkiej części międzynarodowego programu „BigBooster”.

Monika Kaczmarek headshot

prof. Monika M. Kaczmarek

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

Badaczka w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, gdzie od 2011 roku prowadzi Laboratorium Biologii Molekularnej. Bezpośrednio lub w ramach programów mentoringowych wpiera młodych pracowników nauki i studentów, z których zdecydowana większość z sukcesami kontynuuje pracę naukową w kraju i za granicą. Mentorka i organizatorka programu mentoringowego TopMinds. Członkini Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Rady Narodowego Centrum Nauki.

Partnerami cyklu webinariów Klubu Naukowca są Stowarzyszenie Top500 Innovators oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.

Scroll to Top
Loading...
Skip to content