Bez głupich pytań: Ania i Basia
Krótka zajawka o nas
Basia: Jestem farmaceutką, doktorantką wdrożeniową na Politechnice Warszawskiej. Zawodowo zajmuję się opracowywaniem nowych leków.
Ania: Jestem naukowczynią i wykładowczynią na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo interesuje mnie proces rozmnażania u człowieka.
Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w programie TopMinds?
Basia: Jedna z moich koleżanek, która jest mentee z poprzedniej edycji udostępniła post o rekrutacji do Programu. Byłam wtedy w połowie doktoratu i pojawiało się w mojej głowie mnóstwo pytań, na które ciężko odpowiedzieć bez wsparcia życzliwej osoby, która przede wszystkim chce się podzielić swoim doświadczeniem.
Ania: To było moje trzecie chyba już spotkanie z programem TopMinds. Zgłaszam się do niego stale z tego samego powodu – by spotkać ludzi w każdym wieku – mentorowanych i mentorów, którzy mają otwartą głowę i potrzebę dowiedzenia się więcej. Nie bez znaczenia jest też oczywiście potrzeba podzielenia się doświadczeniem, które nabyłam w trakcie mojej pracy zarówno tu w Polsce jak i za granicą.
Skąd wiedziałaś, że to właśnie ta osoba, z która chcesz współpracować?
Basia: Wybrałam Anię ze względu na jej doświadczenie w łączeniu życia zawodowego, życia naukowczyni z życiem rodzinnym. Również jestem mamą i było to/ jest dla mnie bardzo ważne, aby móc szczerze porozmawiać z kimś o moich rozterkach. Również interesowało mnie połączenie wyjazdu na stypendium Fulbrighta z całą rodziną. Podczas pierwszej rozmowy okazało się, że Ania zajmuje się tematem, który jest mi również bardzo bliski, więc rozmawiałyśmy chyba 1,5 godziny.
Ania: Kiedy usłyszałam Basię, z wielkim zaangażowaniem opowiadającą o karmieniu piersią, które ostatnio niezwykle mnie fascynuje z naukowego i społecznego punktu widzenia, wiedziałam, że to “strzał w dziesiątkę”. Rzeczywiście rozmawiałyśmy dość długo choć ja miałam wrażenie, że nasz pierwszy kontakt telefoniczny był zbyt krótki 🙂 Jej pytania i rozterki bardzo były mi bliskie i koniec końców nie miałam żadnych wątpliwości, że pracować będę właśnie z Basią.
Co było dla Ciebie największym wyzwaniem w trakcie programu?
Basia: Moim celem, poza odpowiedziami na nurtujące mnie pytania, było zredagowanie artykułu naukowego do doktoratu. Podjęłam się, za namową Ani, przygotowania przeglądu systematycznego i metaanalizy, która jest bardzo wymagająca formą i dość trudną, zwłaszcza, jeśli robi się coś pierwszy raz. Lubię wyzwania, więc podjęłam ten temat i za to jestem wdzięczna, bo wygląda to nieco jak “naukowa powieść detektywistyczna”, gdzie trzeba rozwikłać zagadkę, czy nasza hipoteza ma potwierdzenie statystyczne i przeszukać mnóstwo danych związanych z zadanym tematem. Nadal pracuję nad metaanalizą, ale powoli, szczęśliwie, zbliżamy się do końca. Ukończyłam również na Courserze dedykowany kurs, z którego zdobyłam certyfikat.
Ania: Trudno powiedzieć, co było największym wyzwaniem. Na pewno dużym zaskoczeniem było to, że tak poukładana życiowo i zawodowo osoba jak Basia zgłasza się do mnie jako do mentorki. Myślę, że w wielu aspektach Basia mogłaby pomentorować mnie! 🙂 A tak poważnie, to mam tendencję do przekonywania innych, że droga naukowa jest najlepszą z możliwych dla wszystkich. Będąc jej mentorką zdałam sobie sprawę z tego, że niekoniecznie i nie zawsze. Zrozumienie tego było dla mnie dużym wyzwaniem.
Co dał Ci udział w programie TopMinds?
Basia: Udział w TopMinds był absolutnie rewelacyjny. Dzięki niemu poznałam wspaniałe osoby, począwszy od Ani- mojej Mentorki, po mentees, mentorów i organizatorów Programu. W TopMinds spotkałam ludzi niesamowicie mądrych, z podobnymi rozterkami, pytaniami, ciekawymi świata, ale też dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem, za które jestem ogromnie wdzięczna. Dzięki udziałowi w TopMinds mogłam zagłębić i rozwiać wątpliwości związane nie tylko z moimi własnymi pytaniami, ale też związanymi ogólnie z nauką, z doktoratem, ze ścieżką zawodową. Samo wspomnienie naszych spotkań wywołuje u mnie przypływ entuzjazmu i swoisty “power”, przekonanie, że wszystko jest możliwe.
Ania: Sekunduję Basi! To naprawdę fantastyczna inicjatywa. W każdej edycji TopMinds uczę się czegoś nowego zarówno dzięki spotkaniom z mentorowanymi i mentorami jak również, dzięki świetnym warsztatom przygotowywanym przez Organizatorów programu. W tej edycji porywających zajęć z wizerunku naukowca, promocji i komunikacji nauki dostarczyła firma pro science, wspierająca naukowców w ich kontaktach ze światem zewnętrznym, tym dziennikarskim i biznesowym. Poza tym, jak każda poprzednia edycja, tegoroczna zapewniła dużą dawkę pozytywnej energii związanej z kontaktem z osobami, które myślą i działają w zbliżony sposób.
Jakie masz rady dla przyszłych mentorowanych/ mentorów?
Basia: Przede wszystkim bądźcie szczerzy ze sobą i z Mentorem. Mieć pytania i móc otwarcie o nich porozmawiać nie bojąc się bycia osądzonym – to wielka zaleta tego programu. Dobry cel, realny, taki, który zrealizujecie przy wsparciu Mentora na pewno da Wam dużo satysfakcji.
Ania: Nie bójcie się zadawać pytań nawet wtedy gdy wydają Wam się zbyt proste/dziwne/głupie. Jedyne co ryzykujecie to wspólny śmiech z Waszym mentorem. Stawiajcie sobie realne cele, które można osiągnąć w trakcie programu. No i koniecznie znajdźcie czas na “pozaprogramowe” rozmowy i spotkania z Waszymi mentorowanymi/mentorami. To naprawdę fajni ludzie!