Spotkanie MidTerm już za nami!
Weekend 9-10 marca był dla naszych mentorów i mentees bardzo pracowity.
Spotkaliśmy się w Częstochowie na Politechnice Częstochowskiej i już od samego rana w sobotę, 9 marca nasi mentees zmierzyli się z trudnym, a jednocześnie niezwykle ważnym tematem, czyli porażkami w świecie nauki. Tę sesję poprowadzili Monika Kaczmarek i Paweł Frelik. Porażki są nieodzownym i nieuniknionym elementem w pracy naukowej. Warto mieć tego świadomość i traktować je jako ważną część prowadzonych badań, szczególnie że to właśnie dzięki niepowodzeniom możemy się najwięcej nauczyć. Podczas sesji mentees analizowali przykłady typowych w nauce porażek i szukali optymalnego sposobu na poradzenie sobie z nimi. Ćwiczenia w parach były okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. kwestii etycznych i trudności, z jakimi mierzą się badacze.
W drugiej części soboty mentees mogli dowiedzieć się czym jest coaching i jak można go stosować jako metodykę dydaktyczną i w pracy w zespołach projektowych. Tę sesję poprowadziła Jolanta Koszelew.
Natomiast mentorzy w sobotnie popołudnie wzięli udział w specjalnie dla nich zaplanowanej sesji “Warsztat mentora”, którą poprowadzili Piotr Jaworski i Piotr Sulikowski. W pierwszej części, tzw. superwizji, mentorzy mieli okazję omówić trudności i wyzwania, z którymi stykają się w trakcie procesu mentoringowego, rozważyć różne podejścia do nich i wymienić się doświadczeniami. Natomiast w drugiej części poznali i przetestowali na sobie nową technikę do pracy z mentees.
Wspólną dla mentees i mentorów sesję warsztatową o tym, jak projektować przyszłość pt. “Future Literacy” poprowadzili razem Agata Bisping i Marcin Maciejewski.
Uczestnicy mieli okazję spojrzeć na swoją dziedzinę z interdyscyplinarnej perspektywy, by zebrać jak najwięcej nowinek i inspiracji dotyczących jej możliwych przyszłości oraz uczyli się karmić własną kreatywność w poszukiwaniu innowacji. Projektując przyszłość można znaleźć rozwiązania, które można wdrażać tu i teraz.
Podczas spotkania MidTerm pary mentorskie miały okazję do spotkania na żywo, którą część wykorzystała do poprowadzenia sesji mentorskich.
Nie zabrakło też networkingu a wiadomo, że nie ma nic bardziej cennego niż kontakt z osobami o podobnych backgroundzie, doświadczeniach i celach.
Dziękujemy Politechnice Częstochowskiej za gościnność.