“Gdzie uczelnia nie może, tam mentor/ka pomoże”

W dniach 13-16 kwietnia 2023 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Wydarzenie miało miejsce na Uniwersytecie Łódzkim oraz w Politechnice Łódzkiej. Nasze przedstawicielki Krystyna Malińska, Agata Żak oraz Patrycja Grzyś zostały zaproszone do wzięcia udziału w panelu szkoleniowym w celu zaprezentowania doświadczeń związanych z prowadzeniem akademickich programów mentoringowych, oraz ich możliwości w kontekście rozwoju kariery młodych badaczy i badaczek.

Spotkanie podzielone było na trzy części. W pierwszej kolejności Krystyna Malińska opowiedziała o tym, czym w ogóle jest mentoring, dlaczego jest tak istotny w akademii, a także w kilku słowach przytoczyła historię i ideę, która stoi za powstaniem programu TopMinds.

Agata Żak i Krysia Malińska prowadzące spotkanie.

Następnie Agata Żak przybliżyła nieco tajniki samego procesu mentoringowego, zwróciła uwagę na to, z czego taki proces się składa, ile trwa i co warto wiedzieć, aby się do niego skutecznie przygotować. Przekazała również uczestnikom spotkania informacje na temat tego, gdzie warto szukać ofert tego typu programów oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Patrycja Grzyś natomiast, jako uczestniczka pilotażowej edycji programu TopMinds opowiedziała kilka słów na temat swoich doświadczeń jako mentorowanej, o tym jak przygotować się do programu, jak nawiązać relację z mentorem oraz o tym, jakie korzyści może przynieść uczestnictwo w programie mentoringowym w karierze młodego badacza lub badaczki.

Uczestnicy spotkania otrzymali również publikacje „Akademicki program mentoringowy w praktyce”, aby mogli lepiej zapoznać się z procesem przygotowywania tego typu programów, a kto wie – być może samemu wdrożyć takie rozwiązania w swoich środowiskach (a wiemy, że to już się dzieje!).

Spotkanie prowadzone przez Agatę Żak i Krysię Malińską.

Spotkanie to było świetną okazją do nawiązania nowych znajomości oraz kontaktów ze środowiskiem doktorantów zrzeszonych w Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwijać te znajomości a idea mentoringu będzie zyskiwała na popularności, przyczyniając się do rozwoju karier młodych naukowców i naukowczyń. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów, autor: Kamil Pudełko

Scroll to Top
Loading...
Skip to content