Cele osiągnięte! Finał TopMinds 2024

Mężczyzna z brodą trzymający kubek, uśmiechający się do kobiety z długimi włosami trzymającej książkę. W tle banner z napisem TopMinds.

20 par mentorskich ukończyło program TopMinds 2024, 14 czerwca spotkaliśmy się w Warszawie, by podsumować edycję.

Otwierająca wydarzenie Justyna Janiszewska, Dyrektor Wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, pogratulowała zebranym ukończenia edycji, a także podziękowała osobom, które w sposób szczególny (w tym pro bono) zaangażowały się w realizację edycji: członkom i członkiniom WRAP i zespołowi organizacyjnemu za prace nad kształtem edycji i jej urzeczywistnienie – udział w rekrutacji, przygotowanie i prowadzenie spotkań i szkoleń, Piotrowi Jaworskiemu i Arturowi Negri, którzy prowadzili szkolenia wprowadzające do mentoringu i dodatkowe spotkania tematyczne. Wyjątkowo gromkimi brawami nagrodzeni zostali mentorzy i mentorki, którzy w tej edycji poświęcili pro bono nie mniej niż 400 godzin swoim podopiecznym, by pomóc im osiągnąć wyznaczone cele.

Agata Żak, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Top500 Innovators, przypomniała jeszcze jednego istotnego partnera edycji – Politechnikę Częstochowską, którą zapewniła warunki niezbędne do realizacji dwudniowego zjazdu połówkowego. 

Zanim zebrani mentee otrzymali certyfikaty ukończenia programu a mentorzy i mentorki – pisemne podziękowania, wysłuchaliśmy 3 par mentorskich, które podzieliły się z nami podsumowaniem swojej współpracy.

Joasia, studentka 5. roku weterynarii, pokusiła się o iście weterynaryjną metaforę: porównała siebie z początku programu do małego nieopierzonego pisklaka, który kompletnie nie wiedział, jak działa świat nauki. Dzięki swojej mentorce, Ani, poznała ten świat a mentorka pomogła jej w pokonywaniu ograniczeń ponawiając pytania “Dlaczego nie próbować dalej? Co Cię ogranicza?

“Inspirowało mnie doświadczenie Ani, kiedy przychodziłam do niej, wszystkie problemu odchodziły na bok. […] Po tych 5-6 miesiącach jestem jak dorosła kura nioska.”

Joasia, mentee w TopMinds 2024

Kolejna mentorowana: Gosia, doktorantka w dyscyplinie inżynierii lądowej na SGGW, dała się poznać swojemu mentorowi, Maciejowi, jako wulkan energii, który trzeba było nieco uspokoić.

“Miałam bardzo sprecyzowane cele i problemy, które opisałam na 4 stronach A4. Tymczasem Maciej odkrył główny problem, którego na tych 4 stronach nie było i nad którym następnie pracowaliśmy. […] Doceniam to, że ani razu nie powiedział mi, żebym z czegoś zrezygnowała. […] Udało mi się znaleźć to, czym chciałabym się zajmować.”

Małgosia, mentee w TopMinds 2024

Piotr, mentor Mateusza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi,  tak opisuje swojego mentee: “wszystko mógł i wszystko chciał, mentoring to był czas by to wszystko uporządkować”. Mateusz i Piotr podkreślali na scenie, że dużo się nauczyli od siebie nawzajem a Mateusz szczególnie wyróżnił opanowanie zarządzania czasem: “Wcześniej mówiłem, że nie mam na coś czasu, teraz dotarło do mnie, że każda sekunda zależy ode mnie i to ja decyduję, czy mam ten czas.”

Dobrą tradycją spotkań podsumowujących jest networking, przeciągający się do późnych godzin nocnych. Jak i w ubiegłych latach, mentees wyszli z inicjatywą zorganizowania spotkania uczestników poprzednich edycji, w nieformalnych warunkach. Kto wie, może tym razem się uda?

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania podsumowującego. Zdjęcia M. Kosiński na zlecenie Fulbright Poland.

Scroll to Top
Loading...
Skip to content